!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Raritní Památník včelích matek najdete u obce Kukle na Svitavsku
Raritní Památník vcelích matek najdete u obce Kukle na Svitavsku
"> Raritní Památník vcelích matek najdete u obce Kukle na Svitavsku "> Základ celého nápadu je datován na pocátek 20. století "> Neprehlédnutelná je také stavba dreveného altánu s ukrytou vcelarskou symbolikou
Příroda

Raritní Památník včelích matek najdete u obce Kukle na Svitavsku

Vydáno 18. června 2019
V lesním komplexu Brand u města Svitavy, v katastru obce Kukle, najdete velmi zajímavé regionální dílo - Památník včelích matek, který připomíná téměř zapomenutou včelařskou tradici regionu. Lesní komplex Brand se rozprostírá mezi Svitavami, Javorníkem, Kuklemi, Mikulčí a Opatovem v Pardubickém kraji.

VčelyZáklad celého nápadu je datován na počátek 20. století, kdy na místě dnešního památníku měli původní němečtí včelaři zřízenu oplozovací stanici včelích matek. Na zdejší lesní louce byl umístěn dřevěný včelín, v jehož okolí bývaly během sezóny rozmístěny malé úlky – oplodňáčky, které sloužily k chovu včelích matek.

V rámci projektu obnovy prošel opravou nejen pískovcový kámen, ale i zchátralá studna, která se nyní pyšní funkčním rumpálem. Zbytek původní louky je upraven a doplněn o několik exponátů včelích úlů využívaných v průběhu minulého století. Nepřehlédnutelná je také stavba dřevěného altánu s ukrytou včelařskou symbolikou a nejednou zajímavostí ze světa včel.

Z historických pramenů je známo, že v místě v roce 1932 došlo ke vztyčení kamenného památníku se jmény zasloužilých včelařů a zejména s věnováním Franzi Thomasovi, řediteli odborné školy tkalcovské a vedoucímu včelařské stanice. Nápis byl krátce po II. světové válce poničen vyškrábáním. Stanice se využívala i za dob socialismu, ale postupně o ni včelařský zájem utichl a místo chátralo.

Památník včelích matek u obce Kukle

Památník včelích matek u obce Kukle

Památník včelích matek připomíná téměř zapomenutou včelařskou tradici ve svitavském regionu a je zajímavým turistickým cílem s ojedinělou architekturou. Památník společně vybudovaly uprostřed lokality Brand Mikroregion Svitavsko a Lesy ČR.

Další aktuality