Úvod > Aktuality > Netradiční zimní sporty, z nichž vám na horách stoupne adrenalin
Zimní sporty

Netradiční zimní sporty, z nichž vám na horách stoupne adrenalin

  • Vydáno21. ledna 2023
Znáte mushing, snowkiting či skibob? Pokud ne, tak je na čase vydat se do českých hor a vyměnit lyže, sáňky či snowboard za dobrodružnější zimní radovánky. Portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů, díky nimž pocítíte sílu přírody na vlastní kůži.

S mushingem zažijete rychlost drsného severu

Psí spřeženíZa tajuplným slovem mushing se ukrývá dobrodružná jízda na psím spřežení, kterou možná znáte z filmů o divoké Aljašce. Ovšem teď už nemusíte za originálním zážitkem cestovat tisíce kilometrů, mushing si totiž můžete vyzkoušet i na českých horách. Nejdřív vás samozřejmě zkušený instruktor seznámí se psy a principy jízdy, a pak si už jenom můžete užívat vítr ve vlasech a zasněženou přírodu. Pro odvážnější nabízejí některá střediska možnost samostatně ovládat spřežení, i když pod dohledem instruktora. 

SpřeženíMushing si na českých horách můžete vyzkoušet v Krkonošíchm v Peci pod Sněžkou. Průvodci Alaskan Dogs nabízí mnoho programů se zkušeným musherem a jeho psy – od projížděk pro děti po putování horami pro dva či celou rodinu. Musher bude saně řídit a vy se budete kochat okolní přírodou a dynamikou psí jízdy. Problémem není ani noční jízda! Jestliže si však přejete řídit saně sami, budete se za dobrodružstvím muset vydat do Jeseníků, kde Psí spřežení Jeseníky nabízí samostatné jízdy. Bude vás tu čekat 4 – 6spřeží severských psů husky. A žádná jízda na saních dohromady s musherem! Ten spřežení jistí jako běžkař, jinak ale do vaší jízdy nijak nezasahuje.

Zkušené mushery pak můžete sledovat na profi závodech. O víkendu 5. a 6. února se pojede Ledová jízda v Krkonoších. Účastníci Ledové jízdy před sebou mají téměř 150 kilometrů a více než 5 000 výškových metrů. Ovšem pozor, je tu jedna zápletka: družstvo totiž netvoří jen musher a devět až deset psů, ale také lyžař.
 

Skiboby ovládly Česko, přijeďte fandit

SkibobJedním ze zimních sportů, v nichž Česká republika vyniká a dokonce se řadí mezi velmoci, jsou skiboby. Pokud jste o oblíbeném sportu ještě neslyšeli, tak si představte jízdní kolo, které má místo kol zespodu na kovové konstrukci upevněné dvě lyže. Další lyže, o něco kratší, má na nohách také jezdec. Skiboby ocení lidé trpící onemocněním dolních končetin, které se během jízdy tolik nezatěžují jako při klasickém lyžování. Běžná rychlost je kolem 120 km za hodinu, proto není divu, že přilba je povinnou výbavou.

Skiboby si můžete zapůjčit a vyzkoušet ve většině lyžařských středisek. Pokud jste ale nenašli dostatek odvahy, tak přijeďte zhlédnout vynikající výkony závodníků v domácí i světové soutěži. V Pasekách nad Jizerou se bude od 3. do 5. března 2023 konat Světový pohár v jízdě na skibobech v jízdě na skibobech. Mistrovství ČR a Světový pohár se v Pasekách na závodní sjezdovce jezdí pravidelně v lednu, letošní termín byl však kvůli nepřízni počasí odložen až na březen.
 

S drakem za adrenalinem, vyzkoušejte snowkiting

snowkittingPro zdatné lyžaře a snowboardisty čeká na českých horách dobrodružství – snowkiting neboli sjíždění svahů v kombinaci s ovládáním draka. Ten vám umožní se nejenom projet, ale dokonce se také na chvíli vznášet. Snowkiting není moc složitý, většinou se základy dají zvládnout za jeden den, i když se snowboardem je to náročnější než s lyžemi. Svého draka řídíte pomocí několika šňůr, jejichž použití se dá srovnat s točením volantu – zatočíte tam, kam zatáhnete šňůru.   

A kde si můžete snowkitting vyzkoušet? Kurzy můžete absolvovat například na Božím Daru, kde se nachází největší zimní snowkiting centrum v České republice a lokalita je vyhledávána i pro častý vítr či dobré sněhové podmínky. Také nedaleké Kite centrum Abertamy již několik let nabízí skvělé kurzy, zázemí a půjčovnu vybavení pro snowkiting. Dalším vynikajícím centrem je Černá v Pošumaví, kde probíhají kitové kurzy v každé roční době.


Na sníh s motorem

MotoskijoringSkijöring je zimní sport, při kterém je člověk na lyžích připoután tažným lanem ke koni, psu (nebo více psům) či motorovému vozidlu. Název pochází z norského slova skikjoring, které znamená doslova "řízení na lyžích". Ve Smržovce se nabízí, na jediném místě v ČR, jízda za čtyřkolkou na sněžných pásech. Zažijete zvýšenou hladinu adrenalinu bez rizika. Projedete se cca 5 km okruhem v okolí Smržovky.

Skútr ŠpindlDech beroucí dobrodružství zažijete také při jízdě na skútru zimní krajinou. Pokud toužíte právě po této zkušenosti, vaše přání se vám může vyplnit v půjčovně čtyřkolek a sněžných skútrů ve Vysokém nad Jizerou. Skútry zde půjčují pouze s průvodcem, který vám velice rád poradí a pomůže se vším, co budete potřebovat. Svezete se buď po zasněžených pláních nebo se vyřádíte v hlubokém sněhu! Zažít to pravé vzrušení na sněhu, jízdu na sněžném skútru můžete i v Jeseníkách. V KMsportu v Loučné nad Desnou si můžete skútr půjčit a pak zažít vzrušujíci moto dobrodružství na sněhu!
 

Zimní adrenalin na Luční boudě

Luční boudaLuční bouda v Krkonoších v 1410 m n.m. nabízí nejen vyhlášenou restauraci, pivovar s pivem Paroháč i pivní lázně, pohodlné ubytování a sportovní vyžití, ale v neposlední řadě i spoustu neotřelých zážitků! Mezi ně patří řada zvláštních zimních aktivit. Jednou z nich je například chůze na sněžnicích - se sněžnicemi se můžete vydat krásnou zimní přírodou Krkonoš a to i do míst, kam byste se v botách vůbec neodvážili. Nevšední zážitek lákající mnohé muže je řízení sněžné rolby! Poznáte, že práce rolbaře není vůbec jednoduchá a že upravit cesty, aby byly rovné, není tak snadné, jak to na první pohled vypadá. Dále se nabízí stejně atraktivní řízení obojživelníku. Výborné sněhové a klimatické podmínky v okolí Luční, dávají možnost zůčastnit se Lavinových kurzů. Jeden z nejvyhledávanějších stylů lyžování, který poskytuje absolutní svobodu v horách. Skialpinismus kombinuje horské výstupy na lyžích a nádherné sjezdy ve volném terénu. Na Luční boudě získáte pevné základy k tomuto sportu.
Závody Světového poháru v jízdě na skibobech 2023

3.3.
5.3.
Závody Světového poháru v jízdě na skibobech 2023

Od 3. do 5. března proběhnou v Pasekách nad Jizerou závody Světového poháru v jízdě na skibobech.

Psí spřežení Jeseníky – samostatné řízení saní nebo čtyřkolky

Psí spřežení Jeseníky – samostatné řízení saní nebo čtyřkolky

Pojďte se s psím spřežením projet zasněženou krajinou Jeseníků. Jízda na saních či terénní čtyřkolce je zážitek jak pro sportovce, tak i pro romantiky! Na saních nebo čtyřkolce můžete vyrazit za dobrodružstvím po celý rok!

Alaskan Dogs – jízdy se psím spřežením v Peci pod Sněžkou

Alaskan Dogs – jízdy se psím spřežením v Peci pod Sněžkou

Máte rádi psy, zimní krajinu a netradiční pohled na Krkonoše? Pokud ano, vyzkoušejte jízdu se psím spřežením na vrcholky našich nejvyšších hor. Alaskan Dogs nabízí mnoho programů se zkušeným musherem a jeho psy – od projížděk pro děti po putování horami pro dva či celou rodinu.

Husky škola – jízda se psím spřežením v Jizerkách

Husky škola – jízda se psím spřežením v Jizerkách

Zažijte jízdu se psím spřežením neboli mushing! Vydejte se se psy Husky na tůru po Jizerských horách pod vedením několikanásobné mistryně ČR a dvojnásobné mistryně Evropy, Jany Henychové. Jako první cizinka dokončila třetí nejdelší závod na světě na 1000 km v Norsku.

Ledová jízda – Memoriál Dr. Václava Vojtěcha 2023

11.3.
13.3.
Ledová jízda – Memoriál Dr. Václava Vojtěcha 2023

29. ročník závodu psích spřežení, výjimečný závod, v němž družstvo tvoří musher se psím spřežením a lyžař.

Ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku

Ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku

Pokud patříte k milovníkům horolezení, nenechte si ujít zimní variantu tohoto sportu, a to lezení po ledopádech, kterou lze v Krkonoších provozovat zcela legálně na pravém břehu Labe u konce upravované běžecké cesty Buď fit.

Kite v jakémkoliv ročním období na Lipně

Kite v jakémkoliv ročním období na Lipně

Nabízíme vám kurzy landkitingu, kiteboardingu a snowkitingu v Černé v Pošumaví. Pokud již základy máte a jen se chcete sami zdokonalovat, můžete si u nás pouze vypůjčit vybavení.

Motoskijörong Smržovka

Motoskijörong Smržovka

Skijöring, původně způsob cestování do vzdálených míst během zimních měsíců, je nyní jedním z nejextrémnějších zimních sportů. Osoba na lyžích držící otěže je tažena za speciálně trénovanými závodními koni, které běží bez jezdce.

Adrenalin na sněžném skútru v Jeseníkách

Adrenalin na sněžném skútru v Jeseníkách

Zažijte to pravé vzrušení na sněhu, zajezděte si na sněžném skútru v Jeseníkách. V KMsportu v Loučné nad Desnou si můžete skútr půjčit a pak zažít vzrušujíci moto dobrodružství na sněhu!

Půjčovna čtyřkolek a sněžných skútrů ve Vysokém nad Jizerou

Půjčovna čtyřkolek a sněžných skútrů ve Vysokém nad Jizerou

Výlety na čtyřkolkách a sněžných skútrech po krásách Krkonoš. Dopřejte si nádherný pocit ze svezení v sedle sněžného skútru. Ať už dáváte přednost klidnějším projížďkám po zasněžených pláních nebo adrenalinovému řádění v hlubokém sněhu!

Kite centrum Abertamy

Kite centrum Abertamy

Snowkiting škola, kite kurzy a půjčovna tažných draků. Upravený snowpark pro freestyle snowkiting i freeride area. Parkování, vstupné zdarma.

Adrenalin za sněžným skútrem nebo čtyřkolkou

Adrenalin za sněžným skútrem nebo čtyřkolkou

Motoskiering – užijte si jízdu na lyžích taženi silným strojem.

Harakiri kite kurzy v Krušných horách – snowkite centrum Boží Dar-Klínovec

Harakiri kite kurzy v Krušných horách – snowkite centrum Boží Dar-Klínovec

Rychlost při jízdě, výšku při skocích, 100% adrenalin a hlavně 100% bezpečně můžete zažít jen s Harakiri kite kurzy a s kitem nad hlavou. Nezáleží na tom, jestli toužíte začít s kitingem bezpečnou formou, nebo jen chcete vyzkoušet něco nového. Kiting a Harakiri kite kurzy jsou tu pro každého.

Zimní adrenalin na Luční boudě

Zimní adrenalin na Luční boudě

V I. zóně Krkonošského národního parku najdete největší a nejstarší horskou chatu Krkonoš, oblíbenou Luční boudu (1 410 m n. m.), která je nejvýše položeným hotelem a pivovarem ve střední Evropě.

Další aktuality

Sáňkování z módy nevyšlo

Chtěli byste se vrátit do dob, kdy jste toužebně čekali na první sníh a pak nadšeně běželi pro sáňky? Proč ne! Sáňkařské dráhy nabízí radovánky pro děti i dospělé chlapy. Aktuálně je v provozu upravená přírodní sáňkařská dráha na Černé Studnici, Špindlerově Mlýně, v Janských Lázních a v úterý, pátek a sobotu se jezdí na Dolní Moravě.
Zimní sporty

Zima ve stylu retro: lyžníci, Krakonoš a pašeráci

Zažijte zimu jako z filmu Krakonoš a lyžníci! Prvopočátky lyžování v Česku připomíná řada veselých zimních retro-recesistických závodů, kterých se může účastnit kdokoliv. Stačí jen na půdě vyhrabat nějaké to ošacení po prapředcích, sehnat staré lyže či sáňky a hurá na svah. Závodí se ve všelijakých disciplínách, častou soutěžní kategorií je také "nejlepší historický kostým". K nejoblíbenějším akcím patří Lyžníci ve Smržovce anebo pašeráckej vejkend.
Zimní sporty

Kde si zaběžkovat po setmění? Využijte osvětlené okruhy!

Patříte k milovníkům jízdy v bílé stopě, ale ve všední den se svému koníčku nemůžete věnovat? Žádný problém – na mnoha místech najdete osvětlené okruhy, kam můžete po práci přijít trénovat, právě tehdy, když se brzy stmívá. Osvětlené okruhy naleznete nedaleko středisek zimních sportů, ale také třeba na golfových hřištích, která se v zimě mění na ráj běžkařů.
Zimní sporty

10 tipů na zimní výlety k dveřím, oknům, obřím židlím a postelím ve stínu i na výsluní

Bavte se a vydejte se na výlety ke dveřím, obřím židlím a trůnům pod širým nebem! Hravá, zábavná a pitoreskní zastavení poslouží jako cíle procházky pro dospělé i pro výlet s dětmi. Některé zná kdekdo, ale jiné, ač se díky své velikosti rozhodně nekrčí ve stínu, tak známé nejsou.
Zimní sporty