Úvod > Aktuality > Prohlédněte si Dům zbrojnošů na hradě Svojanově
Prohlédněte si Dům zbrojnošů na hradě Svojanově
">
Památky

Prohlédněte si Dům zbrojnošů na hradě Svojanově

  • Vydáno11. září 2012
Poprvé v historii hradu byl zpřístupněn Dům zbrojnošů na hradě Svojanov. V sále v přízemí je nyní k vidění výstava historických klasicistních dveří z Poličky, horní sál slouží jako expozice života hradní posádky na konci 15. století s ukázkami dobových zbraní a brnění.
Na začátku měsíce září 2012 byla dokončena bezesporu nejvýznamnější akce památkové obnovy v Pardubickém kraji v posledních letech – rekonstrukce domu zbrojnošů v areálu hradu Svojanova. Dle mínění památkářů patří dům zbrojnošů díky vysokému stupni zachování k nejvýznamnějším památkám v zemi. Svou autenticitou je srovnatelný například s královským palácem na Bezdězu. Renovaci podstoupila i unikátní výzdoba fasád, které pokrývá takzvané kvádrování, goticko-renesanční malovaný předchůdce pozdějších rytých sgrafit.

Vystavená sbírka vám přiblíží chladné zbraně od 14. do 16. století -  sekyry, halapartny, cepy s ostrými hroty nebo kopí se železnými špicemi. Dominantou sálu se však staly zbroje – mezi unikáty patří rakouská jezdecká leštěná zbroj a pěšácká trabantská půlzbroj. Raritou je také kroužková košile sestavená z 16 000 kroužků. Nechybí zde ani ukázky starých her, které sloužily zbrojnošům k zábavě. Vidět zde můžete vyřezávané šachy či karty na ručním papíře.

V expozici neplatí okřídlené pravidlo "dotýkat se je zakázáno", právě naopak – zejména děti ocení, že si některé předměty mohou sami vyzkoušet nebo potěžkat. Z horního sálu vstoupíte do krovů s původními prvky z 15. století. Do budoucna by zde měla být výstava modelů jednotlivých typů střešních krovů.

Dům zbrojnošů nechal postavit někdy po roce 1471 Ješek Svojanovský z Boskovic. Podle romantické legendy byly v přízemí domu konírny a v prvním patře obydlí hradní posádky. Protože budova nemá komíny, měla být vyhřívána pouze teplem z koní. Dům zbrojnošů má zachovaná původní gotická a renesanční kamenná ostění, kované dveře z konce 15. století, gotickorenesanční fasády s malovaným kvádrováním. V interiérech jsou původní trámové konstrukce z 15. století a omítky ze 17. století.

Hrad Svojanov je v září otevřen každý den od 9 do 17 hodin, v říjnu od 9 do 17 od úterý do neděle, v listopadu pak o víkendech a státních svátcích od 10 do 17 hodin v prosinci do 12. 12. o víkendech od 10 do 17 hodin.
Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Jedním z nejstarších královských hradů v ČR je malebný hrad Svojanov ležící nad údolím řeky Křetínky. Je to zároveň jediný hrad v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Navštívit můžete i ojedinělý dům zbrojnošů.