Úvod > Aktuality > Rajnišova rozhledna u uhelného dolu láká na daleké výhledy
Rajnišova rozhledna u uhelného dolu láká na daleké výhledy
">
Příroda

Rajnišova rozhledna u uhelného dolu láká na daleké výhledy

  • Vydáno19. srpna 2012
Za pouhých deset dní dokázalo postavit dvacet lidí v Podkrušnohoří sedm metrů vysokou dřevěnou vyhlídkovou věž. Z nové rozhledny ve Strupčicích spatříte hnědouhelný důl a zároveň můžete obdivovat krásu Krušných hor. V dohledu je také České středohoří, okolní města, obce, ale také litvínovský Chemopetrol či zámek Jezeří.
Na Mostecku poblíž obce Strupčice vyrostla nová rozhledna s výhledem na velkorypadla a Krušné hory. Stavba vznikla v rámci kurzu Artefakt Prázdninové školy Lipnice – rozhlednu tak postavilo dvacet nadšenců za deset dní. Kurzu se zúčastnilo 20 lidí, převážně vysokoškolských studentů, ale i pracujících. Jejich hlavním cílem bylo postavit objekt, který by zkrášlil okolí mostecké uhelné pánve.Autorem rozhledy je architekt Martin Kloda. 

Rozhledna svým tvarem připomíná maják, což byl záměr tvůrců i z toho důvodu, že vytěžený prostor v blízké budoucnosti zatopí voda. Základy rozhledny jsou namísto betonu vytvořeny z dubových patek. Dub v tomto nestálém prostředí totiž ztvrdne a v podstatě zkamení. Hlavní konstrukce rozhledny se skládá ze tří trojúhelníků vyrobených ze smrkového dřeva, které jsou do sebe zapleteny.

Rozhledna se nachází na hranici dolů jen několik desítek metrů od koupaliště ve Strupčicích. Spatřit ji můžete také ze silnice při příjezdu z Hošnic.


 

Rajnišova rozhledna u Strupčic – výhled na Krušné hory i velkorypadla

Rajnišova rozhledna u Strupčic – výhled na Krušné hory i velkorypadla

Dřevěná rozhledna stojící nad severočeskou vesnicí Strupčice, na hraně povrchového dolu Jana Švermy, nabízí výhled na hradbu Krušných hor, pánve hnědouhelných dolů i pláně rekultivovaných výsypek.