Úvod > Aktuality > Festival 4+4 dny v pohybu představí uměleckou scénu a zavede vás do site-specific „pokojů“ pod širým nebem
Festival 4+4 dny v pohybu představí uměleckou scénu a zavede vás do site-specific „pokojů“ pod širým
"> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Festival 4+4 dny v pohybu představí uměleckou scénu a zavede vás do site-specific „pokojů“ pod širým nebem

  • Vydáno23. září 2021
Mezinárodní festival současného umění 4 + 4 dny v pohybu zve nabitým programem na poslední dny do Nové strašnické školy a Vzletu. Akci můžete navštívit až do neděle 26. září. Žánrově pestrý festivalový program, který letos během sedmnácti dnů prezentuje více než sto tuzemských i zahraničních projektů od výtvarného a scénického umění, přes hudbu, procházky, přednášky po site specific intervence navštívilo dosud přes čtyři tisíce lidí.
Festival 4+4 dny v pohybu 2021 nabídne výtvarné umění, divadelní premiéry, taneční představení, koncerty, dílny, diskuze a přednášky, vycházky, ale také speciální program. Denně od 14:00 do 21:00 mohou návštěvníci zdarma zhlédnout rozsáhlou výstavu současného umění, na které spolupracovaly tři desítky kurátorů. Mezi stovkou vystavujících umělců nalezneme jména jako Eva Koťátková, Tomáš Bryscejn, BCAA system, Anežka Hošková, Tomáš Vaněk, Vasil Artamonov, Vendula Chalánková, Martin Polák a Lukáš Jasanský, Dita Lamačová, Martin Zet, Daniel Vlček, Jedinečné svatopěstitelské družstvo, B. K. S. a mnohé další.

Dále proběhnou oborové debaty a konference, vyhlášení laureátů VII. ročníku Ceny Věry Jirousové pro začínající a již etablované kritičky a kritičky nebo DJ set Zdeňka Lichnovského a Vojtěcha Tkáče tedy tvůrců hudebního pořadu Reflektor.

Dny v pohybuDivadlo Continuo nás zavede do site-specific „pokojů“ pod širým nebem. Zahraniční hvězdou druhé poloviny festivalu je bezesporu vlámský umělec Diederik Peeters, který se ve své jevištní show ujme role iluzionisty a slovenský tanečník Lukáš Bobalík, zobrazující formou tenisového zápasu lidský tanec na okraji trosek vyhořelé společnosti. Pochopitelně však vedle performance dále pokračuje výstava, koncerty, přednášky, diskuse, procházky a site-specific projekty, které k našemu festivalu neodmyslitelně patří od samého počátku.
 

Letošní premiéry a performance

dny v pohybuNávštěvníky čeká během festivalu také celá řada premiér a performancí. Divadlo Continuo odehraje šest site-specific performancí s názvem Pokoje ve dnech 23. – 24. září. Do exteriéru a veřejné samoty „pokojů“, vytvořených pod širým nebem, přináší intimní zpovědi, příběhy a situace normálně ukryté za zdmi našich soukromých prostorů. Jedním z festivalových vrcholů bude vystoupení belgického umělce Diederika Peeterse ve čtvrtek 23. září ve Vzletu. Jevištní show inspirovaná hledáním konečného důkazu existence duchů spojuje vědu s magií a horor s technologiemi.

dny v pohybuChoreograf a performer Tomáš Janypka Na konci festivalu představí s kolektivem performativní instalaci Elegie obyčejnosti. V bývalé kuchyni Nové strašnické školy vytvoří živé prostředí těl a předmětů, kde i absencí něčeho na pozadí každodennosti může vyvstat mimořádnost. Elegie obyčejnosti je pozvánkou k zážitkům – intimním setkáním s jedním divákem ve dnech 24. – 26. září.

Festival nabízí také program věnovaný dětem, poslední festivalový víkend čeká návštěvníky hra Upír na Koštofránku Skupiny ŠŠŠ a představení Řeka Studia Damúza.