Úvod > Aktuality > Brněnští průvodci zvou na letní tematické procházky

Brněnští průvodci zvou na letní tematické procházky

Vydáno 23. července 2019 Zážitky
Tak jako každé léto, tak i toto je připraveno několik tematických prohlídek města s průvodci. Čtvrtí Žabovřesky se můžete vydat v sobotu 27. 7. V srpnové nabídce je na plánu procházka po čtvrti Komín 10. 8., Tuřany 11. 8. či po stopách obrany Brna před Švédy 15. a 17. 8. Slavné Brněnské souboje vám průvodci připomenou 18. 8., Jundrovem se projdete 24. 8. a Novým Lískovcem 25. 8. Všechny prohlídky trvají přibližně dvě hodiny, není-li uvedeno jinak, a věnovat se vám budou zkušení průvodci TIC Brno.
BrnoRádi hledáte příběhy, historická data, milujete neobvyklá místa a lákavá témata? Pohled na Brno, jako město neobyčejné i každodenně prožívané, utvářené lidskými příběhy, vztahy a vzpomínkami vám zprostředkuje oblíbený cyklus tematických letních prohlídek. Někteří cestovatelé se spokojí s pěknými fotkami z výletu, jiní jdou rádi do hloubky a chtějí se něco o navštíveném místě opravdu dozvědět. Pro takové je v Brně pestrá nabídka tematických prohlídek vedených skutečnými odborníky, kteří rozšíří vaše obzory. Letos je v nabídce historie a vznik "Velkého Brna", takže se nově s průvodcem můžete vydat za poznáním jednotlivých městských částí: Žabovřesky, Komín, Tuřany, Jundrov, Nový Lískovec, Židenice a Juliánov.

Švédský vojákDvě další prázdninové procházky jsou věnovány slavným bitvám a soubojům. Během nich se dozvíte, kde se odehrály slavné brněnské souboje a jak francouzský plukovník město Brno před Švédy uhájil.
Nechoďte po Brně sami. Průvodci TIC Brno vás vezmou na místa, kam byste se běžně nedostali a naskytne se vám příležitost seznámit se s dalšími návštěvníky, kteří sdílejí vaše zájmy.
 

Za poznáním Velkého Brna

ŽabovřeskyV sobotu 27. 7. čeká zájemce procházka po čtvrti Žabovřesky, během níž poznají proměnu Žabovřesk od malé vesnice s vinohrady k vilové čtvrti, kterou si pro svůj dům vybral i Bohuslav Fuchs. Druhou srpnovou sobotu 10. 8. se chystá prohlídka Komína – procházka a vyprávění o lidech, událostech a pamětihodnostech. Dozvíte se také to, jak přišel Komín ke svému jménu, jak a proč sama královna Rejčka v Komíně kostel založila, kam se chodilo v Komíně do hospod, kde se nacházely největší pole a statky a kterak velkolepě se hody slavily. O den později v neděli 11. 8. proběhne exkurze čtvrtí Tuřany. Při procházce si připomenete historii a slávu starobylého mariánského poutního místa v Tuřanech, navštívíte kostel a projdete si okolní areál.

Brno JundrovVesnice ve městě, to je Jundrov, kam se půjde v sobotu 24. 8. Zájemce čeká procházka jednou z nejklidnějších a nejzelenějších městských částí. Jundrovem, vesnicí uprostřed města obklopenou řekou a horami, místo, kde najdete domky ze začátku minulého století, ale i paneláky, žijící staré tradice i rušný současný společenský život. Neděle 25. 8. bude patřit čtvrti Nový Lískovec. Prozkoumáte členitý terén s pěknými výhledy na Brno, seznámíte se s prací stavitele Františka Uherky, podíváte se na první zdejší dům z roku 1894 i na bývalé dělnické domky, které na popud Josefa Hybeše projektoval Dušan Jurkovič.

Poslední letní procházkou budou v sobotu 7. září kdysi největší a nejvýznamnější obce v okolí Brna, dnes jedné z městských částí – Židenic a Juliánova. Kde, co a kdy vzniklo? Kde ještě stále je, a kde už není, historická náves?
 

Bitvy a souboje ve starém Brně

Švédský vojákAž trochu pohádkově zní název procházek Jak francouzský plukovník město Brno před Švédy uhájil, na které se můžete s průvodci vydat ve čtvrtek 15. 8 v 18:00 a v sobotu 17. 8. v 11:15 hodin.
Projděte se městem po stopách obrany Brna před Švédy v roce 1645. Zjistíte mimo jiné, proč slavíme Den Brna, kde se vzali na Moravě Švédové a proč byl velitelem města zvolen Francouz z La Rochelle.

Vladyka Zderad, Šembera z Boskovic či Baron Trenck – jména, která jsou v Brně dobře známá.  Tentokrát tyto muže přímo potkáte, a to na vycházce s názvem Slavné Brněnské souboje, která se koná v neděli 18. 8. 2019.
Stará radnice v Brně

Stará radnice v Brně

Nejstarší světskou stavbou v Brně je budova Staré radnice. Areál je v současnosti využíván ke kulturním a společenským účelům. Z věže s renesančním ochozem je možné shlédnout centrum města Brna.

Moravská galerie v Brně - Jurkovičova vila

Moravská galerie v Brně - Jurkovičova vila

Jurkovičova vila v Brně – Žabovřeskách je dílem slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviče a tvoří páteř jeho dochovaného díla v České republice. Tato pohádková architektonická památka má pro secesní Brno stejný význam jako Vila Tugendhat pro Brno funkcionalistické.

Brněnský orloj – mechanická nábojnice z africké žuly

Brněnský orloj – mechanická nábojnice z africké žuly

Hodinový stroj je naprostým unikátem. Šestimetrová černá moderní časomíra z leštěné africké žuly, dovezené až z Jihoafrické republiky, má připomínat střelu.

Brněnský drak - symbol města Brna

Brněnský drak - symbol města Brna

Povídá se, že brněnského draka, kterého najdete zavěšeného u Staré radnice, dovezli ze svých výprav křižáci, anebo že ho pánům na radnici daroval turecký sultán. Samotní Brňané jsou přesvědčeni, že draka nikdo nepřivezl, ale že kdysi žil u řeky Svratky, kde měl svoji jeskyni.

Další aktuality