!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Netradiční zimní sporty, z nichž vám na horách stoupne adrenalin
Netradiční zimní sporty, z nichž vám na horách stoupne adrenalin
"> "> "> "> "> "> "> ">
Zimní sporty

Netradiční zimní sporty, z nichž vám na horách stoupne adrenalin

  • Vydáno14. ledna 2022
Znáte mushing, snowkiting či skibob? Pokud ne, tak je na čase vydat se do českých hor a vyměnit lyže, sáňky či snowboard za dobrodružnější zimní radovánky. Portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů, díky nimž pocítíte sílu přírody na vlastní kůži.

S mushingem zažijete rychlost drsného severu

Psí spřeženíZa tajuplným slovem mushing se ukrývá dobrodružná jízda na psím spřežení, kterou možná znáte z filmů o divoké Aljašce. Ovšem teď už nemusíte za originálním zážitkem cestovat tisíce kilometrů, mushing si totiž můžete vyzkoušet i na českých horách. Nejdřív vás samozřejmě zkušený instruktor seznámí se psy a principy jízdy, a pak si už jenom můžete užívat vítr ve vlasech a zasněženou přírodu. Pro odvážnější nabízejí některá střediska možnost samostatně ovládat spřežení, i když pod dohledem instruktora. 

SpřeženíMushing si na českých horách můžete vyzkoušet v Horním Maxově v Jizerských horách. Tam se nachází Husky škola paní Jany Henychové. Musherka Jana vám spolu se svou smečkou ukáže, kolik zábavy si můžete užít. Na výběr máte dogtrekking (tůru se psem), který může trvat 3 hodiny, ale i třeba přes celou noc! Dále se můžete nechat táhnout psem na koloběžce, terénní kárce a samozřejmě na saních. Pro zájemce je k dispozici i ubytování. Během svého pobytu můžete třeba vypomáhat se psy.

Zkušené mushery pak můžete sledovat na profi závodech. O víkendu 22. – 23. ledna 2022 se v Janovičkách u Broumova pojede zimní saňový závod psích spřežení Janovičky. Největší událostí v tomto sportu je Šediváčkův long v Orlických horách, který se letos bude konat od 25. do 29. ledna. Stálici závodů spřežení představuje také Ledová jízda v Krkonoších. Jede se od soboty 5. do pondělí 7. února 2022.
 

Skiboby ovládly Česko, přijeďte fandit

SkibobJedním ze zimních sportů, v nichž Česká republika vyniká a dokonce se řadí mezi velmoci, jsou skiboby. Pokud jste o oblíbeném sportu ještě neslyšeli, tak si představte jízdní kolo, které má místo kol zespodu na kovové konstrukci upevněné dvě lyže. Další lyže, o něco kratší, má na nohách také jezdec. Skiboby ocení lidé trpící onemocněním dolních končetin, které se během jízdy tolik nezatěžují jako při klasickém lyžování. Běžná rychlost je kolem 120 km za hodinu, proto není divu, že přilba je povinnou výbavou.

Skiboby si můžete zapůjčit a vyzkoušet ve většině lyžařských středisek. Pokud jste ale nenašli dostatek odvahy, tak přijeďte zhlédnout vynikající výkony závodníků v domácí i světové soutěži. V Pasekách nad Jizerou se bude od 21. do 23. ledna 2022 konat Závody Českého poháru a Mistrovství České republiky v jízdě na skibobech. Finále Českého poháru a Mistrovství ČR skibobistů můžete sledovat od 28. do 30. ledna 2022 ve Skiareálu Deštné v Orlických horách.
 

S drakem za adrenalinem, vyzkoušejte snowkiting

snowkittingPro zdatné lyžaře a snowboardisty čeká na českých horách dobrodružství – snowkiting neboli sjíždění svahů v kombinaci s ovládáním draka. Ten vám umožní se nejenom projet, ale dokonce se také na chvíli vznášet. Snowkiting není moc složitý, většinou se základy dají zvládnout za jeden den, i když se snowboardem je to náročnější než s lyžemi. Svého draka řídíte pomocí několika šňůr, jejichž použití se dá srovnat s točením volantu – zatočíte tam, kam zatáhnete šňůru.   

A kde si můžete snowkitting vyzkoušet? Kurzy můžete absolvovat například na Božím Daru, kde se nachází největší zimní snowkiting centrum v České republice a lokalita je vyhledávána i pro častý vítr či dobré sněhové podmínky. Také nedaleké Kite centrum Abertamy již několik let nabízí skvělé kurzy, zázemí a půjčovnu vybavení pro snowkiting. Dalším vynikajícím centrem je Černá v Pošumaví, kde probíhají kitové kurzy v každé roční době.


Na sníh s motorem

MotoskijoringSkijöring je zimní sport, při kterém je člověk na lyžích připoután tažným lanem ke koni, psu (nebo více psům) či motorovému vozidlu. Název pochází z norského slova skikjoring, které znamená doslova "řízení na lyžích". Ve Smržovce se nabízí, na jediném místě v ČR, jízda za čtyřkolkou na sněžných pásech. Zažijete zvýšenou hladinu adrenalinu bez rizika. Projedete se cca 5 km okruhem v okolí Smržovky.

Skútr ŠpindlDech beroucí dobrodružství zažijete také při jízdě na skútru zimní krajinou. Pokud toužíte právě po této zkušenosti, vaše přání se vám může vyplnit v půjčovně sněžných skútrů Snow Wolves ve Špindlerově Mlýně. Jedná se vůbec o největší půjčovnu skútrů v ČR. Přijeďte si vychutnat sníh a poznejte okolí Špindlerova Mlýna na sněžných skútrech, pásových čtyřkolkách nebo šílené sněžné motorce Bombardier SnowHawk. Zažít to pravé vzrušení na sněhu, jízdu na sněžném skútru můžete i v Jeseníkách. V KMsportu v Loučné nad Desnou si můžete skútr půjčit a pak zažít vzrušujíci moto dobrodružství na sněhu!
 

Zimní adrenalin na Luční boudě

Luční boudaLuční bouda v Krkonoších v 1410 m n.m. nabízí nejen vyhlášenou restauraci, pivovar s pivem Paroháč i pivní lázně, pohodlné ubytování a sportovní vyžití, ale v neposlední řadě i spoustu neotřelých zážitků! Mezi ně patří řada zvláštních zimních aktivit. Jednou z nich je například chůze na sněžnicích - se sněžnicemi se můžete vydat krásnou zimní přírodou Krkonoš a to i do míst, kam byste se v botách vůbec neodvážili. Nevšední zážitek lákající mnohé muže je řízení sněžné rolby! Poznáte, že práce rolbaře není vůbec jednoduchá a že upravit cesty, aby byly rovné, není tak snadné, jak to na první pohled vypadá. Dále se nabízí stejně atraktivní řízení obojživelníku. Výborné sněhové a klimatické podmínky v okolí Luční, dávají možnost zůčastnit se Lavinových kurzů. Jeden z nejvyhledávanějších stylů lyžování, který poskytuje absolutní svobodu v horách. Skialpinismus kombinuje horské výstupy na lyžích a nádherné sjezdy ve volném terénu. Na Luční boudě získáte pevné základy k tomuto sportu.
Finále českého poháru a Mistrovství ČR v jízdě na skibobech

28.1.
30.1.
Finále českého poháru a Mistrovství ČR v jízdě na skibobech

Finále českého poháru a Mistrovství ČR v jízdě na skibobech se uskuteční od 28. do 30. ledn ve skiareálu Deštné v Orlických horách.

Ledová jízda – Memoriál Dr. Václava Vojtěcha 2022

5.2.
7.2.
Ledová jízda – Memoriál Dr. Václava Vojtěcha 2022

28. ročník závodu psích spřežení, výjimečný závod, v němž družstvo tvoří musher se psím spřežením a lyžař.

Motoskijörong Smržovka

Motoskijörong Smržovka

Skijöring, původně způsob cestování do vzdálených míst během zimních měsíců, je nyní jedním z nejextrémnějších zimních sportů. Osoba na lyžích držící otěže je tažena za speciálně trénovanými závodními koni, které běží bez jezdce.

Adrenalin na sněžném skútru v Jeseníkách

Adrenalin na sněžném skútru v Jeseníkách

Zažijte to pravé vzrušení na sněhu, zajezděte si na sněžném skútru v Jeseníkách. V KMsportu v Loučné nad Desnou si můžete skútr půjčit a pak zažít vzrušujíci moto dobrodružství na sněhu!

Kite v jakémkoliv ročním období v Pošumaví

Kite v jakémkoliv ročním období v Pošumaví

Nabízíme vám kurzy landkitingu, kiteboardingu a snowkitingu. Pokud již základy máte a jen se chcete sami zdokonalovat, můžete si u nás pouze vypůjčit vybavení.

Půjčovna sněžných skútrů a pásových čtyřkolek ve Špindlerově Mlýně

Půjčovna sněžných skútrů a pásových čtyřkolek ve Špindlerově Mlýně

Obohaťte svůj pobyt v Krkonoších o adrenalinové vyjížďky na sněžných skútrech nebo pásových čtyřkolkách. Na skvělé zážitky se bude vždycky vzpomínat. Upevní vztahy mezi přáteli, zákazníky, ale i obchodními partnery. A právě na takové zážitky se specializuje Snow Wolves ve Špindlerově Mlýně.

Kite & snowkiting kurzy a půjčovna na Božím Daru

Kite & snowkiting kurzy a půjčovna na Božím Daru

Pokud jste se pro tento skvělý sport nadchli, snowkiting kurzy v kite škole na Božím Daru pro vás budou tou nejlepší vstupní branou do světa kitingu. Postarají se o vás zkušení instruktoři pro které je hlavní vaše spokojenost.

Ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku

Ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku

Pokud patříte k milovníkům horolezení, nenechte si ujít zimní variantu tohoto sportu, a to lezení po ledopádech, kterou lze v Krkonoších provozovat zcela legálně na pravém břehu Labe u konce upravované běžecké cesty Buď fit.

Kite centrum Abertamy

Kite centrum Abertamy

Snowkiting škola, kite kurzy a půjčovna tažných draků. Upravený snowpark pro freestyle snowkiting i freeride area. Parkování, vstupné zdarma.

Zimní adrenalin na Luční boudě

Zimní adrenalin na Luční boudě

V I. zóně Krkonošského národního parku najdete největší a nejstarší horskou chatu Krkonoš, oblíbenou Luční boudu (1 410 m n. m.), která je nejvýše položeným hotelem a pivovarem ve střední Evropě.

Husky škola – jízda se psím spřežením v Jizerkách

Husky škola – jízda se psím spřežením v Jizerkách

Zažijte jízdu se psím spřežením neboli mushing! Vydejte se se psy Husky na tůru po Jizerských horách pod vedením několikanásobné mistryně ČR a dvojnásobné mistryně Evropy, Jany Henychové. Jako první cizinka dokončila třetí nejdelší závod na světě na 1000 km v Norsku.