Úvod > Aktuality > Růžový tank, symbol svobody v umění, se stěhuje do Brna
Růžový tank, symbol svobody v umění, se stěhuje do Brna
">
Životní styl

Růžový tank, symbol svobody v umění, se stěhuje do Brna

  • Vydáno9. května 2017
Komenského náměstí v Brně získá dočasně novou uměleckou dominantu. Před Červeným kostelem bude stát slavný „růžový tank“. Stane se součástí výstavy KMENY 90, kterou Moravská galerie v Brně zahajuje 13. května. Milovníci umění i široká veřejnost si ho budou moct prohlédnout už od 11. května, kdy v nočních hodinách dorazí z pobočky Vojenského historického ústavu v Lešanech. Na jeho cestě ho doprovodí i jeho autor, jeden z nejrespektovanějších umělců současnosti, David Černý.
Tank č. 23 sloužil jako památník sovětských tankistů a současně jako symbol komunistické propagandy. Jako jeden z mála takovýchto památníků nebyl po sametové revoluci odstraněn, proto se jej rozhodl student pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové David Černý 28. dubna 1991 natřít narůžovo. Za tuto provokaci byl obviněn z výtržnictví. Následovalo natření tanku nazeleno a poté opět narůžovo skupinou poslanců Federálního shromáždění.

Tank je v současné době součástí sbírkového fondu Vojenského historického ústavu Praha. Své první cesty do Brna se dočkal díky podpoře ředitele ústavu plk. Mgr. Aleše Knížka.
 
Transport růžového tanku je logisticky i technicky velmi náročný. Ve středu 10. května odpoledne bude ve Vojenském technickém muzeu Vojenského historického ústavu v Lešanech naložen na podvalník, na dálnici by se měl dostat ve večerních hodinách, do Brna je mu umožněn vstup po 23.30. V Brně je trasa tanku naplánována přes Pisárecký tunel, Poříčí, Nové sady, Nádražní a Husovu, kudy dojede na Komenského náměstí. Mezi čtvrtou a pátou hodinou ranní se začne za pomoci jeřábu s instalací tanku před Červený kostel.
 
Samotná výstava Kmeny 90 bude zahájena 13. května od 14.30 na ulici Husova, kde proběhne velkolepá pouliční party, v rámci které vystoupí kapely WWW, Garage a PSH. Vstup na street party bude zdarma.
Kostel Jana Amose Komenského v Brně – Červený kostel

Kostel Jana Amose Komenského v Brně – Červený kostel

Kostel, který je v Brně všeobecně známý pod názvem Červený kostel, dle použité barvy červeného cihlového zdiva, byl postaven v letech 1863-1865.

Další aktuality

4.10.
2022
Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Jihomoravský kraj | Příroda
29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika