Úvod > Aktuality > Prohlédněte si loutkářské muzeum v Chrudimi on-line
Kultura

Prohlédněte si loutkářské muzeum v Chrudimi on-line

  • Vydáno19. února 2021
Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi se stejně jako tisíce podobných institucí potýká v současné době s nuceným uzavřením expozic. Pro své příznivce však připravuje řadu zajímavých pořadů, které lze sledovat on-line na internetu. Na výběr jsou pro malé i velké diváky zábavné prohlídky muzea. Menší milovníky loutek zaujmou výpravy s maňáskem Ručikou, dospělí se mohou ponořit do historie a archivů v roli badatele, který hledá loutkoherecké perly.
Loutky ChrudimVzhledem k tomu, že je Muzeum loutkářských kultur pro návštěvníky až do odvolání uzavřené, rozhodli se muzejníci své návštěvnické aktivity v co nejširší míře přesunout na internet, který nabízí v současném stavu uzavřené společnosti jediný sociální kontakt. Přeneste si díky němu do magického světa loutek, který, stejně jako internet, nemá prakticky žádné hranice.

Na webových stránkách muzea a sociálních sítích najdete mimo jiné Kašpárka v roli průvodce, který vás humornou formou provede různými zajímavostmi ze světa loutek. Web muzea nabízí také filmy a představení online či zajímavé exponáty, které nejsou běžně k vidění. Také si můžete poslechnout zvukové záznamy historických loutkových her z muzejní audiosbírky.


Ručika či Střípky ze sbírky

RučikaNejen malým návštěvníkům se bude líbit rozpustilý maňásek Ručika, se kterým se vydají na opravdu netradiční prohlídky tajemných prostor muzea, kam "noha návštěvníkova dosud nevkročila". Nebojí se rozebrat dlažbu, aby se dostal ke středověké studni, prohrabat krabice v depozitáři, nebo spočítat mouchy v minaretu muzea.

Serióznější rubrikou jsou pak Střípky ze sbírky, kde se zájemci mohou dozvědět další zajímavosti ze sbírky loutek chrudimského muzea. Máte tak třeba jedinečnou příležitost zaposlouchat se do tónů flašinetu, který patřil slavnému loutkářskému rodu Kopeckých nebo se pokusit porozumět vzletnému jazyku loupežníků a arcilotrů z představení Marcelo a Boloneri z roku 1946.

Sledujte muzejní webové stránky a stránky na sociálních sítích, kde najdete spoustu zábavných aktivit a zajímavých informací ze světa loutek a lidí kolem nich.
Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi

Nejstarší a největší loutkářské muzeum v České republice umístěné v nádherném renesančním Mydlářovském domě. Seznamte se s bohatou historií českého loutkářství, které je od roku 2016 součástí světového kulturního dědictví UNESCO, a poznejte i další podoby loutkového divadla v různých zemích světa.

Další aktuality

Česko ve filmu: Tip na výlet do míst natáčení nového filmu Služka

Do českých kin vstupuje nový slovenský film Služka, na jehož natáčení se jako koproducent podílela i Česká televize. Většina filmu se natáčela během protipandemických opatřeních na zámku Slatiňany na Chrudimsku. Okouknout interiéry, které představovaly panský dům v Praze, vám vřele doporučujeme.
Pardubický kraj

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Pardubického kraje

Jaké proměny prožil Pardubický kraj během posledních třiceti let? Velké úspěchy slavily zápisy na seznam UNESCO: vedle Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem se ocenění dočkaly i krajina pro chov koní, tradiční masopustní obchůzky na Hlinecku a zámek Litomyšl. Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli podívat například na Stezku v oblacích, horskou dráhu a nejdelší visutý most na světě na Dolní Moravě, do pitoreskního Portmonea v Litomyšli anebo do Keltského skanzenu v Nasavrkách. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Pardubickým krajem rok za rokem!
Pardubický kraj | Zážitky

Dostihové závodiště Pardubice si prohlédnete s průvodcem

Pro všechny dostihové nadšence nabízí Dostihové závodiště Pardubice možnost prohlídky dostihové dráhy s odborným historickým výkladem. Budete mít jedinečnou možnost dozvědět se vše o bohaté historii Velké pardubické a celého závodiště. Projít se můžete po celé trase světoznámého dostihu se zastávkou u těch nejznámějších překážek.
Pardubický kraj | Zážitky

Hrad Svojanov otevírá návštěvníkům své brány první březnový víkend

Zatímco většina hradů a zámků se turistům otevře až v dubnu, na hrad Svojanov se můžete vypravit již v sobotu 4. března. V březnu pak můžete na Svojanov přijít o všech víkendech od 10 do 17 hodin. V dubnu již bude otevřeno denně kromě pondělí.
Pardubický kraj | Památky