Úvod > Aktuality > Přijeďte na Křivoklát zažít neobyčejné zážitky ve společnosti filmů noir

Přijeďte na Křivoklát zažít neobyčejné zážitky ve společnosti filmů noir

Vydáno 21. srpna 2019 Kultura
Již 7. ročník festivalu nabídne 38 projekcí ve 4 historických sálech a na horním nádvoří hradu Křivoklát ve dnech 22. - 25. srpna 2019. Letošní Noir Film Festival opět slibuje pestrý program složený nejen z amerických snímků 40. a 50. let, kam se éra klasické etapy filmu noir datuje, ale tradičně poukáže na jeho historické a geografické přesahy. Příznivci detektivních příběhů, temných kriminálek a pochmurných melodramat se mohou těšit na noiry ze Země vycházejícího slunce i psychologická dramata z Československa 60. let.
Jedna z letošních programových částí Noir Film Festivalu prozkoumá inspirační vlivy filmu noir a rozkryje jeho návaznost na vývoj v hrané i non-fikční kinematografii, literatuře, rozhlasu, fotografii nebo žurnalismu. V sekci nazvané proto-noir budou k vidění snímky, které podle dramaturgů festivalu Milana Hainaa Jany Bébarové sehrály podstatnou úlohu při formování filmu noir: německé filmyUlice (1923) a Modrý anděl (1930), pro nějž Josef von Sternberg objevil svou hereckou múzu Marlene Dietrich, dále jedna znejznámějších klasických amerických gangsterek 30. let Zjizvená tvář (1932) a slavné francouzské drama z éry poetického realismu Den začíná (1939) s Jeanem Gabinem v hlavní roli.
 

Noiry ze Země vycházejícího slunce

Cejch zabijákaPodruhé za svou sedmiletou existenci se Noir Film Festival vydává za hranice Evropy. Po Mexiku (NFF 2017) nabídne výběr snímků vzniklých v Zemi vycházejícího slunce. Již v období 30. let klasikové japonské kinematografie jako Kendži Mizoguči nebo Jasudžiró Ozu natáčeli díla s kriminálními zápletkami nebo s motivem padlých žen, která se vyznačovala temnou vizuální stylizací.

Teprve po druhé světové válce však lze mluvit o ustanovení specifické japonské noirové tradice, na níž se velkou měrou podepsali i tvůrci mladší generace, jako například neúnavný bořič konvencí Seidžun Suzuki. Vprogramu NFF se objeví hned dva jeho filmy: Tokijský tulák (1966) a Cejch zabijáka (1967). Ty doplní japonský hitman noir Kolt místo klíče (1967) v režii Takašiho Nomury a pochmurné drama Já čekám (1957), které bylo režijním debutem Korejošiho Kurahary.
 

Psychologická dramata z Československa 60. let

Smrt si říká EngelchenPlejádu amerických filmů 40. a 50. let, které tvoří jádro klasického filmu noir, na Křivoklátě každoročně doplňují snímky místní provenience, které vznikaly buď paralelně v téže doběči o pár let později a jež vykazují noirové tendence. Letošní výběr zástupců tehdejší československé kinematografie čítá čtyři tituly: Noční host (1961), Poľnočná omša (1962), Smrt si říká Engelchen (1963) a Dům ztracených duší (1967).

Kromě toho, že všechny z nich byly natočeny v 60. letech, jsou adaptacemi literárních děl a můžeme je kategorizovat jako psychologická dramata, vykazují rovněž společný stěžejní motiv: znepokojivé události z období druhé světové války, které si postavy jednotlivých filmů nesou jako tíživé trauma minulosti tak, jak to u typickýchnoirových charakterů obvykle bývá.
 

Patroni festivalu a křest Blu-ray edice Rebeccy

RebeccaFunkci letošních patronů festivalu ponesou režisér Václav Marhoul, herec Petr Štěpánek a herečky Zlata Adamovská a Vica Kerekes. Zmiňované ženy budou společně sherečkou Hanou Maciuchovou kmotrami při slavnostním křtu speciální, první české Blu-ray edice amerického debutu Alfreda Hitchcocka, gotické romance Rebecca (1940), kterou NFF vydává ve spolupráci s Art4Film (distribuci zajišťuje Bontonfilm).

Po dobu konání festivalu se bude na Křivoklátě prodávat za cenu 399 Kč, po skončení akce půjde do běžného prodeje za 499 Kč. Křest proběhne v sobotu 24. 8. před večerní open-air projekcí Rebeccy na hradním nádvoří. Doprovodnou akcí k uvedení Hitchcockova filmu bude výstava mezinárodních verzí filmových plakátů Rebeccy v hradní galerii situované v bývalé varně zdejšího pivovaru.
 

Vstupenky na festival a služba cashless

Dům ztracených dušíLetošní novinkou bude služba cashless. Všichni majitelé festivalových pasů obdrží zdarma speciální náramky s logem festivalu (pro ostatní budou k zakoupení za 40 Kč), které jim umožní bezhotovostní platbu veškerého zboží a služeb vrámci festivalu za zvýhodněnou cenu (letos s výjimkou vstupenek a pasů). Náramky bude možné dobíjet ve festivalovém centru a na Černém trhu.

Vstupenky na jednotlivá představení stojí od 90 do 120 Kč. Dvojkoncert přední zpívající pianistky a skladatelky Beaty Hlavenkové a violoncellistky a písničkářky Doroty Barové bude je za 300 Kč.

Celofestivalový pas (od 22. do 25. 8. 2019) je k mání za 1050 Kč, studenti, senioři +65, ZTP/P a rezidenti jej mají za 900 Kč. Na jeden pas je možné čerpat max. 16 vstupenek.
Noir Film Festival 2020 na Křivoklátě

Noir Film Festival 2020 na Křivoklátě

8. ročník filmové přehlídky amerických, ale i evropských a českých filmů noir situované do prostředí středověkého hradu Křivoklát. Akce nabízí nevšední filmové projekce v historických prostorách hradu, jejichž atmosféra umocňuje vizuální dojem uváděných snímků.

Hrad Křivoklát - královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Hrad Křivoklát - královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů. Letos vás zde čeká nová expozice.

Noc na Křivoklátě - ubytujte se jako hradní páni

Noc na Křivoklátě - ubytujte se jako hradní páni

Zažijte neopakovatelné noci na Křivoklátě! Pohádková atmosféra s dechem dějin a luxusní ubytování pro váš komfort. Vybrat si můžete z ubytování na "četnické stanici", bytu u Liščí bašty nebo apartmánu u Magistra Kelleyho.

Křivoklátsko - kraj spisovatele Oty Pavla

Křivoklátsko - kraj spisovatele Oty Pavla

Chráněná krajinná oblast a biosférická rezervace UNESCO je v porovnání s podobnými krajinami v Evropě zvláštností. Rozkládá se uprostřed Čech a téměř dvě třetiny rozlohy území pokrývají listnaté a smíšené lesy.