Úvod > Aktuality > Festival světla Blik Blik rozsvítí Plzeň videomappingem a světelnými instalacemi
Zážitky

Festival světla Blik Blik rozsvítí Plzeň videomappingem a světelnými instalacemi

  • Vydáno13. března 2018
Videomapping, světelné instalace, interaktivní objekty a další umělecká díla spojená se světlem ovládnou v pátek a sobotu 16. a 17. března Plzeň v rámci festivalu světla Blik Blik. Letos festival symbolicky připomene oslavy 100. výročí založení Československa. Po dva večery budou na trase ulicemi městské čtvrti Slovany do DEPO2015 a v areálu Plzeňského Prazdroje k vidění umělecké instalace českých i zahraničních tvůrců.
MappingJedna z nejoblíbenějších akcí závěru zimy v Plzni, festival světla Blik Blik, letos symbolicky připomene oslavy 100. výročí založení Československa. Na šestnácti stanovištích se v pátek 16. a v sobotu 17. března rozzáří světelné objekty, velkoplošné projekce i interaktivní instalace. Část umělců se volně inspirovala narozeninami republiky, k vidění bude mimo jiné videomapping na budově gymnázia na Mikulášském náměstí, animace věnovaná vývoji státního znaku či pocta prvnímu československému prezidentovi promítaná do vodní mlhy. Na největší instalaci s velkoplošnou projekcí se mohou diváci těšit do Autobusové haly DEPO2015.

Festival Blik Blik medůzyFestivalová trasa začíná na Jiráskově náměstí před Masarykovou základní školou, kde se o úvod celého festivalu postará maďarské studio Night Projection. Poté pokračuje na prostranství před kostelem Panny Marie Růžencové, kde bude možné nahlédnout pod hladinu moře do života medúz. V Jablonského ulici odhalí světelná animace proměny českého lva na státním znaku, park na Mikulášském náměstí se zase změní na obří světelné Člověče, nezlob se! doplněné několika videomappingy. Snová instalace s magickou atmosférou bude čekat na návštěvníky také na Mikulášském hřbitově – plzeňském Slavíně, kde má své místo odpočinku např. Josef Kajetán Tyl. V kontrastu k moderním technologiím využitým pro ostatní instalace se němečtí Ramzeit Piraten vrátí k poetické hře světla a stínů. Ze hřbitova bude trasa pokračovat kolem Papírny k lávce přes řeku, kde bude odhalena pocta prvnímu prezidentovi – „tatíčkovi“ Masarykovi promítaná do vodní mlhy. Cestou do DEPO2015 na břehu Radbuzy návštěvníky doprovodí světelné vodní víly.
 

Do interiérů se podíváte za padesát korun

Festival Blik BlikLetos poprvé se organizátoři rozhodli regulovat návštěvu interiérových expozic pomocí symbolického vstupného, které návštěvníkům umožní prohlédnout si čtyři unikátní instalace: obří planety uvnitř kostela Panny Marie Růžencové, zvukově a světelně výraznou instalaci Hladina v Papírně, nejrozměrnější instalaci festivalu s názvem Iris v DEPO2015, která prostřednictvím detailní projekce lidského oka umožní nahlédnout do jinak skrytého mikrosvěta. Světelnou i zvukovou podobu poslední z nich, tzv. Archifonu, bude možné měnit s pomocí tabletu.
 
Návštěvou DEPO2015 však světelná trasa rozhodně nekončí. V areálu plzeňského pivovaru budou na návštěvníky čekat hned další tři zajímavé instalace – projekce na obří kostku, kterou kontrastně doplní Bachova barokní hudba, zajímavý artefakt srbského umělce Dragana Vojvodiče a salonek Secese, kde se jako pocta olympionikům animací rozpohybují slavné sportovní výkony.

Blik BlikVstupenku v ceně 50 korun, která bude platit oba festivalové dny, bude možné sehnat jak na festivalové trase, tak také v předstihu online na portálu Plzeňská vstupenka.

Festivalovou trasu i jednotlivé instalace se můžete  prohlížet v libovolném pořadí od 18:00 do 23:00 hodin, s orientací pomůže mapka, kterou získáte zdarma u dobrovolníků Klubu strážných andělů u všech instalací. Pro dopravu bude letos uzavřena pouze krátká část ulice před Masarykovou základní školou.

Festival Blik Blik se v Plzni koná od roku 2015, kdy byla evropským hlavním městem kultury, a do ulic každoročně přiláká na 45 tisíc lidí.
Depo2015 – plzeňská kreativní zóna

Depo2015 – plzeňská kreativní zóna

Plzeňská kreativní zóna, kde spojujeme inovativní myšlení, nové i tradiční technologie, kreativního ducha a lásku ke kultuře. DEPO2015 vzniklo v roce 2015, když byla Plzeň Evropským hlavním městem kultury.

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell

Věděli jste, že ležák Pilsner Urquell inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner, pilsener? Přijďte na prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj a poznejte příběh legendy zrozené v roce 1842.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Plzeňský kraj | Památky

Zelený mok v městě piva, aneb tipy, kde ochutnáte v Plzni velikonoční speciály 2024

Kraslice, mazanec, pomlázka, čokoládový beránek… Do výčtu tradičních atributů, které neodmyslitelně patří k Velikonocům, v posledních letech přibyla také velikonoční piva. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kde ochutnáte zelená piva v Plzni.
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Unikátní světecká jízdárna se po 23 letech rekonstrukcí otevřela turistům

Týden před začátkem nové turistické sezóny 2024 se slavnostně otevřela tachovská národní kulturní památka – jízdárna Světce, která bude sloužit jako turistický cíl i dějiště kulturních a společenských akcí. Její záchrana stála přibližně 100 milionů korun a trvala celkem 23 let. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě. Turisté si ji budou moci prohlédnout v rámci pravidelných, komentovaných prohlídek.
Plzeňský kraj | Kultura