Úvod > Aktuality > Na Osoblažsku připravují tento víkend oslavy 120 let Osoblažské úzkokolejky
Po Osoblažsku bude opet jezdit legendární lokomotiva Rešica
"> Po Osoblažsku bude opet jezdit legendární lokomotiva Rešica "> Východiskem k návšteve Osoblažska bývá Tremešná ve Slezsku "> Úzkorozchodná železnice spojuje Tremešnou ve Slezsku s Osoblahou
Památky

Na Osoblažsku připravují tento víkend oslavy 120 let Osoblažské úzkokolejky

  • Vydáno25. září 2018
Máte rádi vláčky a k tomu místa, kde se čas zastavil? Pak je výlet na Osoblažsko pro vás jako stvořený. Spolu s dětmi nebo s přáteli a kamarády se můžete projet vláčkem s parní lokomotivou po úzkorozchodné železnici, která slaví 120 let své existence. Oslavy proběhnou v pátek 28. září a v sobotu 29. září.
Úzkokolejka OsoblahaOsoblažská úzkokolejka slaví 120 let od zahájení provozu už tento víkend. Celodenní program nabídne několik parních vlaků, ukázky hasičské techniky, výstavu o historii Osoblažky, slavnostní otevření nově opravené nádražní budovy a výstavu historické zemědělské techniky ve Slezských Rudolticích, hudbu, hry a soutěže pro děti, občerstvení a spousty upomínkových předmětů. Také druhý den oslav na trať vyjede několik parních vlaků, po poledni pak můžete být svědky jejich atraktivního křižování  ve Slezských Rudolticích. Během zastávky si můžete prohlédnout nově opravenou nádražní budovu anebo zdejší půvabný zámek; víte, že se mu říkávalo slezské Versailles?

ÚzkokolejkaPrůmyslem a dopravou naprosto nedotčená krajina Osoblažska tvoří přirozený přechod mezi drsnou oblastí Jeseníků na jihu a úrodnými rovinami slezských nížin na severu. O její modelaci se zasloužil pevninský ledovec, který sem ve starších čtvrtohorách zasahoval svým jižním okrajem ze Skandinávie. Celé území je propleteno hustou sítí úzkých silniček, lemovaných alejemi ovocných stromů. Ještě nedávno sem turisté zabloudili čirou náhodou. Dnes láká Osoblažsko svými ideálními terény hlavně cyklisty.

Východiskem k návštěvě Osoblažska bývá Třemešná ve Slezsku, kterou projíždí několik spěšných vlakových spojů ve směru Ostrava – Jeseník a zpět. Na protilehlé straně zdejší nádražní budovy začíná největší technická zajímavost osoblažského výběžku – osoblažská úzkorozchodná železnice, která spojuje Třemešnou ve Slezsku s Osoblahou. Úzkokolejná železniční trať ve Slezsku s rozchodem pouhých 760 mm je zařazena mezi dvanáct objektů Technotrasy Moravskoslezského kraje. Ty propojuje tradice hornictví, hutnictví, železniční doprava, automobilový průmysl i hasičská technika, pivovarnictví, vojenská a zemědělská historie.

Zájímavost z historie: Osoblažská úzkokolejka slaví své výročí s malým předstihem. Proč? Pokud byste chtěli 120. narozeniny Osoblažky slavit na den přesně, museli byste přijít na nádraží v Třemešné letos v pátek 14. prosince ráno ve 3.50 – právě tehdy vyjel na trať oficiální první vlak. Slavnostní proto byl až ten druhý, který do Osoblahy dorazil krátce před polednem.
Úzkorozchodná železnice Třemešná – Osoblaha

Úzkorozchodná železnice Třemešná – Osoblaha

Na Osoblažsku v podhůří Jeseníků se nachází unikátní úzkorozchodná dráha, která je jediná svého druhu v Českém Slezsku. Trať vede z Třemešné ve Slezsku (napojení na normálněrozchodnou trať z Krnova do Jeseníku) přes Slezské Rudoltice do Osoblahy.

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Zámek Slezské Rudoltice – slezské Versailles

Zámek Slezské Rudoltice – slezské Versailles

Zámek Slezské Rudoltice leží v nádherné oblasti Jeseníků v tzv. Osoblažském výběžku. Čtyřkřídlý, jednopatrový, barokní zámek se vstupní věží býval jedním z významných kulturních center Slezska, kterému se přezdívalo Slezské Versailles. Budovu obklopuje nevelký zámecký park s rybníkem.

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Další aktuality

18.9.
2022
10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

Moravskoslezský kraj | Příroda
17.9.
2022
V ostravské zoo uvidíte mláďata vzácných jelenů barasinga

V ostravské zoo uvidíte mláďata vzácných jelenů barasinga

Moravskoslezský kraj | Příroda
16.9.
2022
Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Moravskoslezský kraj | Letní sporty
14.9.
2022
Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě

Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě

Moravskoslezský kraj | Zážitky