ÚvodAktualityV Bechyni se bude o víkendu slavit 700 let od založení města!
Zdroj foto: jiznicechy.cz
Kultura

V Bechyni se bude o víkendu slavit 700 let od založení města!

  • 11. srpna 2023
Jihočeská Bechyně letos slaví jubileum. Od roku 1323, kdy Jan Lucemburský v podhradí založil město, uplynulo letos již 700 let! Hlavní oslavy tohoto významného jubilea proběhnou ale tento víkend od 11. do 13. srpna! Těšit se můžete na velkolepou slavnost spojenou s řemeslnými trhy v zámeckém parku a s velmi bohatým doprovodným programem.
bechyněV Bechyni se sice slaví 700 let města po celý rok, ale pravým vyvrcholením letošních jubilejních akcí budou velkolepé oslavy od pátečního večera do nedělního odpoledne od 11. do 13. 8. 2023. Připravené jsou řemeslné trhy, rytířský turnaj, historický průvod a na hudebním pódiu vystoupí oblíbené kapely a interpreti, jako je Sto zvířat, Kapitán Demo, či The Backwards.
 
Celý program odstartuje v pátek 11. 8. od 19:00 hodin koncertem souboru Ondráš v zámecké jízdárně.

bechyněV sobotu 12. 8. se na náměstí T.G.M. v 10:00 otevře řemeslný trh. Odpoledne ve 13:00 město oživí historický průvod Jana Lucemburského a dobový program v němž sehrají hlavní roli Rytíři koruny české. V klášterní zahradě se v 15:00 utkají stateční středověcí rytíři! Náměstí pak od 16:00 do 23:30 ožije pohodovou muzikou a slavnostní den, půl hodiny před půlnocí, zakončí ohňová show.

Oslavy budou pokračovat i v neděli 12. 8. Od 10:00 proběhne v klášterním kostele poutní mše s připomínkou 700. výročí založení města. Nedělní oslavy jsou spojeny i s Festivalem dechových hudeb. Začne ve 13:00 hodin na náměstí T. G. M. Vystoupí Šumavská 8, Třeboňská 12, Počátecká dechovka, Loštická veselka a Božejáci. Přátelé historie jsou zváni ve 14:00 a 16:00 hodin do městského kina, kde uvidí film z roku 1972 „Naše městečko Bechyně“.
 

Prozkoumejte také bechyňské památky

BechyněBechyně byla založena českým králem Janem Lucemburským roku 1323. Nejstarší památkou v Bechyni je rozsáhlý hrad, postavený českým králem Přemyslem Otakarem II. po roce 1268 na místě bývalého župního hradu. Od 15. století vzkvétalo ve městě také hrnčířství, které zde založilo keramickou tradici. První keramická dílna tu vznikla koncem 19. století. V roce 1884 byla ve městě otevřena nejstarší odborná keramická škola v Čechách, která dodnes funguje a nadále se v ní vyučuje.
Zámek Bechyně – nahlédnutí do života Petra Voka Památky

Zámek Bechyně – nahlédnutí do života Petra Voka

Prohlídková trasa „Život Petra Voka na zámku v Bechyni“ vás zavede do nejintimnějších prostorů Petrova života. Dokládá jeho velkorysou stavební činnost, tvorbu rožmberských umělců a řemeslníků, jimiž se završuje česká renesance.

Další aktuality

Udělejte si výlet do Třeboně, nebudete litovat! Můžete potkat i Jakuba Krčína

Tento víkend vás v Třeboni nemine setkání s posledním rožmberským vladařem, panem Vilémem z Rožmberka a jeho geniálním rybníkářem Jakubem Krčínem. Slavnosti historické s bohatým programem a tradičními řemeslnými trhy proběhnou přímo na Masarykově náměstí a v areálu zámku i na hrázi rybníka Svět. Letošní Historické slavnosti Jakuba Krčína zahájí v pátek 19. července 2024 příjezd slavného stavitele rybníků. Hlavní program slavností je plánován na sobotu 20. července 2024, kdy se bude konat jarmark, průvod Jakuba Krčína a jeho doprovodu či ohňová show.
15. červenec 2024 20:15
Zážitky, Jihočeský kraj

Koně, ryby, heligonky: Holašovice zvou na Selské slavnosti

Malované štíty stavení holašovické návsi se stanou o víkendu 19. až 21. července 2024 již po 25. dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí množství lidových umělců a řemeslných tvůrců. Pro návštěvníky bude připraven bohatý kulturní program, více než 200 stánkařů a také kyvadlová doprava z Českých Budějovic a zpět.
15. červenec 2024 15:00
Kultura, Jihočeský kraj

Odhalte kouzlo tajných chodeb: tipy pro fajnšmekry, hubeňoury a blázny

Tajné chodby jsou nezbytnou rekvizitou romantických strašidelných příběhů, na rozdíl od upírů, vlkodlaků nebo bludiček ale skutečně existují. Pojďte s námi prozkoumat podzemí měst, kostelů a klášterů, hradní zdi a prastaré vinné sklepy!
15. červenec 2024 14:30
Památky, Jihočeský kraj

Čerstvý chléb z pece provoní opět šumavskou Lenoru

Pokud trávíte léto na Šumavě nenechejte si ujít příležitost navštívit Lenoru a ochutnat pravý lenorský chleba. Díky oblíbenému pečení v obecní peci jsou v Lenoře již řadu let pořádány letní Slavnosti chleba, v letošním roce 20. 7. 2024. Ukázkové pečení pro veřejnost se koná obvykle poslední sobotu v měsíci od dubna do prosince.
15. červenec 2024 11:56
Památky, Jihočeský kraj

Hrady pánů erbů růže aneb křížem krážem po jihu Čech

Na několika jihočeských hradech a zámcích visí na stěnách vyobrazení Dělení růží od Antonína Streera. Dílo namalované v roce 1742 vyobrazuje událost, od níž už tehdy uplynulo zhruba pět set let a proměnila dějiny jižních Čech na dlouhá staletí. Víte, kde hledat hrady pánů erbů růže?
14. červenec 2024 6:28
Památky, Jihočeský kraj

Na Budějovicku můžete nově využít kartu hosta BuďKarta

S projektem karty hosta pro ubytované přichází Turistická oblast Budějovicko na začátku letní sezony 2024. Smyslem BuďKarty je motivovat hosty k prodloužení pobytu a návštěvě míst, která by původně nezvažovali. Kartu získají k ubytování na dvě a více nocí. Na oplátku jim přinese řadu výhod a slev na vstupy. Do projektu se zapojili místní ubytovatelé a provozovatelé turistických atraktivit.
12. červenec 2024 10:00
Kultura, Jihočeský kraj

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov zve na hvězdy klasické hudby

Již 33. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov se na jihu Čech koná od 12. července do 3. srpna 2024 a jeho program je jako vždy velkolepý. Do města nad řekou Vltavou zavítá jedna z největších hudebních legend, barytonista Plácido Domingo, dále pak koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička, a poprvé také akordeonistka Ksenija Sidorová s hornistou a dirigentem Radkem Baborákem. Doprovodný program ve Festivalové zóně nabídne zdarma multižánrové koncerty a s celou rodinou si užijete výtvarné, relaxační, pohybové i vzdělávací aktivity.
12. červenec 2024 9:00
Kultura, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Šumava

Na Šumavě je pořád co objevovat … Šumava, to je 68 460 ha skutečné přírody, stovky kilometrů cyklotras a sjízdných řek, desítky zajímavých výletů, několik nouzových nocovišť a našich deset tipů na dosud málo známá místa.
9. červenec 2024 15:40
Příroda, Jihočeský kraj