Úvod > Aktuality > Opravený Metronom na Letné už opět stojí na svém místě

Opravený Metronom na Letné už opět stojí na svém místě

Vydáno 27. března 2020 Památky
Několik měsíců byla v opravě oblíbená plastika Metronomu, kterou byli Pražané zvyklí vídat v Letenských sadech, na místě bývalého Stalinova pomníku. Pohybující se kyvadlo od sochaře Vratislava Nováka se zatím rozhývalo jen na několik minut, znovu bude kmitat za několik týdnů po dalších testech.
metronomNa pražskou Letnou se po několika měsících vrátila oblíbená plastika kyvadla od sochaře Vratislava Nováka, která na střeše někdejšího Stalinova pomníku stála s přestávkami od roku 1991. Na začátku letošního února zmizela z kyvadla ručička, ta se během testu, který proběhl ve čtvrtek 26. března, na Stroj času na chvíli vrátila.

Testy dopadly dobře a za pár týdnů by Metronom měl vypadat jako vždycky - s kmitající ručičkou bude opět symbolizovat neúprosné plynutí času. Tentokrát však s předzvěstí lepších časů, které můžeme očekávat se zlepšující se situací ohledně pandemie koronaviru.

metronomOpravy proběhly na ručičce, která dostala nový červený nátěr, ale i na dalších dílech pohyblivého spojení vahadla s ručičkou. Kontrola proběhla napříč celým Metronomem, výměny se dočkaly i součástky ve strojovně zařízení. Objekt autor nazval Stroj času a vytvořil ho u příležitosti Všeobecné československé výstavy v Praze v roce 1991. Svým vzhledem připomíná "stroj" Mälzelův metronom a i když jeho mechanická konstrukce je jiná, vžil se pro něj název Metronom. Je vysoký skoro 25 metrů a váží 7 tun.
Metronom na Letné - kyvadlo nad Prahou

Metronom na Letné - kyvadlo nad Prahou

Na místě, kde v minulosti stával Stalinův památník, se dnes kývá z jedné strany na druhou obrovské kyvadlo metronomu – Stroje času sochaře Vratislava Nováka, které sem bylo umístěo roku 1991. Od metronomu si užijete krásné panorama na Prahu a její mosty.

Letenské sady v Praze

Letenské sady v Praze

Park na Letné je druhým největším parkem v Praze 7. Veřejný park zde byl založen ve druhé polovině 19. století podle projektu B. Wünschera a J. Braula. Název je odvozen slova Leteň, což znamená Sluneční vrch.