Úvod > Aktuality > Rod Rožmberků se v roce 2011 vrátí na jih Čech
Rod Rožmberku se v roce 2011 vrátí na jih Cech
Zážitky

Rod Rožmberků se v roce 2011 vrátí na jih Čech

  • Vydáno8. listopadu 2010
V roce 2011 uplyne 400 let od úmrtí posledního mužského potomka nejvýznamnějšího šlechtického rodu Rožmberků Petra Voka. Po celý rok budou odkaz tohoto rodu připomínat dvě velké výstavy v Praze, rožmberské expozice muzeí zřizovaných Jihočeským krajem, slavnosti jihočeských města a obcí či divadelní představení ze života Rožmberků. Cílem projektu je představit veřejnosti v širokých souvislostech historickou úlohu i kulturní dílo rodu Rožmberků a ozřejmit hlavní rysy tohoto dědictví až do současné doby.
Projekt Rožmberský rok 2011 byl iniciován Národním památkovým ústavem jako správcem někdejších rožmberských rezidencí – hradu Rožmberk a zámků v Českém Krumlově, v Třeboni a na Kratochvíli za účelem připomenutí tohoto významného rodu. Partnerem a spoluorganizátorem projektu je Jihočeský kraj, dále se podílejí významné instituce, jako je Správa Pražského hradu, obce, církve a řada privátních subjektů.

Harmonický akord Rožmberského roku 2011 se skládá ze tří tónů. První tón akordu rozezní výstava nazvaná Rok růže, která bude v prosinci tohoto roku zahájená v Rožmberském paláci na Pražském hradu a potrvá do konce roku 2011. Její hlavní část bude tvořit historie rodu Rožmberků, zachycená v dobových dokumentech, literárních textech a velkoformátových fotografiích představujících hlavní místa a sídla spjatá s tímto rodem. Genealogii rodu představí obrazy a dobové portréty v improvizované obrazárně. Výstavu doplní v přilehlém kinosále projekce reportážních snímků a filmů s historickou tématikou spjatou s rodem Rožmberků. Návštěvníky, které uvítá sám Petr Vok, vrátí do rožmberských časů jak replika dobových šatů, které si budou moci na vlastním těle vyzkoušet, tak pohled pod rožmberské jídelny či poslech dobové hudby.

Atraktivitu jihočeského regionu přiblíží expozice v informačním centru. Zde zájemci získají informace o tipech na výlet do Jihočeského kraje, ale také pamětní minci, rožmberský cestovní pas a kalendář kulturních akcí. Všechny tyto předměty vznikly právě na podporu projektu Rožmberský rok. Například mince bude sloužit jako slevový kupón na vstupné na některé rožmberské hrady a zámky.

Druhým
tónem velkého formátu Rožmberského roku 2011 je výstava, kterou ve Valdštejnské jízdárně v Praze otevře v květnu příštího roku Národní památkový ústav ve spolupráci s dalšími kulturními institucemi. Výstava nazvaná „Rožmberkové, rod českých velmožů a jeho cesta dějinami“, je srovnatelná s již uskutečněnými výstavami Rudolf II. a Praha, Karel IV. – Císař z boží milosti nebo Albrecht z Valdštejna a jeho doba. Jak výstava na Pražském hradě, tak výstava ve Valdštejnské jízdárně budou během roku obměňovány, tak aby mohly být navštíveny i opakovaně.

Poslední
tón rožmberské harmonie stvrdíaktivity Jihočeským krajem zřizovaných organizací v oblasti kultury, především pak muzeí a 50 dalších slavností, kulturních a vzdělávacích projektů, které Jihočeský kraj podpořil v rámci grantového programu třemi miliony korun. Národní památkový ústav dále připravuje modifikaci prohlídkových tras na někdejších rožmberských rezidencích – Rožmberk, Český Krumlov, Třeboň, Kratochvíle a Nové hrady.

Ucelený přehled kulturních akcí spojených s Rožmberským rokem 2011 zájemci v průběhu celého roku naleznou na informačním webu www.jiznicechy.cz, na webu Národního památkového ústavu a od ledna 2011 také na www.rozmberskyrok.cz.

Více informací:
Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže
Prohlídkové trasy hradu Rožmberk přivádí návštěvníky nejen do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka, ale od sezóny 2010 představuje také slavný rod Buquoy, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války.
Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zavítáte-li do Třeboně, neměli byste vynechat návštěvu místního zámku, který je spojován s takovými jmény, jako je Petr Vok z Rožmberka, panovnický rod Schwarzenberků, či Rudolf II., na které především upoutávají prohlídkové trasy.

Zámek Kratochvíle – užijte si kouzlo rožmberského letohrádku

Zámek Kratochvíle – užijte si kouzlo rožmberského letohrádku

Renesanční klenot mezi rybníky Netolické pánve. Sen italského stavitele, který v cizích službách vzpomíná na vzdálený domov. Panský rozmar, který přinesl úchvatný výsledek. To všechno je Kratochvíle, malebné panské sídlo s jezdeckým areálem, obklopené lesy, rybníky, alejemi a pastvinami.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Prohlídková trasa hradu Rožmberk přivádí návštěvníky nejen do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka, ale od sezony 2010 představuje také slavný rod Buquoy, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války.

Další aktuality

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Jihočeský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Jihočeský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Jihočeský kraj | Ubytování

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

Máte rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častými hosty? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřenou lokalitu mezi Kvildou a Strážným.
Jihočeský kraj | Příroda

Vodáci otevřou řeku Vltavu pro sezónu 2024

V sobotu 13. dubna 2024 zahájí vodáckou sezónu na Vltavě tradiční akce Odemykání Vltavy. Odemykat se bude jízdou z Českého Krumlova do Zlaté Koruny. Pořadatelé lákají na zábavný program, ve kterém nebude chybět ani vltavský vodník se svou ženou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

10 tipů, kde si zahrajete adventure minigolf

Klasický minigolf už vás nebaví? Co vyzkoušet adventure, čili dobrodružný golf? Ten je zmenšeninou skutečného golfu. Je plný překážek, které tvoří terénní nerovnosti, boule, písečné bunkry a vodní pasti stejně jako u klasického golfu. Mrkněte na tipy portálu Kudy z nudy a užijte si zábavu s přáteli či rodinou.
Jihočeský kraj | Letní sporty