!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Prohlédněte si loutkářské muzeum v Chrudimi on-line
Prohlédněte si loutkářské muzeum v Chrudimi on-line
"> "> ">
Kultura

Prohlédněte si loutkářské muzeum v Chrudimi on-line

Vydáno 19. února 2021
Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi se stejně jako tisíce podobných institucí potýká v současné době s nuceným uzavřením expozic. Pro své příznivce však připravuje řadu zajímavých pořadů, které lze sledovat on-line na internetu. Na výběr jsou pro malé i velké diváky zábavné prohlídky muzea. Menší milovníky loutek zaujmou výpravy s maňáskem Ručikou, dospělí se mohou ponořit do historie a archivů v roli badatele, který hledá loutkoherecké perly.
Loutky ChrudimVzhledem k tomu, že je Muzeum loutkářských kultur pro návštěvníky až do odvolání uzavřené, rozhodli se muzejníci své návštěvnické aktivity v co nejširší míře přesunout na internet, který nabízí v současném stavu uzavřené společnosti jediný sociální kontakt. Přeneste si díky němu do magického světa loutek, který, stejně jako internet, nemá prakticky žádné hranice.

Na webových stránkách muzea a sociálních sítích najdete mimo jiné Kašpárka v roli průvodce, který vás humornou formou provede různými zajímavostmi ze světa loutek. Web muzea nabízí také filmy a představení online či zajímavé exponáty, které nejsou běžně k vidění. Také si můžete poslechnout zvukové záznamy historických loutkových her z muzejní audiosbírky.


Ručika či Střípky ze sbírky

RučikaNejen malým návštěvníkům se bude líbit rozpustilý maňásek Ručika, se kterým se vydají na opravdu netradiční prohlídky tajemných prostor muzea, kam "noha návštěvníkova dosud nevkročila". Nebojí se rozebrat dlažbu, aby se dostal ke středověké studni, prohrabat krabice v depozitáři, nebo spočítat mouchy v minaretu muzea.

Serióznější rubrikou jsou pak Střípky ze sbírky, kde se zájemci mohou dozvědět další zajímavosti ze sbírky loutek chrudimského muzea. Máte tak třeba jedinečnou příležitost zaposlouchat se do tónů flašinetu, který patřil slavnému loutkářskému rodu Kopeckých nebo se pokusit porozumět vzletnému jazyku loupežníků a arcilotrů z představení Marcelo a Boloneri z roku 1946.

Sledujte muzejní webové stránky a stránky na sociálních sítích, kde najdete spoustu zábavných aktivit a zajímavých informací ze světa loutek a lidí kolem nich.
Muzeum loutkářských kultur Chrudim - loutky nejen na koukání

Muzeum loutkářských kultur Chrudim - loutky nejen na koukání

Průřez dějinami loutkářství u nás a inspirace k hlubšímu porozumění loutkovému divadlu, k objevení jeho možností. V Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi uvidíte historické i současné, české i zahraniční loutky, ale navíc si sami můžete v herně muzea vyzkoušet, jak se hraje loutkové divadlo.