!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Pusťte si skořápkové lodičky po mlýnském náhonu ve Velké Bystřici
Pustte si skorápkové lodicky po mlýnském náhonu ve Velké Bystrici
"> Pustte si skorápkové lodicky po mlýnském náhonu ve Velké Bystrici "> "> Vyrobte si jakoukoli lodicku, která unese aspon malou zapálenou svícku, která vydrží horet po dobu 5 – 20 minut
Zážitky

Pusťte si skořápkové lodičky po mlýnském náhonu ve Velké Bystřici

  • Vydáno19. prosince 2021
V dobách, zas ne až tak vzdálených, praktikovaly mnohé rodiny zvyk pouštění lodiček z ořechových skořápek. Připomeňte si tuto tradici ve Velké Bystřici, kde se ve středu 22. prosince 2021 od 17 hodin uskuteční hromadné vypouštění lodiček po mlýnském náhonu.
Skořápkové lodičkyStarobylý zvyk pouštění skořápkových lodiček oprášili ve Velké Bystřici na Olomoucku. Lidé z celého městečka už poosmé zahájí ve středu 22. prosince vánoční svátky na náměstí u mlýnského náhonu a připomenou si známou lidovou tradici. Jednoduché skořápkové lodičky i propracované dřevěné plachetnice se svíčkami vyrábí děti se svými rodiči. Ty musí chvíli s napětím čekat, jak se lodičkám podaří proplout tunel pod poštou a potom budou svá plavidla sledovat až do cíle v Zámeckém parku.

Dodnes se v mnohých rodinách praktikuje zvyk pouštění lodiček z ořechových skořápek. Každý si vyrobí lodičku z půlky vlašského ořechu, voskem do ní přikápne kousek vánoční svíčky a pak všichni pustí lodičky do lavoru s vodou a čekají, co se bude dít. Komu se lodička drží u okraje s ostatními, měl v příštím roce zůstat s rodinou, komu lodička odpluje přes vodu na druhou stranu, měl cestovat nebo se odstěhovat. Když lodička někomu předčasně zhasne nebo se potopí, znamená to pro jejího vlastníka něco neblahého.


Vyrobte si lodičku a přiďte jí vypustit do náhonu

lodičky velká bystřiceV dnešní době se již určitě najde jen málo těch, kteří by si lámali hlavu nad tím, zda se věštba jejich ořechové lodičky splní. Proč ale nevyužít tu tajuplně dobrodružnou atmosféru malých plamínků pohupujících se na hladině vody? Obzvlášť, když je k tomu centrum městečka Velká Bystřice jako stvořené.

Vyrobte si jakoukoli lodičku, která unese aspoň malou zapálenou svíčku, která vydrží hořet po dobu 5 – 20 minut a přijďte ji společně vypustit na cestu po mlýnském náhonu. Sraz všech účastníků bude ve středu 22. prosince v 17 hodin na náměstí u vánočního stromu, kde bude probíhat výstavka všech plavidel.

lodičky bystřiceKdo bude chtít, může svou lodičku představit ostatním, pochlubit se vánočním cukrovím a nějakou tou kořaličkou, ochutnat punč a pak bude následovat již hromadné vypouštění lodiček do náhonu na náměstí. Plavidla zakrátko zmizí v tajemných tmavých prostorách tunelu pod poštou a ti, co své lodičky postaví poctivě, je pak znovu spatří vyplouvat z tunelu cca za 4 minuty. Kdo bude chtít může je sledovat dál po celou cestu, kdy budou pomalu proplouvat parkem kolem amfiteátru a školky. Podle množství vody v náhonu trvá plavba z náměstí až na konec parku zhruba 20 minut.