Úvod > Aktuality > Plzeň se loučí s titulem Evropské hlavní město kultury 2015
Plzeň se loučí s titulem Evropské hlavní město kultury 2015
"> "> ">
Kultura

Plzeň se loučí s titulem Evropské hlavní město kultury 2015

  • Vydáno26. listopadu 2015
Program trval jedenáct měsíců, kterým předcházelo sedm let náročných příprav. Úsilí ale nebylo marné, do města přivedlo statisíce lidí a Plzeň se zapsala do paměti nejen Plzeňákům, Čechům ale také velkému množství evropských turistů. Program ovšem nekončí, týden trvající slavnostní zakončení je teprve před námi!
Západočeská metropole se za poslední rok stala vyhledávaným místem na kulturní mapě Evropy. Plzeň navštívili nejrůznější čeští i zahraniční umělci, program byl zasvěcen také slavným plzeňským rodákům a tvůrcům, ať už to byl Jiří Trnka, Gottfried Lindauer či Ladislav Sutnar, kteří se tak pomyslně vrátili zpět do svého města. Pro veřejnost se otevřel skutečný plzeňský poklad – interiéry Adolfa Loose. Mezi další úspěšné projekty, které byly během roku 2015 realizovány, patří i Festival světla, Bavorské kulturní dny, z dlouhodobých projektů pak kreativní zóna DEPO2015, kterou prošlo během šesti měsíců kolem 100 tisíc tuzemských i zahraničních návštěvníků.
 

Na co se návštěvníci mohou těšit do konce roku?

Mimořádně bohatý program Evropského hlavního města kultury se nyní uzavírá, diváky čeká do konce roku již vyprodané vystoupení předního českého souboru nového cirkusu La Putyka, sousedské procházky, literární večer se zakončením projektu Meeting Literature, výstava moderního rakouského designu v DEPO2015 či premiérové divadelní představení souboru Farma v jeskyni. V polovině prosince se pak odehraje symbolické rozloučení s titulem evropské kulturní metropole, které odstartuje složením Pocty Franku Sinatrovi v Měšťanské besedě. S Malým tanečním orchestrem Universal Divadla Sklep si zatančíte v DEPO2015, oslavíte 145. narozeniny Adolfa Loose v jeho interiérech, s Plzeňskou filharmonií a aktuálně nejzářivější hvězdou českého operního nebe Adamem Plachetkou se můžete vydat na operní gala do DEPO2015. Slavností týden vyvrcholí v DEPO2015 snowboardovou show Horsefeathers City Jib, která do Plzně přivede největší hvězdy snowboardingu z Evropy.
 

Další výstavy a kulturní akce budou probíhat i v příštím roce

Aktivity prosincem 2015 ovšem nekončí, dlouhodobá udržitelnost byla od začátku důležitým kritériem projektu Evropské hlavní město kultury, na který Evropská unie i sami organizátoři kladou velký důraz. Vytipovali proto několik úspěšných akcí a víceletých aktivit, na které v budoucnu naváží. Mezi nimi jsou například dobrovolnický Klub strážných andělů či projekt Skryté město s oblíbenými sousedskými procházkami.

Pokračovat budou lektorské programy a vzdělávací programy pro začínající podnikatele či literární večery v Loosových interiérech. V Kreativní zóně DEPO2015 bude pod názvem Makerspace dál fungovat otevřená dílna či možnost pronájmu sdílené kanceláře, zavítat sem znovu mohou i milovníci neobyčejných výstav.

Nově uvidí návštěvníci depa od února výstavu nazvanou „Na film“, v květnu je pod názvem „Dobrodruzi“ čeká seznámení s neobyčejným osudem obyvatel nedalekého Stoda a jejich přesídlení na Nový Zéland. Výstavní sezonu příští rok uzavře „Plast a jeho svět“. V programu roku 2016 nebudou chybět ani taneční Electro Swing v Pekle, Depo street food market, Festival světla, Evropský den sousedů, Týdny západočeského baroka či Bavorské kulturní dny.
 

Plzeň v očích Evropy

A na závěr ještě trochu statistik. Dosavadní návštěvnické výsledky naznačují, že Plzeň je v roce 2015 nejlepší ze všech krajských měst, co se dynamiky růstu týče. Za první tři čtvrtletí zaznamenala nejvyšší meziroční nárůst počtu turistů, tedy více než Praha, Brno i Ostrava.
 
Podle předběžných výsledků celková návštěvnost akcí Evropského hlavního města kultury významně přesáhne jeden milion návštěvníků, nárůst v počtu přenocování se zvýšil o 30 % a počet klientů turistického informačního centra stoupl zhruba čtyřnásobně. Obrovskou hodnotu má také atraktivní mediální obraz města. O Plzni vyšlo v souvislosti s titulem Evropské hlavní město kultury kolem 3000 článků v českých médiích a několik stovek zahraničních. O Plzni točily například britská televize BBC, rakouská ORF, německé ZDF i ARD a návštěvu Plzně v souvislosti s Evropským hlavním městem kultury opakovaně doporučil průvodce Lonely Planet.