Úvod > Aktuality > Projekt Orlicko – Třebovský bike resort startuje
Orlicko – Trebovský bike resort startuje
"> Orlicko – Trebovský bike resort startuje "> Rozhledna na Kozlovském kopci "> Rozhledna Andrluv chlum
Letní sporty

Projekt Orlicko – Třebovský bike resort startuje

  • Vydáno18. března 2014
Jednáním starostů měst České Třebové, Ústí nad Orlicí a Litomyšle a starostů okolních obcí dne, které proběhlo v březnu 2014, startuje projekt Orlicko – Třebovského bike resortu, jednoho z největších projektů tohoto druhu v České republice. Starostové se společně dohodli na pořízení úvodní podrobné studie v letošním roce, kterou zastřeší svazek obcí Region Orlicko – Třebovsko.
Oblíbený areál CakleNápad vybudovat v krásné zalesněné krajině hřbetu mezi městy Česká Třebová, Ústí nad Orlicí a Litomyšl síť propojených terénních stezek pro kola (tzv. singltrailů) vznikl již před dvěma lety a dostal se do regionální cyklokoncepce. Záměr počítá se čtyřmi lokalitami a nástupními místy, ze kterých budou vycházet okruhy různé obtížnosti. Nejlehčí trasy zvládnou i rodiny s malými dětmi, na nejtěžších trasách s překážkami si užijí i ti nejnáročnější bikeři a vyznavači adrenalinu.

Terénní stezky budou jednostopé cesty vybudované z přírodního materiálu. Výchozími místy se zázemím jako je parkování, restaurace, ubytování, servis  s myčkou kol a informační servis bude Ústí nad Orlicí – Andrlův chlum, Peklák v České Třebové, Kozlov a Rybník. První tři budou stezkami vzájemně propojené. Celková délka tras je odhadnuta na 140 km a celkové náklady projektu na 60 mil. Kč. Výhodou sítě je snadná dostupnost pro téměř 100 tisíc zde žijících obyvatel i pro přijíždějící z dálky po hlavním železničním tahu nebo po silnici.

Tento bike resort nebude mít v oblasti konkurenci. Nejbližší singltraily jsou dnes v hůře dostupném příhraničí Jizerských a Rychlebských hor. Orlicko – Třebovský bike resort nabídne hned čtyři propojené areály, jeden zajímavější než druhý, v krásné přírodě. A se všemi službami. V tomto regionu si přijde na své každý. Může jet terénem nebo si vzít in-line brusle a vydat se na cyklostezky, relaxovat v moderních bazénech a koupalištích. Kombinace a rozsah nabídky je unikátní.
Rozhledna Andrlův chlum

Rozhledna Andrlův chlum

Na kopci nad jihozápadní částí Ústí nad Orlicí stojí rozhledna Andrlův chlum. Na tomto místě stávaly dvě dřevěné rozhledny – první v letech 1905-1918 a druhá v letech 1943-1954. Obě zanikly a v roce 1996 zde byla postavena nová víceúčelová telekomunikační věž s rozhlednou v nadmořské výšce 559 m.

Rozhledna na Kozlovském kopci

Rozhledna na Kozlovském kopci

Rozhledna s vyhlídkovou plošinou ve výšce 33 metrů nabízí panoramatické pohledy na zalesněné pohoří Českomoravského pomezí.

Křížová cesta na Andrlův chlum

Křížová cesta na Andrlův chlum

Na severním svahu kopce Andrlův chlum se nachází křížová cesta vedoucí na vrchol. Současných čtrnáct kaplí dnešní křížové cesty zde bylo postaveno v letech 1852-53. K jejich celkově obnově došlo v roce 1994.

Další aktuality