Úvod > Aktuality > Oslavte Den Země s Lesy ČR
Oslavte Den Zeme s Lesy CR
"> Oslavte Den Zeme s Lesy CR "> S Lesy CR mužete tento den oslavit na mnoha místech od 19. do 27. dubna "> V sobotu 26. dubna probehnout velké oslavy na hrade Veverí
Příroda

Oslavte Den Země s Lesy ČR

  • Vydáno19. dubna 2014
Již tradičně si i v České republice připomínáme 22. dubna Den Země, svátek naší planety, která jediná ze všech planet sluneční soustavy umožňuje existenci života – lidí, živočichů a rostlin. K tomuto svátku se tradičně připojuje také státní podnik Lesy České republiky.

Den Země slaví od roku 1971 také Organizace spojených národů. První Den Země byl však slaven v americkém San Francisku již v roce 1969. V roce 1990 se k Americe připojil zbytek světa a 22. duben se stal Mezinárodním dnem Země. S Lesy ČR můžete tento den oslavit na mnoha místech od 19. do 27. dubna.

LesNa příklad v sobotu 19. dubna můžete přijít do Zooparku Chomutov, kde od 13 hodin začíná zajímavý program. Kromě aktivit lesní pedagogiky, které organizačně zajistí pracovníci Lesů ČR, vás čekají například ukázky výcviku dravců či otevření nové indiánské vesnice. Nebude chybět ani doprovodný kulturní program.

Ve stejný den, tedy 19. dubna se bude od 9:30 hodin otevírat věž na Chlumu a altán u Kočičího hrádku. Obě místa leží nedaleko města Slatiňany v okrese Chrudim v Pardubickém kraji. Sraz všech zúčastněných je na parkovišti u muzea Švýcárna. Půjde o komentovanou procházku, jejíž trasa vede přes altán u Kočičího hrádku až na věž u Chlumu.

Lesní správa Lesů ČR Žatec se v úterý 22. dubna, v době od 8:30 do 11:30 hodin, přímo ve městě Žatci zapojuje do akce "Den Země 2014 v parku pod nemocnicí". Jde o zábavné a poučné dopoledne spojené se soutěžemi o ceny, kterého se kromě lesníků zúčastní také místní hasiči a městští policisté.

Den ZeměKrajské ředitelství Lesů ČR Karlovy Vary se v úterý 22. dubna mezi 14:30 až 17:00 hodin ve městě Ostrov na Karlovarsku zapojí do události "Den Země v areálu ekocentra". Akce určená především dětem je spojená s řadou soutěží zaměřených na environmentální výchovu. Lesní pedagogové Lesů ČR mají pro návštěvníky oslav připravenou prezentaci, která jim přiblíží práci lesníků a seznámí je se stromy, rostlinami i obyvateli lesa, se kterými se mohou při procházkách přírodou setkat. Během oslav si děti kromě získání nových znalostí mohou vyzkoušet lesnické pomůcky i svůj důvtip a zručnost.

Krajské ředitelství Lesů ČR Choceň se v úterý 22. dubna zúčastní oslav Dne Země na Pernštýnském náměstí v Pardubicích. V době od 9 do 15 hodin na návštěvníky akce čeká zajímavý program se soutěžemi a jarmarkem.

LesVe středu 23. dubna se Lesy ČR v zastoupení svého Krajského ředitelství Choceň zapojí do oslav Dne země na náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě. V době od 8.30 do 15.30 hodin na návštěvníky akce čeká zajímavý program v podobě  například místních zdravých potravin, zajímavostech o zahrádkářství a zelinářství, ukázek sokolnictví, včelařství a přírodovědných soutěží. Budete zde mít také příležitost seznámit se s ukázkami prací tradičních řemesel nebo informacemi o třídění a zpracování odpadů.

Lesní správa Lesů ČR Pelhřimov se představí ve čtvrtek 24. dubna 2014 na akci "Den Země 2014" v Pelhřimově na Vysočině v Děkanské zahradě, kde v čase od 9 do 16 hodin bude mít pro návštěvníky připravenu prezentaci na témata práce lesníka a vyvěšování ptačích budek.

Lesní správa Lesů ČR Ostrava se v rámci oslav svátku Dne Země zapojuje do dvou akcí na dvou místech: ve čtvrtek 24. dubna v čase od 8 do 13 hodin v lesoparku ve městě Třinec a v pátek 25. dubna mezi 9. a 16. hodinou v Ostravě v Komenského sadech.

Lesní správa Lesů ČR Vsetín spolupracuje v pátek 25. dubna na organizování oslav Dne Země konaných od 9 do 12 hodin dopoledne v Panské zahradě přímo ve městě Vsetíně ve Zlínském kraji.

Hrad VeveříKrajské ředitelství Lesů ČR Brno se společně s dalšími organizacemi podílí v sobotu 26. dubna na oslavách Dne Země v Brně, které v čase od 10 do 17 hodin proběhnou na hradě Veveří. Letos se událost  ponese v duchu tématu Vyrobeno za humny! Malé návštěvníky bude čekat spousta zábavných a poznávacích her či tvořivých dílen a dospělí si užijí řadu praktických workshopů a budou moci nakoupit výrobky přímo od přítomných farmářů a zemědělců. Lesy ČR se zapojují do propojovacích soutěží s tématem život včely. V rámci doprovodného programu si děti budou moci vyzkoušet jízdu na koníkovi. Návštěvníci se mohou také těšit na Komedianty na káře, kteří budou mít připraveno představení pro děti, divadlo ÚDiF s neobvyklými fyzikálními experimenty či kapely Japka a Kupodivu. V 15.30 hodin kulturní program vyvrcholí koncertem kapely Žamboši.

V neděli  27. dubna se Lesy ČR v zastoupení své  Lesní správy Opava zapojí do oslav Dne Země  probíhajících přímo ve městě Opavě, a to v době od 13 do 18 hodin. Místem celého dění budou Janáčkovy sady a náměstí Osvoboditelů (vedle Dolního náměstí). Těšit se můžete na zábavné pokusy, nevšední objevy, soutěže a dílničky pro děti i dospělé. Nebude chybět ani poznávání přírody a lesnické hrátky. V rámci programu třídění a využití odpadu zde bude také prohlídka popelářských vozů. Dále zde vystoupí folklorní, taneční a pěvecké soubory. K dispozici bude také Férová kavárna s nabídkou farmářských palačinek.

Historická protipožární hláska Na Chlumu u Slatiňan

Historická protipožární hláska Na Chlumu u Slatiňan

Rozhlednu Na Chlumu u Slatiňan nechal na přelomu 19. a 20. století vystavět kníže František Josef Auersperk jako protipožární hlásku a za účelem výhledu v tehdejší myslivecké oboře. Na masivní kamenné podezdívce spočívá krytý dřevěný ochoz, díky kterému činí výška rozhledny asi 10 metrů.

Děkanská zahrada – oáza uprostřed města Pelhřimova

Děkanská zahrada – oáza uprostřed města Pelhřimova

Ideálním útočištěm pro rodiny s malými dětmi je bezesporu Děkanská zahrada nacházející se kousek za kostelem sv. Bartoloměje. Součástí zahrady, založené v r. 1603, je altán, voliéra s exotickými ptáky, lavičky a v neposlední řadě i dětský koutek s prolézačkami.

Městský park Panská zahrada ve Vsetíně

Městský park Panská zahrada ve Vsetíně

Oblíbeným místem odpočinku obyvatel Vsetína je Panská zahrada, tedy park s rybníčkem. Největší z městských parků je také místem konání kulturních akcí v letních měsících. Panská zahrada je půvabnou relaxační zónou města.

Město Opava –  historické hlavní město Českého Slezska

Město Opava – historické hlavní město Českého Slezska

Nad soutokem hlavních řek Opavska – Opavy a Moravice se rozkládá město Opava. Město je historickým, společenským i obchodním centrem regionu. Důkazem toho je množství historických památek a atraktivit, které se na území města nacházejí.

Horní náměstí ve Vsetíně s nejstaršími vsetínskými stavbami

Horní náměstí ve Vsetíně s nejstaršími vsetínskými stavbami

Horní náměstí ve Vsetíně je tvořeno budovami zámku Vsetín, Staré radnice, hotelu Nová radnice, Maštalisek a Okresního soudu. Jeho součástí jsou také dvě barokní plastiky a kašna.

Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR

Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR

Zoopark Chomutov je největší zoo v České republice, alespoň co se rozlohy týče. Má totiž neuvěřitelných 112 ha. Zoopark je otevřen denně po celý rok a nachází se v severočeském městě Chomutov v těsné blízkosti Kamencového jezera.

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Jeden z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů posazený na ostrohu nad soutokem řeky Svratky a potoka Veverky vznikl zřejmě již na přelomu 12. a 13. století jako lovecký hrad moravských markrabat.

Kočičí hrádek v zámeckém lesoparku Slatiňany

Kočičí hrádek v zámeckém lesoparku Slatiňany

V jihozápadní části zámeckého lesoparku se nachází dětmi oblíbený Kočičí hrádek. Je to miniatura hradu, kterou koncem devatenáctého století nechala v lese za slatiňanským parkem postavit kněžna Vilemína Auerspergová.