Úvod > Aktuality > Nejmenší pálenici na světě najdete ve Vlčnově
Nejmenší pálenici na světě najdete ve Vlčnově
"> ">
Kultura

Nejmenší pálenici na světě najdete ve Vlčnově

  • Vydáno24. října 2019
Ve stylovém muzeu slivovice ve slováckém Vlčnově si můžete prohlédnout spoustu zajímavostí. Mezi "největší" kuriozity patří nejmenší tuzemská pálenice, která má pouhých 144 milimetrů. Plně funkční mimiaturu vytvořila parta příznivců pálenky z Nedokonic u Uherského Hradiště. S návštěvou ale neváhejte, pálenice je otevřená jen do konce října. Zároveň zde můžete oslavit i Mezinárodní víkend slivovice, který letos připadá na termín 25. – 27. 10. 2019.
SlivovicaMuzeum lidových pálenic ve Vlčnově funguje od roku 2010. Od té doby se zde podařilo shromáždit, zpracovat a vystavit kolem tří desítek kompletních destilačních přístrojů a jejich částí, velké množství dalších potřeb souvisejících s pálením, nádob, vinět a dokumentů. Mnohé z nich jsou státem zabavené nelegální kompletní pálenice či jejich části. Textové panely, vydané drobné tisky, publikace, hudební i obrazové snímky pak dokreslují minulost i současnost podomácké výroby ovocných pálenek a jiných destilátů. Tímto však rozvoj expozice zdaleka nekončí. Sbírka je postupně  stále rozšiřována, exponáty doplňovány a obměňovány.

Nejmenší páleniceJedním z oblíbených exponátů muzea je miniaturní pálenice. Má všechno, co každá správná pálenice má mít – kotlík, víko, trubice přestupníku nebo spirálu chladiče, vše z čisté mědi. Ve Vlčnově na ní dokonce zkoušeli přepálit červené víno. Minipálenice ale zvládne proměnit v alkohol i jiné ingrdience. Vzhledem k tomu, že kotel má jen 17,5 ml a topí se pevným lihem, množství alkoholu není velké – z jednoho pálení jen 2,5 ml.

V říjnu můžete muzeum navštívit o víkendech od 13 do 17 hodin. Udělat si sem výlet můžete třeba poslední říjnový víkend, kdy se slaví Mezinárodní víkend slivovice. Od listopadu do konce března pak není muzeum přístupné.
Muzeum lidových pálenic Vlčnov

Muzeum lidových pálenic Vlčnov

Fenoménu podomáckého pálení slivovice, které patří odnepaměti zejména na moravském venkově k typickému koloritu, je věnována stálá expozice Slováckého muzea, a to v Muzeu lidových pálenic ve Vlčnově.

Další aktuality