Úvod > Aktuality > Pusťte si skořápkové lodičky po mlýnském náhonu ve Velké Bystřici
Pustte si skorápkové lodicky po mlýnském náhonu ve Velké Bystrici
Zážitky

Pusťte si skořápkové lodičky po mlýnském náhonu ve Velké Bystřici

  • Vydáno19. prosince 2021
V dobách, zas ne až tak vzdálených, praktikovaly mnohé rodiny zvyk pouštění lodiček z ořechových skořápek. Připomeňte si tuto tradici ve Velké Bystřici, kde se ve středu 22. prosince 2021 od 17 hodin uskuteční hromadné vypouštění lodiček po mlýnském náhonu.
Skořápkové lodičkyStarobylý zvyk pouštění skořápkových lodiček oprášili ve Velké Bystřici na Olomoucku. Lidé z celého městečka už poosmé zahájí ve středu 22. prosince vánoční svátky na náměstí u mlýnského náhonu a připomenou si známou lidovou tradici. Jednoduché skořápkové lodičky i propracované dřevěné plachetnice se svíčkami vyrábí děti se svými rodiči. Ty musí chvíli s napětím čekat, jak se lodičkám podaří proplout tunel pod poštou a potom budou svá plavidla sledovat až do cíle v Zámeckém parku.

Dodnes se v mnohých rodinách praktikuje zvyk pouštění lodiček z ořechových skořápek. Každý si vyrobí lodičku z půlky vlašského ořechu, voskem do ní přikápne kousek vánoční svíčky a pak všichni pustí lodičky do lavoru s vodou a čekají, co se bude dít. Komu se lodička drží u okraje s ostatními, měl v příštím roce zůstat s rodinou, komu lodička odpluje přes vodu na druhou stranu, měl cestovat nebo se odstěhovat. Když lodička někomu předčasně zhasne nebo se potopí, znamená to pro jejího vlastníka něco neblahého.


Vyrobte si lodičku a přiďte jí vypustit do náhonu

lodičky velká bystřiceV dnešní době se již určitě najde jen málo těch, kteří by si lámali hlavu nad tím, zda se věštba jejich ořechové lodičky splní. Proč ale nevyužít tu tajuplně dobrodružnou atmosféru malých plamínků pohupujících se na hladině vody? Obzvlášť, když je k tomu centrum městečka Velká Bystřice jako stvořené.

Vyrobte si jakoukoli lodičku, která unese aspoň malou zapálenou svíčku, která vydrží hořet po dobu 5 – 20 minut a přijďte ji společně vypustit na cestu po mlýnském náhonu. Sraz všech účastníků bude ve středu 22. prosince v 17 hodin na náměstí u vánočního stromu, kde bude probíhat výstavka všech plavidel.

lodičky bystřiceKdo bude chtít, může svou lodičku představit ostatním, pochlubit se vánočním cukrovím a nějakou tou kořaličkou, ochutnat punč a pak bude následovat již hromadné vypouštění lodiček do náhonu na náměstí. Plavidla zakrátko zmizí v tajemných tmavých prostorách tunelu pod poštou a ti, co své lodičky postaví poctivě, je pak znovu spatří vyplouvat z tunelu cca za 4 minuty. Kdo bude chtít může je sledovat dál po celou cestu, kdy budou pomalu proplouvat parkem kolem amfiteátru a školky. Podle množství vody v náhonu trvá plavba z náměstí až na konec parku zhruba 20 minut.

Další aktuality

Hlavní slavnosti města Šumperka vypuknou v sobotu

Historické slavnosti města Šumperka letos začaly již ve čtvrtek, ale hlavní program čeká všechny milovníky historie klasicky v sobotu 3. června 2023. Slavnosti odstartují úderem deváté dopolední a na pěti scénách nabídnou bohatý program. V něm se představí skupiny historického šermu, chybět nebudou rytířská tábořiště, jarmark s lidovými řemesly, hry, soutěže a atrakce pro děti a samozřejmě bohaté občerstvení.
Olomoucký kraj | Zážitky

Nejnavštěvovanější turistické cíle Olomouckého kraje: zoo a aquapark v Olomouci a Termály Losiny

Jedinečná poloha na Svatém Kopečku, v podhůří Nízkého Jeseníku, a navíc s vyhlídkovou věží: to je Zoologická zahrada v Olomouci, nejnavštěvovanější místo Olomouckého kraje. Vodní zábavu ve stejném městě nabízí i aquapark. Mezi nejoblíbenější výletní cíle patří také Termály Losiny.
Olomoucký kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Olomouce

Olomouc vždy patřila mezi nejvýznamnější královská města v českých zemích. Díky své výhodné poloze, starobylé univerzitě, duchovním, kulturním a řemeslným tradicím byla po dlouhá staletí přirozeným centrem Moravy, které lákalo umělce, vzdělance a obchodníky. Jestliže míříte do Olomouce i vy anebo patříte ke zdejším obyvatelům a hledáte volnočasové rozptýlení, inspiraci vám přináší portál Kudy z nudy s přehledem památek, muzeí, zábavy i přírodních krás ať už přímo ve městě, anebo jeho okolí.
Olomoucký kraj | Památky

Česko mezi řádky: Kyselé třešně, masakr na Švédských šancích a Lenka Chalupová

Teprve od roku 2018 stojí na Švédských šancích u Přerova vysoký kovaný prostřílený kříž. Připomíná masakr z června 1945, který spisovatelka Lenka Chalupová (*1973) popsala v románu Kyselé třešně. Vyšel v roce 2020 v nakladatelství Čas a zve na výlet do neobjevených míst s velmi temnou historií.
Olomoucký kraj | Památky

Výlety pro samotáře v Jeseníkách: objevte zajímavosti Rychlebských hor

I když Jesenicko patří k oblíbeným turistickým destinacím, dají se zde objevit kouty téměř liduprázdné. Jedním z těchto míst mohou být Rychlebské hory, dosud málo známé pohoří mezi Králickým Sněžníkem a Jeseníky. Pokud vás láká neporušená příroda, kde nepotkáte zástupy turistů, jsou pro vás Rychlebské hory ideálním cílem.
Olomoucký kraj | Příroda

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Olomoucký kraj

Na střední Moravě a v Jeseníkách najdete množství tipů, kam na výlet pro všechny tipy turistiky a pro všechny věkové kategorie. Výlet vás tu nezklame ani za špatného počasí. Dopřejte si netradiční a nezapomenutelné zážitky.
Olomoucký kraj | Památky

Arcidiecézní muzeum v Olomouci se po dlouhé rekonstrukci znovu otevře

Po dvouleté rekonstrukci se v pondělí 24. dubna 2023 otvírá Arcidiecézní muzeum Olomouc včetně románského paláce biskupa Zdíka. Návštěvníkům nabídne novou multimediální expozici a poprvé v novodobé historii bude možné navštívit všechna čtyři ramena gotické křížové chodby se středověkými nástěnnými malbami. Další novinkou je nová lávka, díky které lze projít celý ochoz paláce.
Olomoucký kraj | Kultura

Užijte si jaro v Jeseníkách – vrcholky hor, tajemné skály či květnaté louky

Výlet do hor začátkem jara se bude líbit všem milovníkům přírody. V chráněné krajinné oblasti Jeseníky objevíte nepřeberné množství přírodních krás: lesnaté hřbety, horské květnaté louky, prameny a vodopády, kamenná moře, ledovcové kary i pralesy přecházející v horskou tundru. Kde najdete ta nejkrásnější zákoutí?
Olomoucký kraj | Příroda