Úvod > Aktuality > Po rekonstrukci strážní věž na zámku Vranov nad Dyjí nabídne pohledy na meandr řeky a městečko pod zámkem
Po rekonstrukci strážní věž na zámku Vranov nad Dyjí nabídne pohledy na meandr řeky a městečko pod z
"> "> ">

Po rekonstrukci strážní věž na zámku Vranov nad Dyjí nabídne pohledy na meandr řeky a městečko pod zámkem

Vydáno 24. března 2020 Památky
Státní zámek Vranov nad Dyjí, který patří k nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka, prochází v současné době rozsáhlou rekonstrukcí střech a středověké strážní věže. Rekonstrukce se týká střech budov prvního nádvoří a středověké strážní věže ze 14. století. Postupně dochází k výměně poškozených dřevěných konstrukcí, opravě komínů a novému pokrytí pálenou taškou. Nejnáročnější částí oprav je rekonstrukce věže.
Věž stála původně samostatně a přiléhala k vysoké obvodové hradbě zámku Vranov nad Dyjí. Její přízemí sloužilo ve středověku jako vězení. Samotný vchod do věže byl umístěn v úrovni druhého patra. Současné vstupy v přízemí vznikly až ve 20. století a zůstanou zachovány.

Návštěvníci, kteří po opravách do nově opravené věže vstoupí, se nejprve ocitnou ve zmiňovaném vězení, kde si prohlédnou zamřížovaný otvor v klenbě, kterým byli odsouzenci do věže po laně spouštěni. Na vrchol 24 metrů vysoké věže je zavede celkem 109 schodů. Nová kovová konstrukce vyhlídkové plošiny pak umožní rozhlédnout se do okolí, tedy nejen na sousední zámecké střechy, přístupový most, zahrady a kapli, ale čekají je nebývalé pohledy na meandr řeky a městečko pod zámkem.
Claryho kříž s vyhlídkou u Vranova nad Dyjí

Claryho kříž s vyhlídkou u Vranova nad Dyjí

Claryho kříž nechal na vrcholu přes 80 m vysokého skaliska nad řekou Dyjí postavit majitel vranovského panství hrabě Stanislav z Mniszku jako památku na svého přítele - spisovatele, malíře a humanisty knížete Karla Claryho, který se nakazil při návštěvě Vranova během cholerové epidemie.

Vyhlídková terasa Tanečnice ve Vranově nad Dyjí

Vyhlídková terasa Tanečnice ve Vranově nad Dyjí

Z vyhlídky, která se nachází nad Vranovem nad Dyjí, je pěkný výhled na Vranovský zámek, řeku Dyji a na celý městys.

Zámek Vranov nad Dyjí - klenot evropského baroka

Zámek Vranov nad Dyjí - klenot evropského baroka

K nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka patří zámek Vranov nad Dyjí. Vznikl přestavbou ze zeměpanského románskogotického hradu, který je poprvé připomínaný k roku 1100. Dnes je zámek národní kulturní památkou situovanou v západní části Národního parku Podyjí.

Vyhlídka zamilovaných u Vranova nad Dyjí

Vyhlídka zamilovaných u Vranova nad Dyjí

Vyhlídka zamilovaných se nachází u Vranova nad Dyjí.

Další aktuality

2.7.
2020
Zámek Bučovice láká na květinovou výstavu

Zámek Bučovice láká na květinovou výstavu

Jižní Morava | Památky
30.6.
2020
Kam v létě za vínem? Na Moravu!

Kam v létě za vínem? Na Moravu!

Jižní Morava | Gurmánská turistika