Úvod > Aktuality > Pražská Novoměstská radnice se zúčastní oslav letošního výročí 700 let od narození českého krále Karla IV.
Pražská Novoměstská radnice se zúčastní oslav letošního výročí 700 let od narození českého krále Kar
"> "> ">
Kultura

Pražská Novoměstská radnice se zúčastní oslav letošního výročí 700 let od narození českého krále Karla IV.

  • Vydáno16. dubna 2016
Letošní rok je věnován 700. výročí od narození jedné z nejvýraznějších osobností českých dějin, římského císaře a českého krále „otce vlasti“ Karla IV. (14. 5. 1316). V souvislosti s tímto výročím připravuje Novoměstská radnice zajímavé akce pro všechny věkové kategorie. Vybírat můžete z komentovaných prohlídek, šifrovacích a únikových her, výstav a festivalů.

Za historií na komentované prohlídky radnice

Od dubna probíhají na Novoměstské radnici komentované prohlídky s poutavým výkladem, které odkryjí návštěvníkům kus historie národní kulturní památky, která začala po založení Nového Města pražského Karlem IV. roku 1348. Prohlídky se budou konat až do podzimu, přesněji řečeno do 7. listopadu.
 

Poznejte lékařství za dob Karla IV.

lékařstvíOd 3. do 31. 5. se bude konat v prostoru přízemní Galerie výstava Medicína od dob Karla IV. po současnost zaměřená na rozvoj a studium medicíny. Návštěvníci se budou moci podívat například na ukázky z dobových učebnic, prohlédnout si rozličné lékařské nástroje, které se dříve využívaly k léčbě nejrůznějších nemocí, nebo fotografie z historie 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice. Nebudou chybět také informace o vzniku a vývoji mnoha lékařských vědních oborů a architektonické zajímavosti budov, které patřily či patří k 1. LF UK.
 

Novofest odhalí významné milníky Karlova života

6. ročník hudebního festivalu Novofest byl zahájen 3. dubna a zakončen bude 24. 10. Připomíná některé významné okamžiky života a vlády Karla IV. Koncerty hudebního cyklu se budou dotýkat nejrůznějších aspektů jeho života.
 

I Praha pije víno

VínoVe dnech 27. – 28. 5. se uskuteční 3. ročník festivalu Praha pije víno. Jde o jedinečné setkání několika desítek vinařů z celé střední Evropy s milovníky kvalitních, autentických vín. Navazuje na podobná setkání vinařů z bývalé Habsburské monarchie, která se konala až do vypuknutí první světové války. Zakladatelem organizovaného vinařství na území dnešního hlavního města byl právě Karel IV. a festival propaguje přírodní vína bez aditiv, která mají nejblíže k tomuto lahodnému moku v době Karlově.
 

Odhalte tajemství únikové nebo šifrovací hry

kryptex16. června bude otevřena v suterénním prostoru Vinárny nová dobrodružná úniková hra The Chamber – Poklad a tajemství Karla IV., která hráče přenese do 14. století. V autentické atmosféře podzemí Novoměstské radnice budou hráči muset použít svůj selský rozum, logiku, důvtip a týmového ducha, aby odhalili vše, co prostory ukrývají, a poznali zajímavou minulost našeho nejvýznamnějšího panovníka. Ale pozor, hodina neúprosně ubývá a není vše, jak se zdá! 

Novoměstské radnice též startuje originální šifrovací hra Královské mysterium, během které vyrazí hráči za tajemnou symbolikou Nového Města pražského. Stojánek se startovacími brožurkami je umístěn v pokladně věže.
Novoměstská radnice v Praze

Novoměstská radnice v Praze

Novoměstská radnice v Praze je jednou z mnoha národních kulturních památek v hlavním městě. Můžete zde vystoupat na věž, která dříve sloužila jako protipožární stanice. Vstupní gotická sloupová síň s klenbou je největším nesakrálním prostorem vrcholné gotiky v Čechách, který se dochoval.