Úvod > Aktuality > Rod Rožmberků se v roce 2011 vrátí na jih Čech
Zážitky

Rod Rožmberků se v roce 2011 vrátí na jih Čech

  • Vydáno8. listopadu 2010
V roce 2011 uplyne 400 let od úmrtí posledního mužského potomka nejvýznamnějšího šlechtického rodu Rožmberků Petra Voka. Po celý rok budou odkaz tohoto rodu připomínat dvě velké výstavy v Praze, rožmberské expozice muzeí zřizovaných Jihočeským krajem, slavnosti jihočeských města a obcí či divadelní představení ze života Rožmberků. Cílem projektu je představit veřejnosti v širokých souvislostech historickou úlohu i kulturní dílo rodu Rožmberků a ozřejmit hlavní rysy tohoto dědictví až do současné doby.
Projekt Rožmberský rok 2011 byl iniciován Národním památkovým ústavem jako správcem někdejších rožmberských rezidencí – hradu Rožmberk a zámků v Českém Krumlově, v Třeboni a na Kratochvíli za účelem připomenutí tohoto významného rodu. Partnerem a spoluorganizátorem projektu je Jihočeský kraj, dále se podílejí významné instituce, jako je Správa Pražského hradu, obce, církve a řada privátních subjektů.

Harmonický akord Rožmberského roku 2011 se skládá ze tří tónů. První tón akordu rozezní výstava nazvaná Rok růže, která bude v prosinci tohoto roku zahájená v Rožmberském paláci na Pražském hradu a potrvá do konce roku 2011. Její hlavní část bude tvořit historie rodu Rožmberků, zachycená v dobových dokumentech, literárních textech a velkoformátových fotografiích představujících hlavní místa a sídla spjatá s tímto rodem. Genealogii rodu představí obrazy a dobové portréty v improvizované obrazárně. Výstavu doplní v přilehlém kinosále projekce reportážních snímků a filmů s historickou tématikou spjatou s rodem Rožmberků. Návštěvníky, které uvítá sám Petr Vok, vrátí do rožmberských časů jak replika dobových šatů, které si budou moci na vlastním těle vyzkoušet, tak pohled pod rožmberské jídelny či poslech dobové hudby.

Atraktivitu jihočeského regionu přiblíží expozice v informačním centru. Zde zájemci získají informace o tipech na výlet do Jihočeského kraje, ale také pamětní minci, rožmberský cestovní pas a kalendář kulturních akcí. Všechny tyto předměty vznikly právě na podporu projektu Rožmberský rok. Například mince bude sloužit jako slevový kupón na vstupné na některé rožmberské hrady a zámky.

Druhým
tónem velkého formátu Rožmberského roku 2011 je výstava, kterou ve Valdštejnské jízdárně v Praze otevře v květnu příštího roku Národní památkový ústav ve spolupráci s dalšími kulturními institucemi. Výstava nazvaná „Rožmberkové, rod českých velmožů a jeho cesta dějinami“, je srovnatelná s již uskutečněnými výstavami Rudolf II. a Praha, Karel IV. – Císař z boží milosti nebo Albrecht z Valdštejna a jeho doba. Jak výstava na Pražském hradě, tak výstava ve Valdštejnské jízdárně budou během roku obměňovány, tak aby mohly být navštíveny i opakovaně.

Poslední
tón rožmberské harmonie stvrdíaktivity Jihočeským krajem zřizovaných organizací v oblasti kultury, především pak muzeí a 50 dalších slavností, kulturních a vzdělávacích projektů, které Jihočeský kraj podpořil v rámci grantového programu třemi miliony korun. Národní památkový ústav dále připravuje modifikaci prohlídkových tras na někdejších rožmberských rezidencích – Rožmberk, Český Krumlov, Třeboň, Kratochvíle a Nové hrady.

Ucelený přehled kulturních akcí spojených s Rožmberským rokem 2011 zájemci v průběhu celého roku naleznou na informačním webu www.jiznicechy.cz, na webu Národního památkového ústavu a od ledna 2011 také na www.rozmberskyrok.cz.

Více informací:
Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže
Prohlídkové trasy hradu Rožmberk přivádí návštěvníky nejen do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka, ale od sezóny 2010 představuje také slavný rod Buquoy, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války.
Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zavítáte-li do Třeboně, neměli byste vynechat návštěvu místního zámku, který je spojován s takovými jmény, jako je Petr Vok z Rožmberka, panovnický rod Schwarzenberků, či Rudolf II., na které především upoutávají prohlídkové trasy.

Zámek Kratochvíle – užijte si kouzlo rožmberského letohrádku

Zámek Kratochvíle – užijte si kouzlo rožmberského letohrádku

Renesanční klenot mezi rybníky Netolické pánve. Sen italského stavitele, který v cizích službách vzpomíná na vzdálený domov. Panský rozmar, který přinesl úchvatný výsledek. To všechno je Kratochvíle, malebné panské sídlo s jezdeckým areálem, obklopené lesy, rybníky, alejemi a pastvinami.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Prohlídková trasa hradu Rožmberk přivádí návštěvníky nejen do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka, ale od sezóny 2010 představuje také slavný rod Buquoy, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války.