!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Praha láká na novou expozici obětem heydrichiády

Praha láká na novou expozici obětem heydrichiády

  • Vydáno22. ledna 2010
Od ledna můžete zavítat do Prahy a prohlédnout si novou expozici památníku v pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Právě tento chrám se stal úkrytem československých parašutistů po úspěšném atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Hendricha do chvíle velké zrady.

Byl to právě výsadek Anthropoid, který využil dne 27. května 1942 ostré zatáčky nedaleko nemocnice Na Bulovce pro plánovaný atentát. Dvacet dnů po něm se parašutisté skryli v úkrytu chrámu sv. Cyrila a Metoděje, který jim poskytla česká pravoslavná církev, než jeden z nich skupinu zradil.  

Autentické místo boje s pražským gestapem nyní představuje nová expozice s dobovými artefakty a osobními předměty, které strůjci atentátu používali, například i části padáků.

Výstava bude veřejnosti zpřístupněna v zimním období od úterý do soboty od 9 do 17 hodin a v letním období od úterý do neděle od 9 do 17 hodin. Expozice volně navazuje a odkazuje na rozsáhlou výstavu Atentát, kterou se roce 2002 prezentoval Vojenský historický ústav.

Více informací:
Památník připomínající místo tragické historie

Od ledna 2010 si můžete prohlédnout novou expozici památníku věnovaného obětem heydrichiády. Památník je umístěn v pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze, v místě, kde v roce 1942 svedlo sedm československých parašutistů boj s přesilou pražského gestapa.

Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze

Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze

Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici se zapsal do České historie tím, že za II. světové války poskytl útočiště českým parašutistům, kteří v roce 1942 provedli úspěšné odstranění zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.