Úvod > Aktuality > Pražský hrad a Mánes bude na podzim patřit architektuře
Pražský hrad a Mánes bude na podzim patřit architektuře
"> "> ">
Kultura

Pražský hrad a Mánes bude na podzim patřit architektuře

  • Vydáno17. září 2016
Od 26. září do 9. října se v Praze koná jubilejní 10. ročník mezinárodního festivalu architektury Architecture Week Praha 2016. Hlavním tématem letošního festivalu je Organické město s hlavní výstavou Organické město – (S)tvořitelé měst a udržitelný rozvoj, umístěné ve výstavní síni Mánes.

Jubilejní ročník festivalu Architecture Week do ulic Prahy a vybraných měst České republiky přinese ukázky světové architektury. Architektury, která v sobě spojuje užitnou i uměleckou hodnotu a obklopuje nás v každodenním životě. Svět se vyvíjí ve velmi rychlém tempu a k tomuto zrychlování přispívají jak moderní technologie v komunikaci, tak i stále svižnější a modernější formy dopravy.

Na přelomu září a října se v rámci festivalu Architecture Week Praha 2016 můžete navštívit výstavy, přednášky českých a zahraničních architektů, vernisáže výstav, konference, procházky za architekturou a další zajímavé akce.. Program festivalu je velmi bohatý a nejen na Pražském hradě, ale i na dalších místech v Praze, bude probíhat mnoho výstav, besed a dalších doprovodných akcí pro širokou veřejnost.

Ve výstavní síni Mánes se uskuteční ústřední výstava Organické město – (S)tvořitelé měst a udržitelný rozvoj, která bude mapovat současné architektonické a architektonicko-dopravní dění v Praze, České republice a představí vybrané špičkové architektonické a architektonicko-dopravní projekty z celého světa, tematicky zaměřené na organické fungování a chytrý a udržitelný růst měst. Výstava je taktéž zaměřena na prezentaci moderních „zelených“ technologií, a to včetně futuristických projektů.

Také v letošním roce tradičně proběhnou procházky za architekturou, organizované ve spolupráci s Pražskou informační službou a Magistrátem hl. města Prahy, věnované různým etapám vývoje pražské architektury.

Konkrétně se jedná o tyto procházky:

• 26. 9. 2016, 15:30, sraz Senovážné náměstí – Nové Město pražské jako příklad harmonického založení středověkého města
• 5. 10. 2016, 15:30 hod., sraz Výtoň – Rozvoj Prahy v 19. století – jak se změnila Praha a co nejvíce tuto změnu ovlivnilo.

V rámci festivalu proběhnou samozřejmě přednášky zahraničních architektů, letos zařazené do jednoho bloku – Archi-Maraton, který se uskuteční 7. 10. 2016 od 10:00 hod. na Fakultě architektury ČVUT. Pět zahraničních architektů zde představí své neotřelé projekty a přístup k architektuře.

Výstavní síň Mánes v Praze

Výstavní síň Mánes v Praze

Výstavní síň široké otevřené dramaturgie, zahrnuje výstavy význačných osobností českého i světového výtvarného umění, předních spolků a tvůrčích skupin, výstavy mladých umělců, tematické a retrospektivní výstavy.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.