Úvod > Aktuality > Pochod Praha Prčice se poprvé konal před 50 lety
Pochod Praha Prčice se poprvé konal před 50 lety
"> "> ">
Letní sporty

Pochod Praha Prčice se poprvé konal před 50 lety

  • Vydáno15. dubna 2016
V Česku asi neexistuje slavnější dálkový pochod nežli ten z Prahy do Prčice. Podle jeho organizátorů jde o nejmasovější akci svého druhu s nejdelší nepřerušenou tradicí. Historie pochodu je dlouhá již půlstoletí, poprvé se turisté na trať pochodu vydali 17. dubna 1966. Bylo jich tehdy skoro pět stovek a v malebné středočeské krajině je čekala vzdálenost dlouhá 100.000 loktů českých, tedy zhruba 60 kilometrů.
Pochod Praha – PrčiceNa založení slavného pochodu v roce 1966 se podíleli Jiří Dvořák, hlavní redaktor časopisu Turista, a Ing. Karel Kulle s místním rodákem a sportovním propagátorem Stanislavem Ratajem. Trasu údajně inspirovala paní Běla Dvořáková, která zakladatelům pochodu, marně hledajícím atraktivní cíl ve vzdálenosti kolem 70kilometrů od Prahy, aby se trasa dala ujít za denního světla, řekla: "Je čas na oběd, běžte s tím už do Prčic!". A proč ne? Když se lidé do Prčic posílají, tak ať si tam zajdou. Slovo dalo slovo a tak se už po celé generace scházejí pochodníci z celé republiky, aby se v družném sportovním zápolení pěšky vydali krajinou Českého Meránu do starobylého městečka Sedlec-Prčice.

Pochod Praha – PrčicePrvní pochodníci, tenkrát jistojistě samí recesisté, se do malebné středočeské krajiny vydali 17. dubna téhož roku a ušli 65 km. Bylo jich, podle dnes již historických údajů, 469. Od roku 1970 se počet tras postupně rozšiřoval o trasy z jiných míst, měnil se přes rekordních 24 (v roce 1984) na 9 tras v období útlumu (1994), až po současných 21 pěších i cyklo tras. Dnes si již pochod nedokážeme představit bez botičky - škrpálu jako suvenýru. Původně byly odměnou stužky. První botička byla kovová a v roce 1973 si ji odneslo 9471 pochodníků. První plastová botička byla suvenýrem na 12. ročníku v roce 1977.

Na stále oblíbený pochod Praha – Prčice se můžete vydat i letos. 51. ročník startuje v sobotu 21. května. Nejkratší pěší trasa měří 30 km a vydat se na ní můžete z několika míst: Tábora, Sedlčan nebo Petrovic u Sedlčan. Nejdelší trasou je na 70 km a začíná v Praze – Hájích. Připraveny jsou i alternativní trasy pro cyklisty a vozíčkáře, stranou nezůstávají ani děti. Dětská trasa o délce 23 km vychází z náměstí ve Voticích.
Český Merán – malebná oblast v okolí města Sedlec-Prčice

Český Merán – malebná oblast v okolí města Sedlec-Prčice

Označení Český Merán se používá od 19. století pro okolí Sedlce-Prčice proto, že je nápadně podobné krajině kolem italského města Merano. Do oblasti spadají městečka a obce Sedlec-Prčice, Nadějkov, Vlksice, Zvěřinec, Myslkov, Obděnice, Vysoký Chlumec a Křepenice.

Česká Sibiř – drsný kraj v jižní části Miličínské vrchoviny

Česká Sibiř – drsný kraj v jižní části Miličínské vrchoviny

Česká Sibiř je oblast na rozhraní středních a jižních Čech umístěná zhruba mezi Voticemi, Sedlcem-Prčicí a Táborem, která dosahuje nadmořské výšky i přes 700 metrů. Své pojmenování získala oblast díky drsným klimatickým podmínkám, protože je zde zima delší a tužší než jinde ve vnitrozemí.

Naučná stezka Petrovicko – poznejte Kraj kamenů

Naučná stezka Petrovicko – poznejte Kraj kamenů

Pro jižní část Sedlčanska, Petrovicko, se ujal výstižný název Kraj kamenů. Po jeho krásách vás provede naučná stezka, díky níž poznáte plno roztodivných balvanů rozličných tvarů, velikostí a pojmenování, nádhernou přírodu se vzácnými živočichy i květinami a dokonce i jeskyněmi.

Další aktuality

25.9.
2022
Objevujte královská města Čech

Objevujte královská města Čech

Středočeský kraj | Památky
22.9.
2022
Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Středočeský kraj | Příroda
21.9.
2022
Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Středočeský kraj | Gurmánská turistika
21.9.
2022
Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Středočeský kraj | Zážitky