Úvod > Aktuality > V Dobrušce začíná Mezinárodní hudební festival F. L. Věka
V Dobrušce začíná Mezinárodní hudební festival F. L. Věka
"> "> ">
Kultura

V Dobrušce začíná Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

  • Vydáno13. září 2019
Devátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka, který zahrnuje osm koncertů, bude zahájen v neděli odpoledne 15. září 2019 v kostele sv. Václava v Dobrušce. Návštěvníci se mohou opět těšit na špičkové české i zahraniční interprety klasické hudby.

Do Dobrušky za F. L.Věkem

Dobruška je známá především díky románu Aloise Jiráska, proslaveného zejména jeho televizním ztvárněním v obsazení Radoslava Brzobohatého jako filmového F. L. Věka – měšťana a kupce z Dobrušky, významné to postavy českého národního obrození. F. L. Věk však patřil také k výrazným osobnostem hudebního světa, jemuž se dostalo lekcí od samotného W. A. Mozarta. Právě jeho hudební počiny připomíná Mezinárodní hudební festival F. L. Věka.

Festivalová předehra je na programu už v sobotu 14. září v kostele sv. Prokopa v Přepychách, kde vystoupí sopranistka Gabriela Eibenová, kterou doprovodí vynikající varhaník Adam Viktora.


Vybrané perličky z letošního programu

klavichordÚvodní koncert se uskuteční v neděli 15. září v 17 hodin v kostele sv. Václava v Dobrušce.
Vystoupí špičkový český orchestr, kterým Komorní filharmonie Pardubice spolu s vynikajícím houslistou Janem Mráčkem a dirigentem Lukášem Klánským.

Dále bude v sobotu 21. září účinkovat Wihanovo kvarteto spolu s Adamem Sukem, který v kostele sv. Máří Magdalény v Deštném v Orlických horách toto těleso doprovodí na varhany.

V neděli 29. září se opět v Dobrušce představí rakouský dirigent Robert Lehrbaumer se souborem Barocco sempre giovane. Na programu bude mimo jiné Malá noční hudba Wolfganga Amadea Mozarta.

OpočnoV neděli 13. října dorazí na zámek Opočno jeden z nejlepších evropských klavíristů Jan Bartoš. V prostředí zámecké obrazárny zazní v jeho podání díla Ludwiga van Beethovena (sonata f moll, op. 57 „Appassionata“), Roberta Schumanna (Fantasia C dur, op. 17.) a Fryderyka Chopina (Barcarolle Fis dur, op. 60).

Vybočení z klasické hudby podobě stylu Tango Argentino obstará v neděli 27. října Escualo Quintet, do období raného a vrcholného swingu pozvou Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, kteří 5. listopadu festival F. L. Věka 2019 zakončí.
Vlastivědné muzeum v Dobrušce

Vlastivědné muzeum v Dobrušce

Muzeum má pět stálých expozic v šesti budovách. Čtyři z nich jsou kulturními památkami.

Rodný domek Františka Vladislava Heka (F. L. Věka)

Rodný domek Františka Vladislava Heka (F. L. Věka)

Domek se nachází asi 50 m od náměstí F. L. Věka. Už z dálky ho poznáte podle bílé omítky a šindelové střechy s ozdobným štítem, půvabná je i dřevěná pavlač.