Úvod > Aktuality > Přijeďte na Křivoklát zažít neobyčejné zážitky ve společnosti filmů noir
Přijeďte na Křivoklát zažít neobyčejné zážitky ve společnosti filmů noir
"> "> "> "> ">
Kultura

Přijeďte na Křivoklát zažít neobyčejné zážitky ve společnosti filmů noir

  • Vydáno21. srpna 2019
Již 7. ročník festivalu nabídne 38 projekcí ve 4 historických sálech a na horním nádvoří hradu Křivoklát ve dnech 22. – 25. srpna 2019. Letošní Noir Film Festival opět slibuje pestrý program složený nejen z amerických snímků 40. a 50. let, kam se éra klasické etapy filmu noir datuje, ale tradičně poukáže na jeho historické a geografické přesahy. Příznivci detektivních příběhů, temných kriminálek a pochmurných melodramat se mohou těšit na noiry ze Země vycházejícího slunce i psychologická dramata z Československa 60. let.
Jedna z letošních programových částí Noir Film Festivalu prozkoumá inspirační vlivy filmu noir a rozkryje jeho návaznost na vývoj v hrané i non-fikční kinematografii, literatuře, rozhlasu, fotografii nebo žurnalismu. V sekci nazvané proto-noir budou k vidění snímky, které podle dramaturgů festivalu Milana Hainaa Jany Bébarové sehrály podstatnou úlohu při formování filmu noir: německé filmyUlice (1923) a Modrý anděl (1930), pro nějž Josef von Sternberg objevil svou hereckou múzu Marlene Dietrich, dále jedna znejznámějších klasických amerických gangsterek 30. let Zjizvená tvář (1932) a slavné francouzské drama z éry poetického realismu Den začíná (1939) s Jeanem Gabinem v hlavní roli.
 

Noiry ze Země vycházejícího slunce

Cejch zabijákaPodruhé za svou sedmiletou existenci se Noir Film Festival vydává za hranice Evropy. Po Mexiku (NFF 2017) nabídne výběr snímků vzniklých v Zemi vycházejícího slunce. Již v období 30. let klasikové japonské kinematografie jako Kendži Mizoguči nebo Jasudžiró Ozu natáčeli díla s kriminálními zápletkami nebo s motivem padlých žen, která se vyznačovala temnou vizuální stylizací.

Teprve po druhé světové válce však lze mluvit o ustanovení specifické japonské noirové tradice, na níž se velkou měrou podepsali i tvůrci mladší generace, jako například neúnavný bořič konvencí Seidžun Suzuki. Vprogramu NFF se objeví hned dva jeho filmy: Tokijský tulák (1966) a Cejch zabijáka (1967). Ty doplní japonský hitman noir Kolt místo klíče (1967) v režii Takašiho Nomury a pochmurné drama Já čekám (1957), které bylo režijním debutem Korejošiho Kurahary.
 

Psychologická dramata z Československa 60. let

Smrt si říká EngelchenPlejádu amerických filmů 40. a 50. let, které tvoří jádro klasického filmu noir, na Křivoklátě každoročně doplňují snímky místní provenience, které vznikaly buď paralelně v téže doběči o pár let později a jež vykazují noirové tendence. Letošní výběr zástupců tehdejší československé kinematografie čítá čtyři tituly: Noční host (1961), Poľnočná omša (1962), Smrt si říká Engelchen (1963) a Dům ztracených duší (1967).

Kromě toho, že všechny z nich byly natočeny v 60. letech, jsou adaptacemi literárních děl a můžeme je kategorizovat jako psychologická dramata, vykazují rovněž společný stěžejní motiv: znepokojivé události z období druhé světové války, které si postavy jednotlivých filmů nesou jako tíživé trauma minulosti tak, jak to u typickýchnoirových charakterů obvykle bývá.
 

Patroni festivalu a křest Blu-ray edice Rebeccy

RebeccaFunkci letošních patronů festivalu ponesou režisér Václav Marhoul, herec Petr Štěpánek a herečky Zlata Adamovská a Vica Kerekes. Zmiňované ženy budou společně sherečkou Hanou Maciuchovou kmotrami při slavnostním křtu speciální, první české Blu-ray edice amerického debutu Alfreda Hitchcocka, gotické romance Rebecca (1940), kterou NFF vydává ve spolupráci s Art4Film (distribuci zajišťuje Bontonfilm).

Po dobu konání festivalu se bude na Křivoklátě prodávat za cenu 399 Kč, po skončení akce půjde do běžného prodeje za 499 Kč. Křest proběhne v sobotu 24. 8. před večerní open-air projekcí Rebeccy na hradním nádvoří. Doprovodnou akcí k uvedení Hitchcockova filmu bude výstava mezinárodních verzí filmových plakátů Rebeccy v hradní galerii situované v bývalé varně zdejšího pivovaru.
 

Vstupenky na festival a služba cashless

Dům ztracených dušíLetošní novinkou bude služba cashless. Všichni majitelé festivalových pasů obdrží zdarma speciální náramky s logem festivalu (pro ostatní budou k zakoupení za 40 Kč), které jim umožní bezhotovostní platbu veškerého zboží a služeb vrámci festivalu za zvýhodněnou cenu (letos s výjimkou vstupenek a pasů). Náramky bude možné dobíjet ve festivalovém centru a na Černém trhu.

Vstupenky na jednotlivá představení stojí od 90 do 120 Kč. Dvojkoncert přední zpívající pianistky a skladatelky Beaty Hlavenkové a violoncellistky a písničkářky Doroty Barové bude je za 300 Kč.

Celofestivalový pas (od 22. do 25. 8. 2019) je k mání za 1050 Kč, studenti, senioři +65, ZTP/P a rezidenti jej mají za 900 Kč. Na jeden pas je možné čerpat max. 16 vstupenek.
Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů. Letos vás zde čeká nová expozice.

Noc na Křivoklátě – ubytujte se jako hradní páni

Noc na Křivoklátě – ubytujte se jako hradní páni

Zažijte neopakovatelné noci na Křivoklátě! Pohádková atmosféra s dechem dějin a luxusní ubytování pro váš komfort. Vybrat si můžete z ubytování na "četnické stanici", bytu u Liščí bašty nebo apartmánu u Magistra Kelleyho.

Křivoklátsko – kraj spisovatele Oty Pavla

Křivoklátsko – kraj spisovatele Oty Pavla

Chráněná krajinná oblast a biosférická rezervace UNESCO je v porovnání s podobnými krajinami v Evropě zvláštností. Rozkládá se uprostřed Čech a téměř dvě třetiny rozlohy území pokrývají listnaté a smíšené lesy.

Další aktuality