ÚvodAktualityPřehlídka ke Světovému dni divadla pro děti a mládež nabízí řadu zajímavých inscenací
Kultura

Přehlídka ke Světovému dni divadla pro děti a mládež nabízí řadu zajímavých inscenací

  • 12. března 2018
Ve dnech 15. až 25. března 2018 se uskuteční již 18. ročník Přehlídky ke Světovému dni divadla pro děti a mládež. Přehlídka uvede 14 představení, které se budou hrát v několika pražských divadlech: v Divadle v Celetné, v Klubu Mlejn, v divadle Minor a v divadle Disk.
Sněhová královna MinorTýdenní přehlídka ke Světovému dni divadla je svou koncepcí ojedinělá: představuje výběr kvalitních divadelních inscenací činoherních i loutkářských od profesionálních skupin, amatérských souborů i souborů dětských a středoškolských pro diváky předškolního věku po dospívající mládež.

Letošní přehlídka uvede 14 představení, z nich největší počet se uskuteční v Divadle v Celetné (7), další potom v Klubu Mlejn (4), v divadle Minor (2) a v divadle Disk (1). Přehlídku pořádá Institut umění – Divadelní ústav / České středisko Asitej. Uvedeny budou inscenace pro batolata (Moment! – Damúza), rodinná představení (například inscenace Malého divadla ČB – Karel – táta vlasti), představení pro děti předškolního věku i pro mládež základních a středních škol. Programová nabídka je pestrá, k vidění budou inscenace činoherní (např. Sněhová královna nebo Lipany – Minor) i loutkové (Zlatá husa – Buchty a loutky), divadlo hrané dětmi (Ezopovo zvířectvo – Divadélko U Zvonu, Azher – Soubor Hop Hop), taneční (Svět z papíru – Mirka Eliášová a kol.) i divadlo s prvky nového cirkusu (Voják a tanečnice – BodyVoiceBand).

Karel – táta vlastiCelý program doplní promítání dokumentu režisérky Petry Tejnorové a choreografky Terezy Ondrové s názvem “Haló? Je tam někdo?”, který bude zařazen v programu pondělního odpoledne (19. 3. 2018 v 17:00 v Malém sále IDU). Součástí přehlídky je také lektorský úvod a workshop k tématu vzpomínek a zapomínání, kterému se věnuje představení divadla Disk (Barunka is leaving).

Hlavním hostem přehlídky je Nové divadlo Nitra. Toto divadlo založili v roce 2016 divadelníci, kteří se rozhodli odejít ze Starého divadla Karola Spišáka v Nitre a věnovat se vlastní nezávislé tvorbě. V pondělí 19. 3. 2018 uvede dopoledne i večer (v 11,00 a 19,30 hod.) v Divadle v Celetné inscenaci Anna Franková, v dramatizaci mladého režiséra, absolventa pražské DAMU, Šimona Spišáka. Osou příběhu je známý tragický příběh třináctileté Anny Frankové, která se za druhé světové války ukrývala i s rodinou a dalšími lidmi v Amsterdamu.


Kdy se slaví Světový den divadla

Světový den divadlaOslavy Světového dne divadla pro děti a mládež (připadá na 20. březen) probíhají již od roku 2001 z iniciativy mezinárodní nevládní divadelní organizace ASSITEJ (Mezinárodní organizace divadla pro děti a mládež / Association internationale du théatre pour l´Enfance et la Jeunesse). Tato asociace byla založena v roce 1965 a československé (nyní české) středisko bylo jejím členem od počátku. Cílem ASSITEJ je pomáhat rozvoji divadla pro děti a mládež prostřednictvím nejrůznějších aktivit. Organizace je otevřená všem zájemcům z oblasti divadelní tvorby pro děti a mládež. Na výzvu ASSITEJ se 20. března konají nejrůznější přehlídky, přednášky, průvody, představení, workshopy i výstavy spojené s divadlem pro děti v cca 58 zemích 5 kontinentů, kde má asociace svá střediska.
Divadlo Minor – divadlo pro děti Kultura

Divadlo Minor – divadlo pro děti

Minor je pražská divadelní scéna se zaměřením na děti a mládež, nicméně ve své tvorbě počítá i s dospělým divákem. Spolupracuje s výraznými osobnostmi divadelní i filmové scény – Petr a Matěj Formanovi, Lenka Vagnerová, Braňo Holiček, Jiří Havelka, Filip Jevič, Jan Jirků atd.

Divadlo Disk Kultura

Divadlo Disk

Školní divadlo Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze (DAMU) je líhní mladých kreativních talentů.

Divadlo v Celetné Kultura

Divadlo v Celetné

Divadlo v Celetné se nachází v srdci historické Prahy – mezi Prašnou bránou a Staroměstským náměstím – v Manhardtském domu.

Další aktuality

Cesty za uměním: Obrazárna a umění na Pražském hradě

Klenot Prahy, tradiční sídlo českých panovníků, nejnavštěvovanější památka Česka a jeden z největších hradních komplexů na světě: to všechno je Pražský hrad. Místo, které tvoří nezaměnitelné panorama hlavního města, je také úžasnou uměleckou galerií. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat Hrad tak, jak ho neznáte!
11. prosinec 2024 14:02
Kultura, Praha

Kalendář 2025: Maratony, půlmaratony, ultra běhy a běžecké závody

Když běhat, tak pořádně, řekli jsme si na Kudy z nudy. Všem z rozrůstající se rodiny běžců a běžkyň proto nabízíme přehledný kalendář běžeckých akcí – malých i velkých, kratších i delších, všeobecně známých anebo takových, které možná zatím neznáte. Takže zkontrolujte si vybavení, dokupte co chybí a hurá na první závod!
11. prosinec 2024 13:20
Životní styl, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (14.12. – 15.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: FMX Gladiator Games 2024, Advent v Národním zemědělském muzeu na Letné, Knihex 14½, Mojin život v Rezervaci Dja v Zoo Praha , Staroměstská radnice dětem – Cesta do doby Lucemburků. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
11. prosinec 2024 7:00
Zážitky, Praha

Znáte Břevnovský klášter? Je nejstarším a dodnes činným mužským klášterem v Česku

Uprostřed jedné zimy, přesněji řečeno 14. ledna 993, došlo k založení Břevnovského kláštera. Nejstarší český mužský klášter benediktinského řádu nechali v Praze na Břevnově postavit kníže Boleslav II. z dynastie Přemyslovců a pražský biskup svatý Vojtěch. Při oslavách 1000. výročí založení kláštera roku 1993 povýšil papež Jan Pavel II. břevnovské opatství na arciopatství. Kromě toho je klášter je považován za nejstarší písemně doložené místo vaření piva v celé České republice, v tradici pokračuje Břevnovský klášterní pivovar.
11. prosinec 2024 6:00
Památky, Praha

Věda a historie není nuda: tradice a výročí vzniku známých pražských klášterů

Podobně jako letopočty končící čtyřkou patří Rokům české hudby, trojky na koncích letopočtů spojují vznik pražského biskupství a několika klášterů. Jde například o klášter sv. Jiří na Pražském hradě, Břevnovský, Anežský a Strahovský klášter. Pojďte se tam podívat s Kudy z nudy!
10. prosinec 2024 8:26
Památky, Praha

7 věcí, které nevíte o… Pražském Jezulátku a jeho příbuzných

Jedna z hlavních pamětihodností Prahy. Magnet pro věřící a poutníky z celého světa. Fascinující světový fenomén, leckde známější než Jan Nepomucký, české pivo, Hradčany nebo Antonín Dvořák. Tím vším je Pražské Jezulátko, drobná soška opředená mnoha mýty.
9. prosinec 2024 20:06
Památky, Praha

Gorila Moja ze Zoo Praha oslaví 20. narozeniny

První a nejslavnější v Česku narozená gorila, legendární Moja, oslaví v pátek 13. prosince 2024 své 20. narozeniny. Zástupci Zoo Praha jí v zoo ve španělském Cabárcenu předají speciální dárek. Pražská zoo ve svém areálu současně uvede fotografickou výstavu mapující Mojin život. Její vernisáž proběhne v sobotu 14. prosince v 11 hodin v Rezervaci Dja spolu s dalším bohatým programem.
9. prosinec 2024 16:00
Příroda, Praha

Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

V didaktickém testu z češtiny mají maturanti uvést příjmení českého držitele Nobelovy ceny za literaturu. Mnozí si na Jaroslava Seiferta nevzpomenou, a tak tipují Čapka, Kafku, Máchu nebo Nerudu. Anebo Heyrovského, i když ten ji získal za chemii. Kolik Nobelových cen ale vlastně do Česka putovalo a čí jméno se objevilo mezi nominovanými?
9. prosinec 2024 9:50
Kultura, Praha