Úvod > Aktuality > Plzeňská výstava Má plast pomalu končí
Plzeňská výstava Má plast pomalu končí
">
Kultura

Plzeňská výstava Má plast pomalu končí

  • Vydáno5. února 2017
Výstava Má plast má před sebou poslední tři týdny! Věděli jste, že odhadovaná roční produkce igelitek a sáčků je až 5 bilionů kusů? Nebo že do roku 2050 bude při současném tempu spotřeby a nelegálním praktikám nakládání s odpady v moři víc plastových odpadků než ryb? Výstava Má plast se věnuje problému, který zaplavuje svět, ale i jeho originálnímu a designovému řešení. Jak plasty chytře a líbivě využít, uvidíte v depu už jen do 28. února.
Výstava Má plast představuje v plzeňském DEPO2015 tvorbu světových i českých designérů a umělců, kteří se pohybují na hraně estetiky, aktivismu, kutilství nebo designové performance. Součástí výstavy je i velmi originální dětské hřiště, kde se děti mohou vyřádit třeba na šlapadlech z barevných popelnic nebo na hřišti z plastových kontejnerů.


Výstava Má plast – umění, design a recyklace

Má plastNa výstavě Má plast můžete obdivovat instalace od více než desítky umělců a designérů. Kromě akčních designérů se na výstavě představují i angažovaní recyklační umělci. Nechybí celosvětově uznávaná PET art umělkyně Veronika Richterová, berlínští Plastique Fantastique, výtvarnice Nicole Taubinger nebo plzeňský sochař Benedikt Tolar. Ten kromě série grilovaných a jinak deformovaných odpadkových košů navrhl také již zmíněnou hernu pro děti z plastových kontejnerů nebo šlapadla z barevných popelnic.

Aktivistický design doplňují také výrobky z recyklovaného materiálu od světových designerských hvězd, například boty Melissa od architektky Zahy Hadid nebo módní návrhářky Vivienne Westwood.


Perličky z originální výstavy

Sea chairNamísto navrhování samoúčelných estetických předmětů se londýnské Studio Swine rozhodlo pro společenský aktivismus. Jejich dnes už proslavená stolička Sea Chair, kterou české publikum spatřilo v DEPO2015 vůbec poprvé, vzniká přímo na moři na rybářské lodi, kam se materiál dostane v rybářských sítích. Alexander Groves a Azusa Murakami vylovený plast hned na palubě taví a každou židli popíší GPS souřadnicemi jejího vzniku. Ještě rafinovanější přístup pak zvolili s projektem Gyrecraft – navštívili pět oblastí ve světových oceánech, kde se díky mořským proudům koncentruje plastový odpad. Alex a Azusa z něj vyrobili luxusní designové objekty, které reagují na místní podmínky, lokální tradiční řemesla a upozorňují na rozsah znečištění oceánů plasty.

Na výstavě Má plast se představil také nizozemský designér Dave Hakkens. Ten se rozhodl udělat revoluci v dostupnosti recyklačních technologií a navrhl čtyři základní stroje tak, aby si kdokoli mohl lokálně plastový odpad přetvořit do smysluplných a hodnotných nových produktů. Plány na výrobu sady strojů zpřístupnil na svých webových stránkách. Adidas OceanKolem projektu tak vzniká globální komunita lokálních recyklačních kutilů, kteří staví svoje verze stroje. Ruční recyklátor funguje také v DEPO2015, kde ho můžete během výstavy „nakrmit“ vlastním doneseným plastem.

Součástí výstavy je také prototyp boty Adidas Parley for Oceans designéra Alexandera Taylora. Tyto boty byly poprvé představeny OSN v New Yorku v rámci projektu Parley for Oceans, Oceans chce zachránit oceány od plastového odpadu. Adidas se k němu přidal s technologickou inovací, která z pytláckých sítí umožňuje vyrobit boty na běhání.
Depo2015 – plzeňská kreativní zóna

Depo2015 – plzeňská kreativní zóna

Plzeňská kreativní zóna, kde spojujeme inovativní myšlení, nové i tradiční technologie, kreativního ducha a lásku ke kultuře. DEPO2015 vzniklo v roce 2015, když byla Plzeň Evropským hlavním městem kultury.