Úvod > Aktuality > Přijeďte na Český Šternberk zažít neobyčejné zážitky ve společnosti filmů noir
Kultura

Přijeďte na Český Šternberk zažít neobyčejné zážitky ve společnosti filmů noir

  • Vydáno24. srpna 2023
Již 11. ročník Noir Film Festivalu se uskuteční na hradě Český Šternberk od 24. do 27. srpna 2023. Unikátní žánrová přehlídka zasvěcená fenoménu filmu noir uvede klasická, méně známá či u nás dosud nepromítaná díla filmové historie. Pestrý program mimo jiné představí americké filmy Gustava Machatého, Huga Haase či Ivana Passera.

Češi v Hollywoodu

Dvanáct rozhněvaných mužůHollywood – stejně jako celé Spojené státy americké – byl vždy z velké části tvořen imigranty a jejich potomky. Češi, respektive Čechoslováci, v Hollywoodu nikdy nevytvořili tak mohutnou filmovou kolonii jako například anglicky, německy, francouzsky či španělsky mluvící emigranti, takže mnohdy museli spíše než na rozvětvené profesní a osobní vazby spoléhat sami na sebe. Přesto se několika z nich podařilo podstatným způsobem prosadit. Podařilo se to například Hugo Haasovi a Jiřímu Voskovcovi, kteří patřili k předním divadelním a filmovým hvězdám meziválečného období v Československu a v USA pro sebe dokázali vydobýt místo jako charakterní herci. Haas se dokonce odvážil k založení vlastní nezávislé produkční společnosti, pro kterou režíroval dvanáct nízkorozpočtových filmů. Jiřího Voskovce budou moci návštěvníci Noir Film Festivalu vidět v legendárním soudním dramatu Sidneyho Lumeta Dvanáct rozhněvaných mužů (1957), zatímco Hugo Haas bude představen ve čtyřnásobné úloze jako producent, scenárista, režisér a herec v jeho americkém autorském debutu Hlídač č. 47 (1951).
 
Hlídač č. 47Na Českém Šternberku bude také promítáno existenciální drama Žárlivost (1945) režírované Gustavem Machatým, pro něhož se jednalo o ojedinělou samostatnou režii, neboť v Hollywoodu obvykle působil na méně výsadních pozicích. Festival rovněž nabídne příležitost seznámit se s pozoruhodnou kariérou herečky Florence Marly (rodným jménem Hana Smékalová), jejíž cesta vedla z Československa přes Francii až po Hollywood. Tam se mimo jiné objevila ve filmu Tokyo Joe (1949) po boku Humphreyho Bogarta. Pětičlenný výběr v sekci Češi v Hollywoodu uzavírá skrytá neo-noirová perla v režii Ivana Passera Cutterova cesta (1981).
 

Československý noir

Král ŠumavyV tradiční sekci představující vybrané československé filmové a televizní tituly s noirovými aspekty se můžete těšit na dobově poplatný dobrodružně-psychologický snímek Karla Kachyni Král Šumavy (1959), v němž nováček v řadách pohraniční stráže pátrá v záludných šumavských hvozdech pátrá po tajemném pašerákovi. Protipohled v podobě minisérie Davida Ondříčka nabídne Film Noir v sekci Zvláštní uvedení. Režisér Milan Vošmik, proslulý dětskými a rodinnými filmy s krimi zápletkou, ve Zlém pondělí (1960) zachycuje vyrovnávání se tří devítiletých chlapců s tíhou svědomí poté, co se jejich spolužákovi stala tragická nehoda. Psychologické drama ze slovenského soudního prostředí spojené s případem znásilnění a vraždy dívky nabízí Případ pro obhájce (1964) Martina Hollého ml., jehož temnou Baladu o sedmi oběšených uvedli pořadatelé v loňském roce. Celovečerní debut režisérky Drahomíry Vihanové Zabitá neděle (1969) o jednom dni v životě poručíka Arnošta disponuje atmosférou úzkosti, kterou zesiluje vědomí, že film vstoupil do distribuce až o více než 20 let později a režisérce byla znemožněna práce v hraném filmu. Sekci uzavírá televizní Konfrontace (1971) Jiřího Sequense st., adaptace románu Zelenooká stvůra Patricka Quentina, ve které protagonista musí sám pátrat po vrahovi, aby ze sebe sňal podezření.

Polnočná omšaV rámci Zvláštního uvedení bude na festivalu promítnuta Polnočná omša (1962), skličující drama tematizující dramatické události na Slovensku v období po násilném potlačení národního povstání v roce 1944, které natočil Jiří Krejčík na základě stejnojmenné divadelní hry Petera Karvaše. Při té příležitosti bude na Českém Šternberku pokřtěno DVD s filmem, které NFF vydá ve spolupráci se společností Magic Box.
 

Argentinský noir

černý upírV rámci tradičního programového exkurzu do neamerických podob filmu se letos podíváme do Argentiny, kde se společensko-politicky bouřlivé období mezi lety 1946 a 1955 během prezidentského úřadování generála Juana Dominga Peróna, sympatizanta italského fašismu, signifikantně promítlo do tvorby řady tamních filmařů. K vidění bude remake Langova Vraha mezi námi (1931), který pod názvem Černý upír (1953) natočil v Argentině uznávaný režisér uruguayského původu Román Viñoly Barreto. Od něj NFF uvede i vizuálně poutavý noir Bestie musí zemřít (1952) pojednávající o spisovateli kriminálních příběhů posedlém pomstou. S hlavní programovou sekcí letošního ročníku – novinářským noirem – bude konvenovat snímek Hořké stonky (1956) v režii Fernanda Ayaly o proradném novináři profitujícím na slepé důvěře ostatních. Výběr uzavře společensky angažovaná adaptace románu Afroameričana Richarda Wrighta Syn černého lidu (1951), která kvůli ostré konfrontaci černošské a bělošské komunity v USA ve své době logicky nemohla vzniknout v Hollywoodu a kterou tak s Wrightem v hlavní roli v argentinském exilu natočil francouzský režisér Pierre Chenal. 
 

Novinářský noir

Noir Deadline – U.S.A.Že v noirových filmech své pevné místo mají nejen zločinci a detektivové, ale i postavy novinářů, ukáže hlavní programová sekce příznačně nazvaná Novinářský noir. Jakožto protagonistům, jejichž žurnalistická práce je důležitou součástí zápletky a posunuje děj kupředu, se novinářům dostalo největšího prostoru na přelomu 40. a 50. let –– v době, kdy se pod vlivem válečných filmových týdeníků ve filmu noir implementovala dokumentární stylizace a drsné příběhy soukromých detektivů, často vycházející z románové fikce, nahrazovaly právě postavy novinářů (či policistů). Noir Deadline – U.S.A. (1952) představí Humhpreyho Bogarta jako šéfredaktora, který se všemi silami pokouší zamezit prodeji svého deníku do rukou magnáta. Další noirová ikona, Alan Ladd, ztělesnil reportéra v Chicagské uzávěrce (1949), která je příběhovou variací slavného noiru Laura (1944) a ikonického Občana Kanea (1941). Senzacechtiví novináři-oportunisté se dostanou ke slovu v noirech Eso v rukávu (1951) s nezapomenutelným Kirkem Douglasem v životní roli a Vydírání (1950) v hlavní roli s Howardem Duffem. O bulvárních taktikách a vnitřních pnutích v novinové redakci bude pojednávat film Bulvární plátek (1952).
 

Cena za přínos "černým" filmům

Na letošním Noir Film Festivalu převezme výroční cenu za přínos "černým" filmům, takzvané Noirové oko, režisér Hynek Bočan. Cenu obdrží v pátek 25. srpna na hradním nádvoří z rukou herečky Ivany Chýlkové. Režisér a scenárista, který se narodil 29. dubna 1938, proslul řadou celovečerních filmů a seriálů. Zvláštní a velmi oceňovanou kapitolou jeho tvorby je spolupráce s bývalým politickým vězněm, spisovatelem a scenáristou Jiřím Stránským. Z jejich společné dílny pochází například film Bumerang nebo seriál Zdivočelá země, které realisticky dokumentují zrůdnost komunistického režimu.

Ze zahraničí dorazí italský režisér a festivalový kurátor Giuseppe Boccassini, v Německu působící italský filmař, jehož díla jsou pravidelně uváděna na filmových přehlídkách a výstavách po celém světě. Na hradě osobně uvede projekci celovečerního experimentu Ragtag. Na festivalu bude také Loren David Marsh a společně s ním herec Alpha Omer Cissé. Na hrad dorazí i Walter Haussner, režisér krátkého amerického neo-noiru Postradatelní inspirovaného ranou povídkou Evana Huntera.
Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk patří k nejstarším hradům v Čechách a je dodnes v držení rodu Sternbergů, který ho v roce 1241 založil. Hrad si zachovává vnější gotickou podobu, ale interiéry byly raně barokní přestavbou přeměněny na zámecké.

Další aktuality

Prohlédněte si národní kulturní památky Středočeského kraje

Středočeský kraj se, vzhledem k rozloze svého území, své historii a geografické poloze, vyznačuje kulturním dědictvím vyjímečné kvality. Jeho nedílnou součástí je velké množství památek všeho druhu. Seznam národních kulturních památek Středočeského kraje, tedy těch, které tvoří nejvýznamnější součást kulturního bohatství českého národa, čítá přes dvacet položek a jsou na něm nejen honosné zámky, hrady, kostely a poutní místa, ale také zajímavé průmyslové stavby či rudné doly. Prohlédněte si je spolu s Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Památky

V Neumětelích zahájí jezdeckou sezónu Horymírova jízda

V sobotu 24. února 2024 se v Neumětelích a Radotíně chystá Horymírova sváteční jízda. Přijďte se podívat na koně i jezdce, kteří touto svou jízdou otevřou letošní jezdeckou sezónu. Horymírova družina se sejde okolo 8:00 v Radotíně, odkud vyrazí na dlouhou cestu, až do Neumětel.
Středočeský kraj | Letní sporty

Jarní poutě 2024: Matějská, Sedlecká, Dobrovodská či Řípská

Jaro je na spadnutí a s ním i oblíbené jarní poutě. Pražská Matějská začíná již poslední únorovou sobotu, dlouho na sebe nenechají čekat ani velikonoční poutě Sedlecká v Kutné Hoře a jihočeská v Dobré Vodě. Dubnový výlet na Říp spojte s Řípskou poutí a za květnového sluníčka si užijete pouť ve Žďáru nad Sázavou.
Středočeský kraj | Zážitky

Objevte zimní Křivoklát: jeden z nejstarších a nejvýznamnějších hradů je otevřen i v únoru

Již patnáctým rokem se na hradu Křivoklát konají prohlídky v zimních měsících. Po celý únor a březen je hrad Křivoklát otevřený během víkendu od 11:00 do 15:00 hodin.
Středočeský kraj | Památky

Sbírka slánek ve Slaném je jednou z největších na světě

Je vidět, že bez soli to zkrátka opravdu nejde. A zvlášť ve Slaném, kde vznikla roku 2011 originální velká sbírka slánek. Díky ochotným dárcům z Česka i zahraničí se sbírka rychle rozrůstá a v současné době čítá zhruba již 4200 exponátů. Darované skvosty jsou vystaveny v prostorách slánského Infocentra Pod Velvarskou bránou.
Středočeský kraj | Kultura

10 tipů, kam na výlet v Kolíně a okolí

Kolínu se díky místním židovským památkám přezdívá „Jeruzalém na Labi“. Z výšky si královské město lze prohlédnout z rozhledny Vodárna, vzniklé z bývalé vodárenské věže, anebo ze středověké věže Práchovna. V blízkém parku jsou k vidění sochy medvědů ze známé pohádky Potkali se u Kolína. Dominantou města je honosný chrám sv. Bartoloměje od Petra Parléře. Unikátní zákoutí v historickém centru města představuje Bartolomějské návrší, které nabízí neobvyklé pohledy na nejcennější kolínské památky. K návštěvě láká zdejší kostnice s bohatou ornamentální výzdobou i budova bývalé farní školy s interaktivní expozicí. Z místní zvonice se naskýtají krásné výhledy do daleka.
Středočeský kraj | Památky

V Příbrami v sobotu nastane masopustní veselí

Hornické muzeum Příbram pořádá v sobotu 17. února 2024 tradiční masopustní průvod a lidovou veselici v prostředí historických báňských objektů. Přijďte si užít masopustní průvod, rej masek a žertovné masopustní scénky v prostředí hornických Březových Hor! Na přípravě této lidové veselice muzeum již 21. rokem spolupracuje se Sborem dobrovolných hasičů z Bohutína, kteří masopust pořádají 98 let.
Středočeský kraj | Kultura

Církevní řády: noční vigilie, práce a latinské mše s cisterciáky

Silentium, tedy přísné noční mlčení, vstávání ve tři čtvrtě na tři ráno a vzápětí ve tři hodiny noční vigilie, to je jen část denního řádu, který se už dlouhá staletí udržuje v cisterciáckém opatství Naší milé Paní ve Vyšším Brodě. Z celé řady cisterciáckých klášterů v Česku dnes zbyl jako jediný fungující mužský klášter.
Středočeský kraj | Památky