Úvod > Aktuality > Víte, že už lovci mamutů topili černým uhlím?
Zážitky

Víte, že už lovci mamutů topili černým uhlím?

  • Vydáno7. listopadu 2010
Součástí hornického muzea v Ostravě pod vrchem Landek je i unikátní expozice dokazující, že pravěcí lovci mamutů používali černé uhlí k udržování ohně už před 25 000 lety. Tedy v období zvaném gravettién, z něhož pocházejí místní nálezy unikátní ve světovém měřítku. Jde především o ojedinělou sošku tzv. Landecké venuše a doklady o prvním využívání černého uhlí na této planetě. Do muzea se můžete podívat celoročně.
Vrch Landek v Ostravě – Petřkovicích je totiž doslova protkán zvrásněnými karbonskými vrstvami s četnými výchozy uhelných slojí na povrch. Je to světová geologická rarita. Vrchem Landek vede naučná stezka upozorňující na přírodní zvláštnosti i bohatou minulost. Lokalitou a jejím okolí vedou naučné stezky (přírodovědecká a hornická) a cyklostezka "Odra-Landek". Na vrcholu kopce v bezprostřední blízkosti slovanského hradiska byla roku 1998 postavena rozhledna.

Bývalý Důl Anselm pod vrchem Landek je součástí hornického muzea, které je dnes největší v ČR. Zahrnuje sbírky staré důlní techniky, důlních lamp i dalších unikátů. Je možné sfárat do originálních slojí a přesvědčit se, v jak drsných podmínkách havíři pracovali, vyzkoušet si některá zařízení. Jednou z mnoha zajímavých expozic je i unikátní expozice báňského záchranářství, největší svého druhu na světě. Návštěvníci mohou zhlédnout záchranářskou dýchací a oživovací techniku od nejstaršího dochovaného přístroje od roku 1884 do roku 1942, dýchací, oživovací a potápěčskou techniku z doby po roce 1942. Součástí je i důlní záchranářská základna, výbuchovzdorné hráze v chodbách s ocelovou a dřevěnou výstuží, cvičný záchranářský polygón neboli dýmnice, kde jsou simulovány různé druhy důlních děl a provozní důlní hluk a v neposlední řadě i pietní místnost padlých záchranářů.

Otevírací doba během zimní sezony 2010/2011:
  • muzeum je otevřeno celoročně
  • areál: denně 9:00 – 19:30 hodin
  • expozice: denně 9:00 – 18:00 hodin, pondělí je zavírací den
  • začátky prohlídek v 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00 hodin

Více informací:
Jednou nahoře, jednou (v) dole – Landek park Ostrava s expozicí hornicho muzea

Největší hornické muzeum v České republice s nejširší nabídkou doplňkových služeb nabízí svým návštěvníkům celodenní výlet mezi památkami v přírodě. Přijďte si vyzkoušet, co znamená jednou nahoře, jednou (v) dole. Landek je také světoznámý unikátním nálezem Landecké venuše – 46 mm vysokým torzem ženy vyřezaným z krevele. Svým štíhlým až „kubistickým“ tvarem se odlišuje od běžných paleolitických venuší.

Další aktuality

18.9.
2022
10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

Moravskoslezský kraj | Příroda
17.9.
2022
V ostravské zoo uvidíte mláďata vzácných jelenů barasinga

V ostravské zoo uvidíte mláďata vzácných jelenů barasinga

Moravskoslezský kraj | Příroda
16.9.
2022
Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Moravskoslezský kraj | Letní sporty
14.9.
2022
Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě

Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě

Moravskoslezský kraj | Zážitky