ÚvodAktualityOslavte Den Země s Lesy ČR

Příroda

Oslavte Den Země s Lesy ČR

0 z 5 (0x hodnoceno)
1 nejméně / 5 nejvíce

19. dubna 2014


Již tradičně si i v České republice připomínáme 22. dubna Den Země, svátek naší planety, která jediná ze všech planet sluneční soustavy umožňuje existenci života – lidí, živočichů a rostlin. K tomuto svátku se tradičně připojuje také státní podnik Lesy České republiky.

Den Země slaví od roku 1971 také Organizace spojených národů. První Den Země byl však slaven v americkém San Francisku již v roce 1969. V roce 1990 se k Americe připojil zbytek světa a 22. duben se stal Mezinárodním dnem Země. S Lesy ČR můžete tento den oslavit na mnoha místech od 19. do 27. dubna.

LesNa příklad v sobotu 19. dubna můžete přijít do Zooparku Chomutov, kde od 13 hodin začíná zajímavý program. Kromě aktivit lesní pedagogiky, které organizačně zajistí pracovníci Lesů ČR, vás čekají například ukázky výcviku dravců či otevření nové indiánské vesnice. Nebude chybět ani doprovodný kulturní program.

Ve stejný den, tedy 19. dubna se bude od 9:30 hodin otevírat věž na Chlumu a altán u Kočičího hrádku. Obě místa leží nedaleko města Slatiňany v okrese Chrudim v Pardubickém kraji. Sraz všech zúčastněných je na parkovišti u muzea Švýcárna. Půjde o komentovanou procházku, jejíž trasa vede přes altán u Kočičího hrádku až na věž u Chlumu.

Lesní správa Lesů ČR Žatec se v úterý 22. dubna, v době od 8:30 do 11:30 hodin, přímo ve městě Žatci zapojuje do akce "Den Země 2014 v parku pod nemocnicí". Jde o zábavné a poučné dopoledne spojené se soutěžemi o ceny, kterého se kromě lesníků zúčastní také místní hasiči a městští policisté.

Den ZeměKrajské ředitelství Lesů ČR Karlovy Vary se v úterý 22. dubna mezi 14:30 až 17:00 hodin ve městě Ostrov na Karlovarsku zapojí do události "Den Země v areálu ekocentra". Akce určená především dětem je spojená s řadou soutěží zaměřených na environmentální výchovu. Lesní pedagogové Lesů ČR mají pro návštěvníky oslav připravenou prezentaci, která jim přiblíží práci lesníků a seznámí je se stromy, rostlinami i obyvateli lesa, se kterými se mohou při procházkách přírodou setkat. Během oslav si děti kromě získání nových znalostí mohou vyzkoušet lesnické pomůcky i svůj důvtip a zručnost.

Krajské ředitelství Lesů ČR Choceň se v úterý 22. dubna zúčastní oslav Dne Země na Pernštýnském náměstí v Pardubicích. V době od 9 do 15 hodin na návštěvníky akce čeká zajímavý program se soutěžemi a jarmarkem.

LesVe středu 23. dubna se Lesy ČR v zastoupení svého Krajského ředitelství Choceň zapojí do oslav Dne země na náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě. V době od 8.30 do 15.30 hodin na návštěvníky akce čeká zajímavý program v podobě  například místních zdravých potravin, zajímavostech o zahrádkářství a zelinářství, ukázek sokolnictví, včelařství a přírodovědných soutěží. Budete zde mít také příležitost seznámit se s ukázkami prací tradičních řemesel nebo informacemi o třídění a zpracování odpadů.

Lesní správa Lesů ČR Pelhřimov se představí ve čtvrtek 24. dubna 2014 na akci "Den Země 2014" v Pelhřimově na Vysočině v Děkanské zahradě, kde v čase od 9 do 16 hodin bude mít pro návštěvníky připravenu prezentaci na témata práce lesníka a vyvěšování ptačích budek.

Lesní správa Lesů ČR Ostrava se v rámci oslav svátku Dne Země zapojuje do dvou akcí na dvou místech: ve čtvrtek 24. dubna v čase od 8 do 13 hodin v lesoparku ve městě Třinec a v pátek 25. dubna mezi 9. a 16. hodinou v Ostravě v Komenského sadech.

Lesní správa Lesů ČR Vsetín spolupracuje v pátek 25. dubna na organizování oslav Dne Země konaných od 9 do 12 hodin dopoledne v Panské zahradě přímo ve městě Vsetíně ve Zlínském kraji.

Hrad VeveříKrajské ředitelství Lesů ČR Brno se společně s dalšími organizacemi podílí v sobotu 26. dubna na oslavách Dne Země v Brně, které v čase od 10 do 17 hodin proběhnou na hradě Veveří. Letos se událost  ponese v duchu tématu Vyrobeno za humny! Malé návštěvníky bude čekat spousta zábavných a poznávacích her či tvořivých dílen a dospělí si užijí řadu praktických workshopů a budou moci nakoupit výrobky přímo od přítomných farmářů a zemědělců. Lesy ČR se zapojují do propojovacích soutěží s tématem život včely. V rámci doprovodného programu si děti budou moci vyzkoušet jízdu na koníkovi. Návštěvníci se mohou také těšit na Komedianty na káře, kteří budou mít připraveno představení pro děti, divadlo ÚDiF s neobvyklými fyzikálními experimenty či kapely Japka a Kupodivu. V 15.30 hodin kulturní program vyvrcholí koncertem kapely Žamboši.

V neděli  27. dubna se Lesy ČR v zastoupení své  Lesní správy Opava zapojí do oslav Dne Země  probíhajících přímo ve městě Opavě, a to v době od 13 do 18 hodin. Místem celého dění budou Janáčkovy sady a náměstí Osvoboditelů (vedle Dolního náměstí). Těšit se můžete na zábavné pokusy, nevšední objevy, soutěže a dílničky pro děti i dospělé. Nebude chybět ani poznávání přírody a lesnické hrátky. V rámci programu třídění a využití odpadu zde bude také prohlídka popelářských vozů. Dále zde vystoupí folklorní, taneční a pěvecké soubory. K dispozici bude také Férová kavárna s nabídkou farmářských palačinek.

Nahlásit neaktuální obsah

Související témata

Redakce Kudy z nudy

Historická protipožární hláska Na Chlumu u Slatiňan Příroda

Historická protipožární hláska Na Chlumu u Slatiňan

Rozhlednu Na Chlumu u Slatiňan nechal na přelomu 19. a 20. století vystavět kníže František Josef Auersperk jako protipožární hlásku a za účelem výhledu v tehdejší myslivecké oboře. Na masivní kamenné podezdívce spočívá krytý dřevěný ochoz, díky kterému činí výška rozhledny asi 10 metrů.

Městská památková zóna Opava Zážitky

Městská památková zóna Opava

Nad soutokem hlavních řek Opavska – Opavy a Moravice se rozkládá město Opava. Město je historickým, společenským i obchodním centrem regionu. Důkazem toho je množství historických památek a atraktivit, které se na území města nacházejí.

Kočičí hrádek v zámeckém lesoparku Slatiňany Příroda

Kočičí hrádek v zámeckém lesoparku Slatiňany

V jihozápadní části zámeckého lesoparku se nachází dětmi oblíbený Kočičí hrádek. Je to miniatura hradu, kterou koncem devatenáctého století nechala v lese za slatiňanským parkem postavit kněžna Vilemína Auerspergová.

Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR Příroda

Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR Audio

Zoopark Chomutov je největší zoo v České republice, alespoň co se rozlohy týče. Má totiž neuvěřitelných 112 ha. Zoopark je otevřen denně po celý rok a nachází se v severočeském městě Chomutov v těsné blízkosti Kamencového jezera.

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou Památky

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou Audio

Jeden z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů posazený na ostrohu nad soutokem řeky Svratky a potoka Veverky vznikl zřejmě již na přelomu 12. a 13. století jako lovecký hrad moravských markrabat.

Městský park Panská zahrada ve Vsetíně Příroda

Městský park Panská zahrada ve Vsetíně

Oblíbeným místem odpočinku obyvatel Vsetína je Panská zahrada, tedy park s rybníčkem. Největší z městských parků je také místem konání kulturních akcí v letních měsících. Panská zahrada je půvabnou relaxační zónou města.

Děkanská zahrada – oáza uprostřed města Pelhřimova Příroda

Děkanská zahrada – oáza uprostřed města Pelhřimova

Ideálním útočištěm pro rodiny s malými dětmi je bezesporu Děkanská zahrada nacházející se kousek za kostelem sv. Bartoloměje. Součástí zahrady, založené v r. 1603, je altán, voliéra s exotickými ptáky, lavičky a v neposlední řadě i dětský koutek s prolézačkami.

Horní náměstí ve Vsetíně s nejstaršími vsetínskými stavbami Památky

Horní náměstí ve Vsetíně s nejstaršími vsetínskými stavbami

Horní náměstí ve Vsetíně je tvořeno budovami zámku Vsetín, Staré radnice, hotelu Nová radnice, Maštalisek a Okresního soudu. Jeho součástí jsou také dvě barokní plastiky a kašna.

Další aktuality

Chodíte rádi do lesa? Pak vyražte Do lesů s Lesy ČR

Zajímá vás pestrý život v našich lesích? Vydejte se v sobotu 16. května 2026 Do lesů s Lesy ČR a užijte si den plný zábavy, poznání i pobytu v přírodě. Na 67 místech po celé České republice na vás čekají komentované procházky s lesníky, ukázky lesnické techniky, pozorování zvěře i ptactva nebo aktivity pro děti i dospělé pod vedením lesních pedagogů.
12. květen 2026 10:14
Příroda

100 tipů za tajemstvím pod zemským povrchem – jeskyně, doly, kryty, podzemní chodby i jezera

Jeskyně, doly, podzemní chodby i jezera otevírají cestu do světa, který je skrytý pod našima nohama. Objevte místa s neopakovatelnou atmosférou, kde se snoubí přírodní krása, technické dědictví i dávné legendy. V podzemí se ukrývá mnoho tajemných prostor – v jeskyních a starých štolách narazíte na podzemní jezírka, romanticky působí podzemní říčky a nedaleko Rudice objevíte dokonce i vodopád! Lákavá jsou tato místa i tím, že je lze většinou navštívit jak v hlavní, tak i mimo turistickou sezónu. Navíc se zde schováte za letních veder i v případě deštivého počasí!
11. květen 2026 8:43
Příroda

7 věcí, které nevíte o… rekordech českých jezer Audio

Není jezero jako jezero: své by o tom mohlo vyprávět třeba Máchovo jezero, které je ve skutečnosti rybník, anebo nejrůznější přehrady. Vydejte se s námi za českými jezery a objevte jejich největší zajímavosti, rekordy i místa, která stojí za návštěvu. Nenabídneme vám kompletní výčet, ale podíváme se na ta nejzajímavější jezera, často spojená se zvláštními příběhy.
10. květen 2026 11:10
Příroda

Kdy přichází letní slunovrat? Užijte si nejdelší dny v roce a skvělé letní programy

Astronomické léto 2026 začne v neděli 21. června 2026 dopoledne v 10:24 našeho času, kdy vstoupí Slunce do znamení Raka. Den bude nejdelší, zatímco noc nejkratší. Užijte si letošní letní slunovrat, tajuplnou a mýty opředenou událost, kdy Slunce dosahuje při svém relativním pohybu vůči Zemi své nejsevernější polohy. Nedlouho poté si 24. června připomínáme svátek sv. Jana Křtitele, který je pověstmi neméně opředený. Léto bude skvělé a skončí až s podzimní rovnodenností, která nastane 22. září.
10. květen 2026 10:54
Příroda

Jaké orchideje najdete v české přírodě? Tipy na místa, kde kvetou divoké orchideje

Věděli jste, že v české přírodě najdeme na 70 druhů divokých orchidejí? Patří k nim například prstnatec májový, vstavače (mužský, vojenský, bahenní, nachový…), střevíčník pantoflíček, bradáček vejčitý, vemeníček zelený, kruštík bahenní, pětiprstka žežulník a další. Všechny tyto rostliny právě v těchto dnech kvetou a můžete se s nimi setkat na mnoha místech republiky, většinou na zvláště chráněných místech.
10. květen 2026 9:27
Příroda

Tady je ráj! Nejkrásnější jarní zahrady Česka plné květů a barev

Nádherně kvetoucí parky a zahrady lákají milovníky květin a okrasných dřevin k romantickým procházkám. Portál Kudy z nudy vybral tipy na výlet z našich nejkrásnějších zahrad a zve vás ke krásnému výletu do světa pestrých barev a vůní. Projděte se květinovými ráji Česka!
10. květen 2026 8:12
Příroda

Do národních geoparků za příběhem Země: trilobiti, pravěká moře i jedinečné horniny

Fascinující geologické útvary, zajímavé naučné stezky, stopy dávných horníků a příběhy Země, to jsou národní geoparky. V Česku jich je jich už 11! Víte, že prvním českým členem Sítě evropských geoparků (EGN) se stal geopark Český ráj? Vydejte se za objevováním pravěkých moří, starých lomů a dalších přírodních zajímavostí, které souvisejí s geologií a paleontologií.
10. květen 2026 8:11
Příroda

Kde najdete nejkrásnější zámecké zahrady v Česku?

Užijte si romantické procházky v zahradách. Kouzlo našich zámků umocňují rozlehlé a půvabné zahrady. V našich tipech naleznete zahrady ve francouzském i anglickém stylu, rozsáhlé parky, kde naleznete celou řadu unikátních exemplářů i zajímavé stavby dotvářející jejich tvář.
9. květen 2026 5:51
Příroda