Úvod > Aktuality > Víte, že už lovci mamutů topili černým uhlím?
Landek - Hornické muzeum
Zážitky

Víte, že už lovci mamutů topili černým uhlím?

  • Vydáno7. listopadu 2010
Součástí hornického muzea v Ostravě pod vrchem Landek je i unikátní expozice dokazující, že pravěcí lovci mamutů používali černé uhlí k udržování ohně už před 25 000 lety. Tedy v období zvaném gravettién, z něhož pocházejí místní nálezy unikátní ve světovém měřítku. Jde především o ojedinělou sošku tzv. Landecké venuše a doklady o prvním využívání černého uhlí na této planetě. Do muzea se můžete podívat celoročně.
Vrch Landek v Ostravě – Petřkovicích je totiž doslova protkán zvrásněnými karbonskými vrstvami s četnými výchozy uhelných slojí na povrch. Je to světová geologická rarita. Vrchem Landek vede naučná stezka upozorňující na přírodní zvláštnosti i bohatou minulost. Lokalitou a jejím okolí vedou naučné stezky (přírodovědecká a hornická) a cyklostezka "Odra-Landek". Na vrcholu kopce v bezprostřední blízkosti slovanského hradiska byla roku 1998 postavena rozhledna.

Bývalý Důl Anselm pod vrchem Landek je součástí hornického muzea, které je dnes největší v ČR. Zahrnuje sbírky staré důlní techniky, důlních lamp i dalších unikátů. Je možné sfárat do originálních slojí a přesvědčit se, v jak drsných podmínkách havíři pracovali, vyzkoušet si některá zařízení. Jednou z mnoha zajímavých expozic je i unikátní expozice báňského záchranářství, největší svého druhu na světě. Návštěvníci mohou zhlédnout záchranářskou dýchací a oživovací techniku od nejstaršího dochovaného přístroje od roku 1884 do roku 1942, dýchací, oživovací a potápěčskou techniku z doby po roce 1942. Součástí je i důlní záchranářská základna, výbuchovzdorné hráze v chodbách s ocelovou a dřevěnou výstuží, cvičný záchranářský polygón neboli dýmnice, kde jsou simulovány různé druhy důlních děl a provozní důlní hluk a v neposlední řadě i pietní místnost padlých záchranářů.

Otevírací doba během zimní sezony 2010/2011:
  • muzeum je otevřeno celoročně
  • areál: denně 9:00 – 19:30 hodin
  • expozice: denně 9:00 – 18:00 hodin, pondělí je zavírací den
  • začátky prohlídek v 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00 hodin

Více informací:
Jednou nahoře, jednou (v) dole – Landek park Ostrava s expozicí hornicho muzea

Největší hornické muzeum v České republice s nejširší nabídkou doplňkových služeb nabízí svým návštěvníkům celodenní výlet mezi památkami v přírodě. Přijďte si vyzkoušet, co znamená jednou nahoře, jednou (v) dole. Landek je také světoznámý unikátním nálezem Landecké venuše – 46 mm vysokým torzem ženy vyřezaným z krevele. Svým štíhlým až „kubistickým“ tvarem se odlišuje od běžných paleolitických venuší.

Další aktuality

Tři hornická a technická muzea, kde na vlastní kůži zažijete fárání i permoníky

U nás uvidíte všechno v pohodlí, ani nemusíte fárat stovky metrů pod zem, slibuje kdejaké hornické muzeum. Jenže právě to je to, oč tu běží: kde zažijete fárání na vlastní kůži a můžete se cítit jako skuteční horníci, kteří takhle do práce a z práce jezdili každý den? Podívejte se s portálem Kudy z nudy na místa, kam můžete vyrazit na neobvyklý výlet do minulosti plný zážitků.
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Rozhledna na Velkém Javorníku čeká na turisty i v zimě

Velký Javorník, jehož vrchol leží 918 metrů nad hladinou moře, patří mezi nejoblíbenější cíle beskydských turistů. Nejvyšší vrchol Veřovických vrchů, láká ke krásným výhledům také v zimním období. Vršek hory je křižovatkou několika turistických cest a pro svůj jedinečný výhled je oblíbeným cílem návštěvníků ze širokého okolí již více než sto let. Za dobré viditelnosti můžete z vrcholu dohlédnout až do Jeseníků, na Oderské vrchy či na Ostravsko.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Prožijte Valentýn v Zoo Ostrava za zvýhodněné vstupné

Hledáte pro svou drahou polovičku netradiční dárek u příležitosti oslav svátku zamilovaných? Můžete ji pozvat v sobotu 17. února do ostravské zoologické zahrady. Zamilované páry mohou využít zvýhodněné vstupné do zoo a zúčastnit se speciální komentované prohlídky zaměřené na partnerské soužití zvířat. A samozřejmě se nemusí jednat jen o čerstvě zamilované, ale také páry, kteří spolu již nějakou dobu žijí…
Moravskoslezský kraj | Příroda

Navštivte výukové centrum v ostravské zoo během jarních prázdnin

Chystáte-li se o jarních prázdninách navštívit ostravskou zoologickou zahradu, můžete během prohlídky zavítat také do výukového centra, které je ve dnech 5. 2. až 15. 3. 2024 mimořádně otevřeno pro veřejnost! S prodlužujícím se dnem se postupně prodlužuje i otvírací doba ostravské zoologické zahrady. Od února je totiž otevřena o hodinu déle, tj. od 9 do 17 hodin.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Zažijte s dětmi pololetní prázdniny v Zoo Ostrava

Nevíte, jak zabavit děti o pololetních prázdninách? V pátek 2. února 2024 se vydejte do ostravské zoologické zahrady, kde bude o pololetních prázdninách připraven speciální program. Za mimo-sezónní zlevněné vstupné si mohou užít zábavu i poučení. Všichni školáci se mohou těšit i na malý dárek.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Halda Ema v Ostravě už není aktivní, bude více přístupná pro turisty

Halda Ema je oblíbené místo místních i turistů i fotografů lačnících po pěkné fotce Ostravy. Od listopadu 2023 již není aktivní haldou a město plánuje její revitalizaci. Dnes se po ni turisté mohou pohybovat jen po značené okružní turistické trase.
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Skvosty našich národních parků a chráněných oblastí: 20 nejkrásnějších míst, která navštívit v Poodří

Chráněná krajinná oblast Poodří ochraňuje v severovýchodní části Moravské brány krajinu nivy řeky Odry a jejích přítoků. Ráz oblasti dává meandrující řeka Odra, její tůně a slepá ramena, a samozřejmě okolní lužní lesy, mokřadní louky a několik desítek rybníků. Poznejte území, které je domovem řady ohrožených, a zvláště chráněných druhů rostlin i živočichů.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Beskydy budou hostit nejextrémnější zimní závod

Sedmý ročník Lysohorské čtyřiadvacítky se koná v termínu 27. – 28. ledna 2024 a již tradičně se bude jednat o zimní mistrovství ČR v horském maratonu jednotlivců. Vyhrává ten, kdo za 24 hodin nejvícekrát dosáhne vrcholu Lysé hory!
Moravskoslezský kraj | Zimní sporty