Úvod > Aktuality > Schwarzenberský kanál slavnostně ukončí plavební sezónu
Zdroj foto: schw-kan.com
"> Zdroj foto: schw-kan.com "> Zdroj foto: schw-kan.com "> Zdroj foto: schw-kan.com "> Zdroj foto: schw-kan.com "> Zdroj foto: lipensko.cz "> Zdroj foto: schw-kan.com "> "> Zdroj foto: Město Český Krumlov
Kultura

Schwarzenberský kanál slavnostně ukončí plavební sezónu

  • Vydáno15. září 2022
V sobotu 17. září 2022 pořádá Folklorní sdružení Libín-S Prachatice slavnostní zakončení 25. novodobé plavební sezóny na Schwarzenberském kanále. Nenechte si ujít letošní poslední plavení dříví na Šumavě. Program slavnosti začne ve 13:00 hodin. Návštěvníky čeká odpoledne s folklorem, ukázkou plavení dříví, dětskými soutěžemi i odborným výkladem o této technické památce.
Schwarzenberský plavební kanálFolklorní sdružení Libín-S Prachatice zve širokou veřejnost včetně rodin s dětmi na ukončení 25. novodobé plavební sezóny na Schwarzenberském plavebním kanále, které se koná v sobotu 17. září 2020 od 13:00 do 15:00 hodin na česko-rakouském hraničním přechodu Ježová/Inglbach na Lipensku. Jedná se o připomenutí práce především českých plavců, kteří velmi tvrdě pracovali na vytahování plaveného dřeva, které plulo po plavebním kanálu a řece Große Mühl k ústí do Dunaje a dále do Vídně. Místo akce se nachází na Šumavě, v lesnickém revíru Lesů ČR Svatý Tomáš, cca 16 kilometrů od obce Přední Výtoň v okrese Český Krumlov v Jihočeském kraji.

Na hraničním přechodu Ježová/Inglbach bude pro návštěvníky připraven kulturní program v podobě folklórních vystoupení, lidové muziky z obou stran hranice a ukázek plavení dříví. Uvidíte lesní dělníky pracovat ručním nářadím, jak porážejí strom pilou břichatkou, odvětvují jej sekerami a odkorňují loupáky.

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety. Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště, Vídně.
Želnavský smyk – odbočka Schwarzenberského kanálu

Želnavský smyk – odbočka Schwarzenberského kanálu

Želnavský, často nazývaný také jako Hefenkriegský smyk, je 3,8 km dlouhé historické vodní dílo vybudované po zřízení překladiště v Želnavě v roce 1887, které jej spojovalo s plavebním kanálem v místě dnešní křižovatky Klápa na hranici národního parku. Do jara 2021 prochází obnovou.

Jelení smyk – odbočka Schwarzenberského kanálu

Jelení smyk – odbočka Schwarzenberského kanálu

Jelení smyk je 3 km dlouhé historické vodní dílo, odbočka Schwarzenberského kanálu, vybudované v roce 1791. V roce 1793 bylo koryto kanálu prodlouženo až k Jelenímu potoku u osady Jelení Vrchy.

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety. Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště Vídně.

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu – fořtovna Jelení Vrchy

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu – fořtovna Jelení Vrchy

Expozice Schwarzenberského kanálu v obci Jelení Vrchy najdete přímo u cesty lemující plavební kanál, ve staré fořtovně. Před ní je soutok Jeleního smyku a nového kanálu, který zde navazuje na starý kanál.