Úvod > Aktuality > Praha láká na novou expozici obětem heydrichiády
Praha láká na novou expozici obetem heydrichiády

Praha láká na novou expozici obětem heydrichiády

  • Vydáno22. ledna 2010
Od ledna můžete zavítat do Prahy a prohlédnout si novou expozici památníku v pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Právě tento chrám se stal úkrytem československých parašutistů po úspěšném atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Hendricha do chvíle velké zrady.

Byl to právě výsadek Anthropoid, který využil dne 27. května 1942 ostré zatáčky nedaleko nemocnice Na Bulovce pro plánovaný atentát. Dvacet dnů po něm se parašutisté skryli v úkrytu chrámu sv. Cyrila a Metoděje, který jim poskytla česká pravoslavná církev, než jeden z nich skupinu zradil.  

Autentické místo boje s pražským gestapem nyní představuje nová expozice s dobovými artefakty a osobními předměty, které strůjci atentátu používali, například i části padáků.

Výstava bude veřejnosti zpřístupněna v zimním období od úterý do soboty od 9 do 17 hodin a v letním období od úterý do neděle od 9 do 17 hodin. Expozice volně navazuje a odkazuje na rozsáhlou výstavu Atentát, kterou se roce 2002 prezentoval Vojenský historický ústav.

Více informací:
Památník připomínající místo tragické historie

Od ledna 2010 si můžete prohlédnout novou expozici památníku věnovaného obětem heydrichiády. Památník je umístěn v pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze, v místě, kde v roce 1942 svedlo sedm československých parašutistů boj s přesilou pražského gestapa.

Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze

Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze

Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici se zapsal do České historie tím, že za II. světové války poskytl útočiště českým parašutistům, kteří v roce 1942 provedli úspěšné odstranění zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Další aktuality

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: výlety nabité energií do jaderných, tepelných, vodních i větrných elektráren

Elektrárna jako cíl zajímavého výletu? Proč ne? Podíváte se do infocenter se spoustou interaktivních modelů, leckde i do provozu samotných elektráren anebo na zajímavé virtuální prohlídky. A dokonce i na rozhlednu, do obrovské skalní síně nebo se projdete po obřích zdymadlech. Prozkoumejte svět energie na Kudy z nudy!
Zážitky

Valentýnské menu v restauracích CzechSpecials

Překvapte svou drahou polovičku a vezměte ji nebo jeho na valentýnské menu do některé z certifikovaných restaurací Czech Specials. Vyzkoušejte jedinečné pokrmy skvělých šéfkuchařů, zažijte neopakovatelnou atmosféru a romantické chvíle při svíčkách. A co pro vás jednotlivé restaurace připravují?
Gurmánská turistika

Šest kopců, které zůstávají teplé i v třeskutých mrazech

Zní to až magicky – kopce, které nikdy nezamrzají, a přece je to pravda. Ve většině případů je tento jev způsoben tzv. ventarolami. Jedná se vlastně o „výdechy“ teplého vzduchu, které kopce naakumulují v létě, a v zimě pak teplý vzduch vychází z kopce různými puklinami zase ven. V dnešních tipech vám přinášíme přehled takových míst, které se jistě stanou zajímavým cílem vašeho výletu.
Příroda

Na Hromnice o hodinu více: jaro už je opět o něco blíž!

Za chladných dnů na přelomu ledna a února se zdá, že zima nikdy neskončí. A přece: vše se mění 2. února na Hromnice. Proč se vlastně slaví a co znamenají? Proč se říká „…na Hromnice o hodinu více…“ a skutečně to znamená, že jaro už je za dveřmi?
Životní styl