Úvod > Aktuality > Obdivujte krásu velehradského kláštera a dopřejte si duševní odpočinek
Obdivujte krásu velehradského kláštera a dopřejte si duševní odpočinek
"> "> ">
Památky

Obdivujte krásu velehradského kláštera a dopřejte si duševní odpočinek

Vydáno 23. prosince 2019
Velehrad je dnes místem, kam směřují kroky turistů, kteří chtějí vidět jeden ze skvostů moravské barokní architektury, i poutníků, kteří hledají duchovní povzbuzení a touží nasát „genia loci“, který je s tímto historickým místem neodmyslitelně spjatý. A kdy jindy by se měl člověk na chvíli zastavit, než na Vánoce.
Velehrad, Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje je významným duchovním centrem, místem církevních poutí a cyrilometodějských oslav. Velehradský klášter vděčí za svůj vznik moravskému markraběti Vladislavu Jindřichovi: byl jako jiné cisterciácké kláštery založen na počest Panny Marie. Odhaloval však duchovně odkaz Cyrila a Metoděje.

Klenot moravského baroka, trojlodní bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje s bohatě zdobeným interiérem patří k nejvýznamnějším poutním místům u nás. A tak již po staletí na Velehrad proudí tisíce poutníků, k nimž se v roce 1990 připojil také blahoslavený papež Jan Pavel II. Přicházíme sem, abychom se dotkli svých kořenů a to nejen duchovních, nýbrž zvnitřněným způsobem i národních. Velehrad je vnímán také jako prostor k dialogu mezi kulturami evropského Východu a Západu. Bazilika je celoročně volně přístupná.
 

Velehradské expozice

expozice velehradEpozice Velehrad na křižovatkách evropských dějin vzbuzuje zájem o velehradskou tradici a poutavým způsobem probouzí v návštevnících obdiv a hrdost k hmotnému a duchovnímu bohatství Velehradu jako významného poutního místa. Umožnuje vhled do historie Velehradu od jeho osídlení cisterciáckými mnichy až po současnost se zaměřením na růst cyrilometodějské ideje napříč dějinami umění a kultury.

expozice velehradExpozice Bible pro malé i velké nabízí možnost shlédnout jedinečnou sbírku Biblí nebo pravou kopii Turínského plátna. Kromě historického vývoje ukazuje Bibli také jako významnou knihu inspirující lidský život v mnoha oblastech, což se poprvé a obzvlášte silně projevilo v životě našeho národa poté, co solunští bratři přišli na Moravu se svým prulomovým překladem Písema svatého.

Baziliku je možno si prohlédnout denně, v pondělí a středu od 7:30 do 14:00, v úterý, čtvrtek a pátek od 7:30 do 17:30 hodin. V sobotu je možné přijít od 10:00 do 17:30 a v neděli od 11:30 do 14:30 a od 16:00 do 17:00 hodin.  Expozice jsou otevřeny denně mimo pondělí od 9:00 – 16:00 hodin, polední pauza je mezi 12:00 a 12:30.


Benefiční Svatoštěpánský koncert: Hradišťan a Spirituál Kvintet

koncert hradišťanDuchovní zážitky ve Velehradu umocní Svatoštěpánský koncert, který se letos koná 26. 12. v 16:30 hodin. Z tohoto důvodu bude bazilika od 13:00 do 15:45 uzavřena. A na koho se můžete těšit? Zahrají opravdové legendy české folkové scény – Hradišťan a Spirituál Kvintet.

Lístky na koncert seženete v IC Velehrad, CK Veligradtour, Městském informačním centru, na OÚ Velehrad nebo v Turistickém centru Velehrad. V předprodeji stojí 350 Kč, na místě budou k pořízení za 400 Kč. Výtěžek z koncertu přispěje na vyhotovení pamětní desky na Akci K, při níž došlo v roce 1950 k násilné likvidaci klášterů a řádů v Československu.
Podzemí baziliky ve Velehradě

Podzemí baziliky ve Velehradě

V prostorách pod bazilikou a klášterními objekty se nachází základy původního cisterciáckého kláštera ze 13. století do nichž je umístěna nová expozice Martyrion – svědkové víry 20. století.

Velehrad – významné poutní místo

Velehrad – významné poutní místo

Velehrad patří k nejvýznamnějším poutním místům v České republice. Chloubou farnosti je barokní bazilika s přilehlými budovami bývalého cisterciáckého kláštera. V roce 1927 byl udělen zdejšímu chrámu titul a výsady menší baziliky (bazilika minor).

Kostel Zjevení Páně – Cyrilka ve Velehradě

Kostel Zjevení Páně – Cyrilka ve Velehradě

Kostel Zjevení Páně ve Velehradě byl postavený ve 13. století při klášterní bráně pro obyvatele předklášteří. V nedávné době byl kostelík zrekonstruován a probíhají v něm výstavy.

Kaple sv. Jana Nepomuckého a kaple sv. Cyrila a Metoděje ve Velehradě

Kaple sv. Jana Nepomuckého a kaple sv. Cyrila a Metoděje ve Velehradě

V bezprostřední blízkosti kláštera ve Velehradě najdete několik drobných sakrálních památek. Mezi nimi zaujmou barokní kaple sv. Jana Nepomuckého a novogotická kaple sv. Cyrila a Metoděje.

Velehradské muzeum ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje

Velehradské muzeum ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje

Velehradský dům vznikl rekonstrukcí historických hospodářských objektů někdejšího velehradského předklášteří. V přebudované konírně se stájí ze 16. století, vzniklo Velehradské muzeum, v prvním podlaží nad ním pak Muzeum bible.