!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Otužujte se v přírodě, třeba v obnovených Babických rybnících
Příroda

Otužujte se v přírodě, třeba v obnovených Babických rybnících

Vydáno 3. ledna 2021
Tři Babické rybníky ve středních Čechách poblíž Mukařova kompletně obnovily Lesy České republiky. Práce trvaly necelé dva roky. Po rekonstrukci jsou všechny hráze bezpečné a nehrozí, že by voda zatopila níže položené oblasti. Rybníky tak znovu zadržují vodu v krajině, což prospívá okolnímu lesu, ale i chráněným rostlinám a živočichům.
mukařovHorní, Prostřední a Dolní rybník mezi Obcemi Babice a Mukařov u Říčan jsou malé průtočné vodní nádrže na horním toku potoka Výmoly. Povodně v minulých letech narušily jejich hráze i bezpečnostní přelivy. Rybníky po léta zanášel sediment a odbahnění bylo nutné. Nové jsou zde nyní spodní výpusti s požeráky a bezpečnostními přelivy. Návodní líc hrází opevnil kámen. Kvůli stabilitě hrází odstranili Lesy ČR náletové dřeviny.

mukařovKromě toho zde byly vybudovány i nové lesní cesty v okolí a opravami prošly i ty stávající, takže rybníky jsou pohodlně dostupné pěším i cyklistům a cesty využívá také lesní technika.

Rybníky společně pojmou na 3,51 hektarech celkem 45 498 m3 vody. Před Horním Babickým rybníkem byla postavena kamenná hrázka, tedy sedimentační nádržka, která zachytí splaveniny, aby se nedostaly do žádného ze soustavy rybníků. Babické rybníky již nyní mohou lidé využívat i k přírodnímu koupání a v tomto ročním období také třeba k otužování.
Babické rybníky u Mukařova

Babické rybníky u Mukařova

Horní, Prostřední a Dolní rybník mezi Obcemi Babice a Mukařov u Říčan jsou malé průtočné vodní nádrže na horním toku potoka Výmoly.

10 tipů na místa, kde posílit imunitu otužováním

10 tipů na místa, kde posílit imunitu otužováním

Pevné zdraví je v současné době na prvním místě. K němu vám dopomůže otužování, které je zase v módě, posiluje imunitu a nic nestojí. Pokud patříte k příznivcům otužování, budou se vám hodit naše tipy na místa, kde se dá snadno ponořit do vody či si zaplavat po celý rok. A jestli vás otužování láká, ale zatím jste se mu nevěnovali, začněte právě letos! Na ledovou cestu ke zdraví se dá nastoupit v každém věku.