Úvod > Aktuality > Rok 2012 byl pro pražskou ZOO rekordní
Ctvrté mláde gorilí samice Kijivu
"> Ctvrté mláde gorilí samice Kijivu "> Žirafy Rothschildovy "> Želva pardálí
Příroda

Rok 2012 byl pro pražskou ZOO rekordní

  • Vydáno17. ledna 2013
Pro pražskou Zoo byl rok 2012 opravdu velmi úspěšný. Narodil se zde rekordní počet mláďat. Celkem ošetřovatelé zaznamenali neuvěřitelných 1557 přírůstků u 211 druhů. Mnohá z mláďat, například krysy největší, sojkovci rezavouší, nebo želvy korunkaté, jsou chovatelsky zcela mimořádná. Vzácné přírůstky jsou očekávány také na počátku roku 2013. Úspěchem proto nejsou jen vysoká čísla, ale i náročnost odchovů. Některé z nich jsou světově výjimečné.
Největšími rekordmany jsou plazy

Rok 2012 byl bohatý především u plazů, kterých se vylíhlo či narodilo na 770 kusů! Mezi nejvýznamnější plazí odchovy roku patří sedm mláďat želvy korunkaté, tři mláďata želvy ostnité, dále pak varani komodští nebo agamky písečné.

Ptáků přibylo vloni také nemálo

Celkem 550 mláďat se vylíhlo u ptáků. Raritní je například již druhý odchov dvojčat dvojzoborožce nosorožčího, což se zatím nepodařilo nikde jinde v Evropě. Poprvé v Praze, ale dokonce i na celém světě, jsme odchovali také sojkovce rezavouché, unikátní je i odchov 2 mláďat potravního specialisty zejozoba afrického nebo jediný evropský odchov endemických špačků holohlavých.

Dařilo se také mezi savci

69 druhů včetně goril nebo žiraf porodilo celkově 268 mláďat. Zcela mimořádný byl odchov krysy největší, výjimečná jsou také čtyřčata cibetkovité šelmy binturonga nebo dvě mláďata kunovité šelmy tayry. Velký zájem návštěvníků budí čtvrté mládě gorilí samice Kijivu, vůbec první mládě pandy červené, druhý tapír jihoamerický v historii pražské zoo nebo čtyři mladé žirafy.

Vzácné přírůstky jsou očekávány také na počátku roku 2013


V různém stádiu březosti jsou všechny dospělé samice ve stádě žiraf Rothschildových, z nichž Faraa porodí v nejbližších týdnech. Před porodem má gorilí samice Kamba, slonice Donna, nebo orangutaní samice Mawar.

Novinky ze ZOO

Narodila se také vzácná bahenní antilopa sitatunga západoafrická. Mládě se veřejnosti představí na jaře. Nutrie domácí. Návštěvníci mohou mláďata i rodiče vidět v expozici v Dětské zoo.

Začaly se líhnout želvy pardálí. Zoo Praha byla první, komu se podařilo odhalit způsob inkubace vajíček jihoafrického poddruhu této želvy a začít ji pravidelně rozmnožovat. Vajíčka potřebují k nastartování vývoje projít obdobím chladu, kdy je v líhni udržována teplota kolem 15 stupňů. Posléze je podmínky třeba výrazně změnit a teplotu navýšit na více než 30 stupňů. V chladové fázi inkubace jsou vajíčka umístěna ve vinotéce.

Akce Bavte s námi zvířata proběhne v sobotu 19. ledna a v pražské ZOO bude opět fungovat dílna na výrobu hraček pro zvířata. Kdo nějakou z hraček pro žirafy nebo jiná zvířata vyrobí, získá možnost vybrat si za odměnu knihu z produkce Zoo Praha, nebo vstupenku za 1 korunu na 26. ledna, kdy chovatelé svým svěřencům hračky předloží.

Také v roce 2013 pokračují oblíbené Happy Mondays, kdy mohou návštěvníci přijít do ZOO pouze za 1 korunu. Lednové pondělky patří adoptivním rodičům bezobratlých.