Úvod > Kalendář akcí > Přehlídka ke Světovému dni divadla pro děti a mládež 2018
Přehlídka ke Světovému dni divadla pro děti a mládež 2018
"> "> "> "> "> "> Divadlo Športniki - foto: Irena Vodáková
15.3.
25.3.
+ Přidat foto

Přehlídka ke Světovému dni divadla pro děti a mládež 2018

Kdy 15. březen 2018 - 25. březen 2018 Hudební a divadelní akce
Týdenní přehlídka divadelních inscenací činoherních i loutkářských od profesionálních skupin, amatérských souborů i souborů dětských a středoškolských. Program je vhodný pro děti od předškolního věku po dospívající mládež.
Ve dnech 15.-25.3.2018 se uskuteční 18. ročník divadelní přehlídky konané na oslavu Světového dne divadla pro děti a mládež. Představení proběhnou na scénách Divadla v Celetné, Disku, KD Mlejn a Divadla Minor. Kromě českých souborů přehlídka uvede i hosta ze Slovenska – s inscenací Anna Franková vystoupí mladý soubor Nového divadla z Nitry.
 

Program přehlídky

Čtvrtek 15.3.2018

Divadlo DISK,  Karlova 26, 116 65 Praha 1
18:00 Workshop - Barunka is leaving "Paměť je jako cestička v lese..."
                    
Nezapomenutelný workshop, který proběhne před představením Barunka is leaving, vás nejen příjemně naladí na divácký zážitek, ale zároveň se budete moci různými způsoby ponořit do tématu inscenace. Přijďte zjistit, kdy se ze vzpomínky stává divadlo a z divadla vzpomínka.

19:30 Barunka is leaving - divadelní esej o paměti a zapomínání
Babiččin byt, ve kterém se skrývají dávné vzpomínky. Drolící se mysl. Ozvěny minulosti. A ticho. Co všechno si dokážeme zapamatovat a co zapomenout? Existuje recept na dokonalou paměť? Jak předejít její ztrátě? Kdy je bolestivá a kdy úlevná? Co o sobě dokážeme s jistotou říci? Nositelem tématu je postava babičky a vnoučat. Diváci jsou pozváni do jejího bytu, jsou vtaženi do situace návštěvy vnučky Barunky. Káva, čaj, pantofle. Ovšem ve vysokém věku se neztrácí jen fyzická síla, ale i paměť. Zdá se, že je to neodvratitelný fakt, který odhaluje, jak křehkým a nestálým nástrojem nám je. A přece nám nezbývá než jí důvěřovat.
 

Pátek 16.3.2018

Divadlo Minor, Vodičkova 6, Praha 1
18:00 Minor:  Lipany - dobrodružný příběh opravdového husity, který vám bude vyprávět o svém životě – o životě Božího bojovníka. O tom, co zažil, čemu věřil, za co bojoval a koho miloval. A jak nakonec našel Království nebeské v očích své milé.
 

Neděle 18.3.2018

Divadlo v Celetné, Celetná 17, Praha 1
9:30 a 10:30 Damúza: MOMENT! - něžná trashpunková inscenace pro batolata a jejich rodiče. Stačí malý moment a obyčejné předměty ožívají. Skříp. Písk. Vrz. Rachtata. Přicházejí plechoví hrdinové od popelnic. Nenechte se zmást jejich možná trochu drsným zevnějškem, skrývá se za ním něžná duše. Vydejte se s námi do světa, kde i rezavé plechovky vyprávějí fascinující příběhy...

Divadlo Minor, Vodičkova 6, Praha 1
15:00 Sněhová královna
Divadelní vánice. Zlý čaroděj kdysi zhotovil zrcadlo, které mělo zvláštní moc. Všechno krásné a dobré se v jeho odrazu rozplývalo, zato veškerá ničemnost a zloba jevila se v něm mnohem jasněji v podobě ještě mnohem ošklivější. To zrcadlo se jednoho dne rozbilo a tisíce střepů se rozletěly do světa. Jeden z nich zasáhnul i chlapce jménem Kaj. Není mu pomoci? Promění se jeho srdce nenávratně v mrtvý kus ledu? Nebo ho dívka jménem Gerda dokáže zachránit?

Divadlo v Celetné, Celetná 17, Praha 1      
18:00 Malé divadlo ČB: Karel - táta vlasti 
Divadelní manuál pro vladaře. "Kupuju hrad, stavím kostel, prodlužuju hradby a pokládám mnicha na svůj klášter." Kdo je na tahu? Přece Karel! Vybudovat vzkvétající říši není zrovna hračka. Ale když se spojí štěstí ve hře s láskou k vlasti, můžou se dít i divy. Přesně jako ve čtrnáctém století za vlády prvního českého krále, který uměl číst a psát. Jevištně-animovaný portrét „největšího Čecha“, který se za svůj život stihl stát nejmocnějším mužem tehdejšího světa a přitom nezapomenout, odkud vzešel.
 

Pondělí 19.3.2018

Divadlo v Celetné, Celetná 17, Praha 1
11:00  a 19:30 Nové divadlo Nitra: Anna Franková  
Třináctiletá Anna Franková se s rodinou a dalšími čtyřmi lidmi ukrývala za druhé světové války dva roky v zadní části jedné budovy v Amsterdamu. Anna si zapisovala události od 12. června 1942 do 1. srpna 1944 a zaznamenala vše, co se kolem ní dělo. Když v březnu 1944 uslyšela v Oranžském rozhlase výzvu občanům, aby poskytli své zápisky do sbírky pro historické účely, začala ty své přepisovat do knižní podoby. Zápisky končí textem, který Anna zaznamenala jen několik dní předtím, než ji a její rodinu našli vojáci a odvlekli je do koncentračního tábora. Anna Franková zemřela na tyfus někdy v únoru nebo březnu 1945 v koncentračním táboře Bergen Belsen. Její zápisky se však dochovaly a po válce se o jejich knižní vydání zasloužil Annin otec Otto Frank, který jediný z ukrývajících se válku přežil.
 

Úterý 20.3.2018

Divadlo v Celetné, Celetná 17, Praha 1
10:00 Soubor HOP-HOP: Azher  
Azher žije ve společenství, kde je vše dokonale zorganizované, jsou zde vytvářeny pohlavím vyvážené rodinné jednotky, každému je přiděleno povolání, vše je jednotné. O všem rozhoduje rada starších, nikdo nepociťuje bolest, hlad, strach, ale díky pilulkám ani např. lásku či jakékoliv silné emoce. Azher se má stát strážcem vzpomínek předchozích generací. Dozvídá se tak o bolesti, utrpení, ale i právě o lásce, přátelství a začíná jí docházet, že cena bezpečí je hodně vysoká. Ztrácí možnost volby. Jedná se o sci-fi?

Divadlo v Celetné (Celetná 17, Praha 1) - soubor Divadélko U Zvonu
14:00 Ezopovo zvířectvo
Chtěl bych být... zvíře?! Prázdný prostor, pět bajek a tři herci, kteří se za rytmu různých hudebních nástrojů snaží stát něčím, čím nejsou - zvířaty. Podaří se jim, nezamotat se ve vyprávění? Udržet krok v dravém tempu? Zkrotit své zvířecí já a třeba se i ponaučit? Nic není jisté! Přijďte nahlédnout do "divadelní zvířecí laboratoře".
 

Středa 21.3.201

KD Mlejn, Kovářova 1615/4, Praha 5
9:00 BodyVoiceBAnd: Voják a tanečnice
Podaří se vojáčkovi zjistit, proč mají princezny každé ráno protančené střevíčky? A najde a zachrání svou milou Dorotku, zakletou do vlastní pýchy?Voják a tanečnice je pohádkou, kde písničky pomáhají Vojákovi najít Dorotku a děti se na jeho činech mohou svou účastí podílet. Pohádka je volně inspirovaná texty bratří Grimmů a Hanse Christiana Andersena. Děti v ní uslyší nejenom pěkné melodie a hned několik hudebních nástrojů, ale také uvidí drobné akrobatické kousky na šále.


Čtvrtek 22.3.2018

KD Mlejn, Kovářova 1615/4, Praha 5
9:00  Mirka Eliášová a kol.: Svět z papíru
Interaktivní hravé představení pro 4 tanečníky, hudebníka a listy papíru.Papír v dnešní době připomíná kancelář nebo úřad, povinnosti… Čtvrtka papíru, přesně zaříznutá do standardizovaných rozměrů, je ztělesněním civilizace. Ne každého v dnešní době počítačů napadne, že se stává posledním opravdu přírodním materiálem v našem civilizovaném, světě plném kanceláří a úřadů. Působí stroze a upjatě.


Pátek 23.3.2018

KD Mlejn, Kovářova 1615/4, Praha 5
9:00 Divadlo Kasperle: Jak Kašpárek s Kalupinkou slavili Velikonoce
Hody hody doprovody, dejte vejce malovaný! A jsou tady Velikonoce! Zima je pryč a Kašpárek a Kalupinka se pustí do příprav na velikonoční svátky. Nastává čas vítání jara. Kalupinka vygruntuje, připraví malovaná vajíčka a barevné pentličky pro koledníčky a Kašpárek plete pomlázku. Je už ale kapánek nabručený z toho dlouhého půstu. A tak Kalupinku zlobí a všelijak pošťuchuje. Na škaredou středu se ale nesmí nikdo na nikoho mračit a tak si naši hrdinové vypráví velikonoční příběhy. A na zelený čtvrtek je navštíví velikonoční zajíček s košíkem plným barevných vajíček. Písničky, koledy, pomlázky a mazance.
 

Neděle 25.3.2018

KD Mlejn, Kovářova 1615/4, Praha 5
15:00 Buchty a loutky: Zlatá husa
Ó ta zlatá husa, jak se leskne a jak je cenná, všechny si přivábíÓ ta zlatá husa, jak sse leskne a jak je cenná, všechny si přivábí a přilepí. Jen nejmladší ze tří bratrů, kterého mají všichni za hloupého, ji raději vezme ukázat princezně, to proto, že se mu princezna líbí a chce ji rozesmát. A vlastně by si ji klidně i vzal za ženu. Jenže pan král je proti a tak musí přijít na pomoc i jedna hodná obryně.A dál... dál už raději přijďte do divadla, ať stihnete šťastný konec.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 12. 3. 2018