!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Pražské Planetárium ve Stromovce stojí už 60 let!
Pražské Planetárium ve Stromovce stojí už 60 let!
"> "> "> ">
Zážitky

Pražské Planetárium ve Stromovce stojí už 60 let!

Vydáno 20. listopadu 2020
Již šest desetiletí odahluje svým návštěvníkům pražské Planetárium v Bubenči tajemství vesmíru. Jeho návštěvu zprostředkovává nejen digitální projektcí na největší promítací plochu v ČR, ale také reálnými prožitky. Také můžeme říci, že Planetárium Praha patří k největším na světě.
Planetárium PrahaPražské Planetárium ušlo od svého otevření 20. listopadu 1960 pořádný kus cesty. Ve své době patřilo k nejmodernějším a největším na světě. Ostatně primát největšího planetária mu zůstal až do dnešních dob. Během první poloviny své existence tvořily převážnou část návštěvníků děti, které je navštěvovaly v rámci školních výprav. Až do roku 1989 měly pražské školy vstup v rámci školní výuky zdarma. Po roce 1989 se Planetárium začalo stále více orientovat na veřejnost, která je v některých ohledech náročnějším publikem.

V roce 2018 došlo k celkové změně koncepce programu, což nyní umožňuje divákům zhlédnout špičkovou produkci světové úrovně. V horizontu tří let čeká planetárium nový projekční systém a v blízké budoucnosti by vedení planetária rádo jednalo o jeho podstatném rozšíření do přírodovědného science-centra, které zatím Praha postrádá.
 

Střípky z šedesátileté historie

Planetárium PrahaHistoricky prvním přednášejícím v Planetáriu byl známý český popularizátor astronomie a selenograf Ing. Antonín Rükl. Ten se také stal jeho prvním ředitelem a planetárium vedl dlouhých 40 let. V roce 1979 došlo ke spojení planetária a hvězdáren na Petříně a v Ďáblicích. Vytvořila se tak největší kulturně vzdělávací platforma pro popularizaci astronomie a příbuzných věd v ČR, která dnes nese jméno Planetum.

V 90. letech minulého století byla v Planetáriu Praha vyměněna původní aparatura. Nové planetárium je řízené soustavou počítačů a nazývá se Kosmorama (obsahuje 230 projektorů, 120 projekčních žárovek a pohání je 16 motorů). Oblohu může zobrazit i tak, jak vypadala kdykoliv v minulosti a jak bude vypadat v budoucnosti, může nasimulovat všechny typy zatmění Slunce a Měsíce, zobrazit komety i střídání fází Měsíce.
Královská obora Stromovka

Královská obora Stromovka

V sousedství holešovického Výstaviště leží Královská obora, dnes zvaná především jako park Stromovka. V současné době slouží k rekreačním, sportovním i kulturně vzdělávacím účelům. Rozloha obory se v různých dobách měnila, v současnosti se rozkládá asi na 95 ha.

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna na vrcholu Petřína v Praze nabízí po celý rok veřejná pozorování denní a noční oblohy. Pozorování vesmírných objektů jsou doprovázena odborným výkladem zaměstnanců a demonstrátorů hvězdárny. Nachází se zde také nová expozice - Muzeum meteoritů.

Hvězdárna Ďáblice

Hvězdárna Ďáblice

Na programu hvězdárny je pro předem objednané skupiny návštěvníků promítání filmů spojené s prohlídkou přístrojového vybavení hvězdárny.

Planetárium Praha

Planetárium Praha

Planetárium Praha patří k největším na světě a je u nás jediné svého druhu. Hlavním sálem je Cosmorama o průměru 23,5 m pro 210 diváků. Kopule se nad sálem klene do výšky 15 metrů. Projekční plocha je největší v České republice a chlubí se také největším rozlišením obrazu v Evropě!