Úvod > Aktuality > Ostravská cesta do pravěku a zase zpátky
Ostravská cesta do pravěku a zase zpátky
">
Zážitky

Ostravská cesta do pravěku a zase zpátky

  • Vydáno16. července 2012
Na Ostravsku je spousta věcí k vidění, jde jen o to překonat předsudky a vyrazit sem. Pochopitelně většina populace má Ostravsko spojené s dobýváním fosilních paliv, a tak není na škodu připravit první výlet do tohoto rázovitého města v očekávaném duchu.
Hornické muzeum je totiž zcela jistě unikátní a nikde jinde u nás podobně propracovanou expozici nenajdete. V historické hornické kleci sfáráte do šachty dolu Anselm (sice jen pár metrů, ale na ukázku to stačí), kde si prohlédnete těžkou důlní techniku. To ale není všechno, na povrchu jsou pro vás připraveny nejrůznější sportovní aktivity, takže nudit se určitě nebudete. Navíc zde mají i důkaz, že už lovci mamutů topili černým uhlím!

Když už jsme tedy na Ostravsku a putujeme do hlubin země i času, nezbude než se vypravit za dinosaury, kteří jsou na časové ose někde mezi uhlím a lovci mamutů. Zdejší DinoPark Ostrava (pozor, najdete jej v Doubravě, což je kus za Ostravou) předvádí na ploše 20 hektarů modely dinosaurů v životní velikosti. Právě zde můžete vyzkoušet, jak byste si připadali tváří v tvář těmto prehistorickým velikánům.

Od dinosaurů k ptákům
Víte, který živočišný druh se z dinosaurů vyvinul? Byli to ptáci. Navíc na sváteční stůl horníků bezpochyby patřila posvícenská husa nebo kachna. A protože jsme v Ostravě, pozveme vás do zdejšího rázovitého podniku Husacina u Galika, který naleznete v městské části Mariánské Hory. Husacina u Galika je vyhlášená široko daleko, na víkendové obědy jsou zde dokonce doporučeny rezervace, abyste měli jistotu, že si sednete.

Co se týče interiéru restaurace, lze jej označit za svérázný. Na stěnách visí slovenské kroje a všude jsou husy (jedna vycpaná dokonce hned na baru). Židle tu ale mají pohodlné, což oceníte zejména až budete přejedeni odfukovat nad obranými kostmi.

Chodí se sem, jak jste správně vyrozuměli, zejména na drůbež, konkrétně na kachny a husy. Další specialitou jsou bramborové lokše (bramborové placky), které tu dávají nejen jako přílohu, ale navíc je plní husími jatýrky, z čehož vzniká opravdová pochoutka. Pravou specialitou podniku jsou ale husí játra s jablky, na které se sem lidé sjíždějí ze široka daleka.
 
Ještě trochu zkamenělin?
A pak již vzhůru za dalšími zážitky (stojíte-li ještě na nohou). Pokud už máte dost zkamenělin, nabídneme vám něco jiného. Málokdo třeba ví, že v Ostravě mají jednu z nejzajímavějších galerií v Česku. Sbírka zdejšího Domu umění je impozantní a naleznete v ní díla nejednoho světově proslulého malíře. Může se ale stát, že jste do zkamenělin a všeho, co se prehistorie týče, opravdoví blázni a námi nabízené umění pro vás není dostatečně staré. Ani v takovém případě nás nenachytáte na švestkách. Máme tu ještě jeden tip. Svou cestu do pravěku můžete zakončit v Geologickém pavilonu v Ostravě, kde naleznete zkameněliny ze všech koutů světa!  
DinoPark Ostrava – pravěký svět na dlani

DinoPark Ostrava – pravěký svět na dlani

Přemýšlíte, kam s dětmi na výlet? Navštivte zábavný a vzdělávací park určený dětem všech věkových kategorií. DinoPark Ostrava se nachází 13 km od centra Ostravy mezi Orlovou a Doubravou. Na ploše 35 ha je 70 modelů druhohorních zvířat v životních velikostech a nově uvidíte i roztomilá mláďata.

Další aktuality

18.9.
2022
10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

Moravskoslezský kraj | Příroda
17.9.
2022
V ostravské zoo uvidíte mláďata vzácných jelenů barasinga

V ostravské zoo uvidíte mláďata vzácných jelenů barasinga

Moravskoslezský kraj | Příroda
16.9.
2022
Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Moravskoslezský kraj | Letní sporty
14.9.
2022
Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě

Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě

Moravskoslezský kraj | Zážitky