Úvod > Aktuality > Objevte jeskyně pod věží: nová výstava na pardubickém zámku láká na život ve věčné tmě
Příroda

Objevte jeskyně pod věží: nová výstava na pardubickém zámku láká na život ve věčné tmě

  • Vydáno29. července 2021
Jeskyně a podzemní prostory s důrazem na jejich faunu jsou hlavním tématem výstavy "Život ve věčné tmě aneb po stopách slepých brouků", která kromě klasické expozice láká na umělou jeskyni se vším všudy: s krápníky, kolonií vrápenců, jezírkem i jeskyňářem. Výstava Východočeského muzea v Pardubicích je na zámku otevřena do konce roku 2021.
jeskyně pardubice výstavaJestliže vás zajímají jeskyně a život v nich, určitě se vypravte na pardubický zámek. Najdete zde výstavu "Život ve věčné tmě aneb po stopách slepých brouků" s dokonalou iluzivní jeskyní. Na začátku výstavy se dostanete do předsálí, kde se nachází reprodukce obrazu Zdeňka Buriana s výjevem o pravěkých lidech. Potom vstoupíte do umělé krasové jeskyně, která ale vypadá jako ta opravdová. Dokonce tu pocítíte chladnější vzduch a uslyšíte zvuk kapající vody. Nechybí ani krápníky, kolonie netopýrů, jezírko a jeskyňář.

speleolog výstavaV dalších místnostech už ale najdete běžnou expozici s vitrínami. Ta vám přiblíží pestrou škálu živočichů od hmyzu až po obratlovce, kteří se dokáží orientovat a žít v naprosté jeskynní tmě nebo pozoruhodné vybavení jeskyňářů a ukázky odborné či specializované speleologické literatury. Dalším tématem výstavy jsou jeskynní svítilny – od loučí a olejových kahanců přes karbidky, až k současným "LEDkám".

Výstava je otevřená denně mimo pondělí, a to od 10:00 do 18:00 hodin. Vstupné stojí 40 Kč, pro děti a seniory 20 Kč. Komentovaná prohlídka s autorem výstavy Romanem Mlejnkem proběhne 23. 9. od 17:00 hodin v prostorách výstavy. Vstupné bude upraveno na 80 Kč.
Zámek Pardubice – perla města perníku

Zámek Pardubice – perla města perníku

Zámek Pardubice najdete v samém srdci města za mohutnými obrannými valy. Ty jsou samy o sobě výletním cílem – v jejich bujné zeleni najdete kromě odpočinkových zón nejrůznější zámeckou zvěř – pávy, kozy i veverky. Ujít si nenechte zámeckou hlásku, ze které je za dobrého počasí krásný výhled.

Další aktuality

Hřebčín v Kladrubech nad Labem se raduje z prvního letošního hříběte

V Kladrubech nad Labem se radují z prvního letošního hříbátka ve stádě běloušů. První starokladrubské hříbě letošního roku se v Národním hřebčíně narodilo 26. ledna 2023. Dle pravidel pojmenovávání starokladrubských koní dostal novorozený hřebeček jméno Generalissimus Sandera VI – 9, dle počátečního písmene jména své matky. Číslice za jménem vyjadřuje, kolikátý potomek je hříbě po svém otci a u starokladrubských klisen je běžnou součástí jména.
Pardubický kraj | Zážitky

Vyrazte s dětmi na Dolní Moravu: užijte si prodloužený víkend nebo jarní prázdniny

Na Dolní Moravě lyžují děti výhodněji. Ty nejmenší do 6 let zadarmo, odrostlejší mají skipas za 190 korun. Od ledna do března proto Dolní Morava láká rodiny na společné pobyty. Lyžaři míří za stoprocentní zárukou sněhu, upraveným areálem přizpůsobeným malým i velkým a za skvělou nabídkou doplňkových aktivit.
Pardubický kraj | Zimní sporty

Vydejte se s námi do časů gotiky

Přeneste se zpět do doby, kdy ideálem muže byl ušlechtilý rytíř na válečném oři, který byl odvážný i slitovný, jemný a kultivovaný. Vznosné gotické stavby vám přiblíží nejen víru tehdejšího člověka, ale mocné kamenné hradby ukáží i jeho bojovnost a touhu po bezpečí. Navštivte 12 gotických skvostů podle tipů Kudy z nudy.
Pardubický kraj | Památky

Masopust držíme, nic se nevadíme, pospolu!

Masopust je tady a s ním i doba bujarého veselí, kdy se příliš nehledí na štíhlou linii. K tradičním dobrotám tohoto období patří koblihy, boží milosti a pochoutky ze zabijačky. Masopustem si lidé vynahrazovali čtyřicet dní trvající půst, který se dodržoval až do Velikonoc. O masopustním veselí se u nás sice dochovaly písemné zprávy již ze 13. století, ale samotná tradice pochází z antických dob, kdy se ve starém Řecku konaly oslavy boha Dionýsa, tzv. bakchanálie – příchod nového vegetačního roku. I staří Slované slavili konec zimy a dnešní rej masek i další masopustní zvyky tak mají svůj původ v předkřesťanských slovanských obřadech a oslavách.
Pardubický kraj | Kultura