Úvod > Aktuality > Hrad Svojanov stále vítá návštěvníky, své brány prozatím neuzavřel
Hrad Svojanov stále vítá návštěvníky, své brány prozatím neuzavřel
"> "> "> "> ">
Památky

Hrad Svojanov stále vítá návštěvníky, své brány prozatím neuzavřel

  • Vydáno13. března 2020
Navzdory tomu, že státní památkové objekty i jiné instituce se lidem aktuálně zavírají, hrad Svojanov zůstává návštěvníkům otevřen dle běžné otevírací doby. V březnu o víkendech od 10 do 17 hodin, od dubna denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin. V provozu jsou všechny prohlídkové trasy, penzion s možností ubytování v dobově zařízených pokojích i hradní restaurace.
Hrad SvojanovHrad Svojanov zůstává otevřen návštěvníkům – vládní nařízení se nevztahuje na běžný provoz památkových objektů. Svojanov nespadá pod žádnou organizaci zřizovanou Ministerstvem kultury ČR. Od svého zřizovatele kasteláni jiný pokyn neobdrželi. Proto zde o omezení provozu neuvažují.

V letošní sezóně hrad představí spoustu novinek. Již od konce února si návštěvníci mohou prohlížet zrestaurované nástropní malby v jídelně a přípravně. Několik prostor empírového paláce dostalo novou historizující výmalbu ve stylu klasicistních maleb.

hrad svojanovOd května budou zpřístupněny nové výstavní sály v historických konírnách v areálu předhradí. V části bude otevřena galerie barokních plastik z Mariánského sloupu v Poličce, v dalších prostorách bude instalována sezónní výstava „Drákula a ti druzí“. Ta bude interaktivní formou návštěvníky seznamovat s tajemnými postavami z minulosti, které milovaly lidskou krev.

Právě v těchto dnech je aktuálně dokončen nový povrch parkoviště na předhradí. Je tvořen historickou žulovou dlažbou, pocházející z centra města Poličky. Návštěvníky tak již na hradě nečeká bláto nebo štěrk.
 

Hrad nabízí tři okruhy

hrad svojanovChtěli byste poznat romantiku života na hradě ve 2. polovině 19. století? Pak si určitě prohlédněte okruh A, který vás zavede do interiérových prostor empírového paláce. Ty získaly svou nynější podobu právě v této době. Všechny komnaty jsou zařízeny stylovým inventářem. Nechybí v nich ani nejrůznější doplňky každodenní potřeby, bohaté textilní dekorace či různé kuriozity.

Dům zbrojnošů SvojanovMimo klasické prohlídky hradních interiérů také druhý prohlídkový okruh, na které uvidíte "zázemí" hradu. Navštívíte tajemná gotická sklepení, seznámíte se s právem útrpným a nakonec si prohlédnete unikátní dům zbrojnošů, zbudovaný původně jako obydlí hradní posádky. Uvidíte zde dobové zbroje, brnění či zbraně. Vystavená sbírka představuje přehlídku chladných zbraní, užívaných od 14. do 16. století, sekyry, halapartny, cepy s ostrými hroty či například kopí s železnými špicemi. Sálu však dominují zbroje – rakouská jezdecká leštěná zbroj a pěšácká trabantská půlzbroj. Raritou je také kroužková košile sestavená z 16 000 kroužků. Velkou zajímavostí je přehlídka starých her, mezi nimiž jsou například vyřezávané šachy nebo  karty  na  ručním  papíře. 

Okruh C vám představí venkovní areál hradu, který je sám o sobě velmi rozmanitý. Hrad je otevřený o víkendech od 10 do 17 hodin. Vstupné stojí 140 korun pro dospělé, 90 Kč pro děti. Rodinné vstupné je za 390 Kč.
Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Jedním z nejstarších královských hradů v ČR je malebný hrad Svojanov ležící nad údolím řeky Křetínky. Je to zároveň jediný hrad v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Navštívit můžete i ojedinělý dům zbrojnošů.

Další aktuality

28.9.
2022
Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Pardubický kraj | Gurmánská turistika
5.8.
2022
Deset výletů na hradní rozhledny

Deset výletů na hradní rozhledny

Pardubický kraj | Památky
28.7.
2022
Kelti v Nasavrkách oslaví Lughnasad

Kelti v Nasavrkách oslaví Lughnasad

Pardubický kraj | Památky