ÚvodAktualityOslavte Den Země s Lesy ČR
Oslavte Den Zeme s Lesy CR
Příroda

Oslavte Den Země s Lesy ČR

  • 19. dubna 2014
Již tradičně si i v České republice připomínáme 22. dubna Den Země, svátek naší planety, která jediná ze všech planet sluneční soustavy umožňuje existenci života – lidí, živočichů a rostlin. K tomuto svátku se tradičně připojuje také státní podnik Lesy České republiky.

Den Země slaví od roku 1971 také Organizace spojených národů. První Den Země byl však slaven v americkém San Francisku již v roce 1969. V roce 1990 se k Americe připojil zbytek světa a 22. duben se stal Mezinárodním dnem Země. S Lesy ČR můžete tento den oslavit na mnoha místech od 19. do 27. dubna.

LesNa příklad v sobotu 19. dubna můžete přijít do Zooparku Chomutov, kde od 13 hodin začíná zajímavý program. Kromě aktivit lesní pedagogiky, které organizačně zajistí pracovníci Lesů ČR, vás čekají například ukázky výcviku dravců či otevření nové indiánské vesnice. Nebude chybět ani doprovodný kulturní program.

Ve stejný den, tedy 19. dubna se bude od 9:30 hodin otevírat věž na Chlumu a altán u Kočičího hrádku. Obě místa leží nedaleko města Slatiňany v okrese Chrudim v Pardubickém kraji. Sraz všech zúčastněných je na parkovišti u muzea Švýcárna. Půjde o komentovanou procházku, jejíž trasa vede přes altán u Kočičího hrádku až na věž u Chlumu.

Lesní správa Lesů ČR Žatec se v úterý 22. dubna, v době od 8:30 do 11:30 hodin, přímo ve městě Žatci zapojuje do akce "Den Země 2014 v parku pod nemocnicí". Jde o zábavné a poučné dopoledne spojené se soutěžemi o ceny, kterého se kromě lesníků zúčastní také místní hasiči a městští policisté.

Den ZeměKrajské ředitelství Lesů ČR Karlovy Vary se v úterý 22. dubna mezi 14:30 až 17:00 hodin ve městě Ostrov na Karlovarsku zapojí do události "Den Země v areálu ekocentra". Akce určená především dětem je spojená s řadou soutěží zaměřených na environmentální výchovu. Lesní pedagogové Lesů ČR mají pro návštěvníky oslav připravenou prezentaci, která jim přiblíží práci lesníků a seznámí je se stromy, rostlinami i obyvateli lesa, se kterými se mohou při procházkách přírodou setkat. Během oslav si děti kromě získání nových znalostí mohou vyzkoušet lesnické pomůcky i svůj důvtip a zručnost.

Krajské ředitelství Lesů ČR Choceň se v úterý 22. dubna zúčastní oslav Dne Země na Pernštýnském náměstí v Pardubicích. V době od 9 do 15 hodin na návštěvníky akce čeká zajímavý program se soutěžemi a jarmarkem.

LesVe středu 23. dubna se Lesy ČR v zastoupení svého Krajského ředitelství Choceň zapojí do oslav Dne země na náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě. V době od 8.30 do 15.30 hodin na návštěvníky akce čeká zajímavý program v podobě  například místních zdravých potravin, zajímavostech o zahrádkářství a zelinářství, ukázek sokolnictví, včelařství a přírodovědných soutěží. Budete zde mít také příležitost seznámit se s ukázkami prací tradičních řemesel nebo informacemi o třídění a zpracování odpadů.

Lesní správa Lesů ČR Pelhřimov se představí ve čtvrtek 24. dubna 2014 na akci "Den Země 2014" v Pelhřimově na Vysočině v Děkanské zahradě, kde v čase od 9 do 16 hodin bude mít pro návštěvníky připravenu prezentaci na témata práce lesníka a vyvěšování ptačích budek.

Lesní správa Lesů ČR Ostrava se v rámci oslav svátku Dne Země zapojuje do dvou akcí na dvou místech: ve čtvrtek 24. dubna v čase od 8 do 13 hodin v lesoparku ve městě Třinec a v pátek 25. dubna mezi 9. a 16. hodinou v Ostravě v Komenského sadech.

Lesní správa Lesů ČR Vsetín spolupracuje v pátek 25. dubna na organizování oslav Dne Země konaných od 9 do 12 hodin dopoledne v Panské zahradě přímo ve městě Vsetíně ve Zlínském kraji.

Hrad VeveříKrajské ředitelství Lesů ČR Brno se společně s dalšími organizacemi podílí v sobotu 26. dubna na oslavách Dne Země v Brně, které v čase od 10 do 17 hodin proběhnou na hradě Veveří. Letos se událost  ponese v duchu tématu Vyrobeno za humny! Malé návštěvníky bude čekat spousta zábavných a poznávacích her či tvořivých dílen a dospělí si užijí řadu praktických workshopů a budou moci nakoupit výrobky přímo od přítomných farmářů a zemědělců. Lesy ČR se zapojují do propojovacích soutěží s tématem život včely. V rámci doprovodného programu si děti budou moci vyzkoušet jízdu na koníkovi. Návštěvníci se mohou také těšit na Komedianty na káře, kteří budou mít připraveno představení pro děti, divadlo ÚDiF s neobvyklými fyzikálními experimenty či kapely Japka a Kupodivu. V 15.30 hodin kulturní program vyvrcholí koncertem kapely Žamboši.

V neděli  27. dubna se Lesy ČR v zastoupení své  Lesní správy Opava zapojí do oslav Dne Země  probíhajících přímo ve městě Opavě, a to v době od 13 do 18 hodin. Místem celého dění budou Janáčkovy sady a náměstí Osvoboditelů (vedle Dolního náměstí). Těšit se můžete na zábavné pokusy, nevšední objevy, soutěže a dílničky pro děti i dospělé. Nebude chybět ani poznávání přírody a lesnické hrátky. V rámci programu třídění a využití odpadu zde bude také prohlídka popelářských vozů. Dále zde vystoupí folklorní, taneční a pěvecké soubory. K dispozici bude také Férová kavárna s nabídkou farmářských palačinek.

Historická protipožární hláska Na Chlumu u Slatiňan Příroda

Historická protipožární hláska Na Chlumu u Slatiňan

Rozhlednu Na Chlumu u Slatiňan nechal na přelomu 19. a 20. století vystavět kníže František Josef Auersperk jako protipožární hlásku a za účelem výhledu v tehdejší myslivecké oboře. Na masivní kamenné podezdívce spočívá krytý dřevěný ochoz, díky kterému činí výška rozhledny asi 10 metrů.

Městská památková zóna Opava Zážitky

Městská památková zóna Opava

Nad soutokem hlavních řek Opavska – Opavy a Moravice se rozkládá město Opava. Město je historickým, společenským i obchodním centrem regionu. Důkazem toho je množství historických památek a atraktivit, které se na území města nacházejí.

Kočičí hrádek v zámeckém lesoparku Slatiňany Příroda

Kočičí hrádek v zámeckém lesoparku Slatiňany

V jihozápadní části zámeckého lesoparku se nachází dětmi oblíbený Kočičí hrádek. Je to miniatura hradu, kterou koncem devatenáctého století nechala v lese za slatiňanským parkem postavit kněžna Vilemína Auerspergová.

Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR Příroda

Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR

Zoopark Chomutov je největší zoo v České republice, alespoň co se rozlohy týče. Má totiž neuvěřitelných 112 ha. Zoopark je otevřen denně po celý rok a nachází se v severočeském městě Chomutov v těsné blízkosti Kamencového jezera.

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou Památky

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Jeden z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů posazený na ostrohu nad soutokem řeky Svratky a potoka Veverky vznikl zřejmě již na přelomu 12. a 13. století jako lovecký hrad moravských markrabat.

Městský park Panská zahrada ve Vsetíně Příroda

Městský park Panská zahrada ve Vsetíně

Oblíbeným místem odpočinku obyvatel Vsetína je Panská zahrada, tedy park s rybníčkem. Největší z městských parků je také místem konání kulturních akcí v letních měsících. Panská zahrada je půvabnou relaxační zónou města.

Děkanská zahrada – oáza uprostřed města Pelhřimova Příroda

Děkanská zahrada – oáza uprostřed města Pelhřimova

Ideálním útočištěm pro rodiny s malými dětmi je bezesporu Děkanská zahrada nacházející se kousek za kostelem sv. Bartoloměje. Součástí zahrady, založené v r. 1603, je altán, voliéra s exotickými ptáky, lavičky a v neposlední řadě i dětský koutek s prolézačkami.

Horní náměstí ve Vsetíně s nejstaršími vsetínskými stavbami Památky

Horní náměstí ve Vsetíně s nejstaršími vsetínskými stavbami

Horní náměstí ve Vsetíně je tvořeno budovami zámku Vsetín, Staré radnice, hotelu Nová radnice, Maštalisek a Okresního soudu. Jeho součástí jsou také dvě barokní plastiky a kašna.

Další aktuality

Letní hvězdná obloha: co lze spatřit na přelomu července a srpna?

Co nabízí letní obloha na přelomu července a srpna? Tak třeba dobře patrnou Mléčnou dráhu, padající hvězdy Perseidy, jasný Saturn a světlo zvířetníku. Vyhlédněte v noci nebo k ránu na oblohu. Jasné dny bez bouřek slibují ideální pozorovací podmínky!
18. červenec 2024 16:00
Příroda

I hadi mají své dny – oslavte jejich mezinárodní den návštěvou zoo nebo výletem do přírody

Na 16. července připadá Mezinárodní den hadů. Pro některé z lidí jsou tito plazi nejkrásnějším zvířetem, v mnohých však vyvolávají strach, odpor nebo respekt. Přitom se jedná o úžasné tvory, kteří si zaslouží naši pozornost a ochranu. Setkat se s nimi můžete v zoologických zahradách, ale i soukromých zařízeních, která se věnují nejen jejich chovu, ale také osvětě a ochraně. Pokud patříte do té druhé skupiny, zkuste alespoň jeden den v roce dát hadům šanci, poznat jejich zajímavé dovednosti a způsob života.
16. červenec 2024 12:00
Příroda

Oslavte Mezinárodní den Měsíce: tipy, kde pozorovat měsíc

Každý rok se okolo 20. července na celém světě slaví Mezinárodní den Měsíce. Mnohé hvězdárny čekají na příhodný okamžik, aby mohly návštěvníkům zprostředkovat pohled na Měsíc hvězdářským dalekohledem, na dalším místech se pak konají nejrůznější přednášky a jiné vědecké a vzdělávací akce. Mezinárodní den Měsíce připomíná americkou kosmickou misi Apollo 11 a "Malý krok pro člověka, ale velký krok pro lidstvo", který se uskutečnil dvacátého července 1969.
15. červenec 2024 10:00
Příroda

Noční oblohu začnou stejně jako každý rok rozsvěcet padající hvězdy Perseidy

Perseidy – meteorický roj nazývaný Slzy svatého Vavřince, jsou ideálním úkazem pro romantické letní sledování. Roj začíná být aktivní od 17. července do 24. srpna 2024, zpočátku se jedná jen o jednotlivé meteory. Aktivita výrazně vzrůstá až ve druhém srpnovém týdnu a nejinak tomu bude i letos. Perseidy budou nejčetnější v noci z 12. na 13. srpna 2024, ale "padající hvězdy" můžete pozorovat již nyní! Mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní bude již koncem července k vidění v průměru 70 meteorů za hodinu. Obloha nabízí v těchto dnech pohled i na planety Jupiter, Saturn a k ránu také Merkur.
14. červenec 2024 0:45
Příroda

Dědek, Pokličky nebo Čertova tchýně? Zvláštní skalní útvary, které musíte vidět!

Kdo by neměl rád kuriozity, zvlášť takové, které vám rozhodně neutečou? Zkameněly, už tisíce let sedí pevně na svém místě a lidská fantazie jim dala prazvláštní jména. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na Bábu a Dědka, pokličky, kamenné hříbky, vílí koupelny anebo na Ďáblovu prdel.
8. červenec 2024 8:35
Příroda

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: lesy a stromy ve jménech měst a vesnic

Procházka lesem může být uklidňující meditací, zdrojem inspirace i skvělým dobrodružstvím. Les ale nemusí být jen staleté stromy s drsnou popraskanou kůrou, mýtiny prozářené sluncem a tajuplná zákoutí. S Kudy z nudy si totiž lesy a lesní stromy užijete i jinde: třeba v místech, která mají ve svých názvech les a nejrůznější stromy.
6. červenec 2024 10:26
Příroda

Šťavnaté ovocné výlety aneb místa, která se jmenují po ovoci

Jablka, maliny, borůvky nebo mandle... Vypravte se na místa, která se po ovoci buď jmenují, anebo jej připomínají. Objevíte zajímavé rozhledny, ovocné stezky a sady, zahrady, aleje i další zajímavosti. Slyšeli jste například o rozhledně Borůvka nebo Jahůdka? K návštěvě láká také borůvková zahrada, alej jedlých kaštanů v Nasavrkách nebo oskeruše na Slovácku. S námi objevíte řadu dalších "ovocných" míst. Stačí si jen vybrat...
6. červenec 2024 6:00
Příroda

Kam na výlet na nejkrásnější místa Krkonošského národního parku?

Krkonošský národní park je krásný v každé roční době. Když není dostatek sněhu na běžky, lze jeho krásu poznat pěšky nebo na sněžnicích. Objevte nejkrásnější mísat KRNAPu, ostrova tundry uprostřed Evropy! Území se stalo národním parkem v roce 1963 a ochraňuje karové oblasti, vzniklé působením ledovců a svahy hor s horskými lesy a loukami, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Žijí zde nejrůznější světově unikátní rostliny a také zajímaví zástupci zvířecí říše. Z dvaceti nejvyšších vrcholů České republiky leží patnáct v Krkonoších, včetně naší nejvyšší hory Sněžky (1603 m).
4. červenec 2024 6:48
Příroda