!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Zámek Uherčice prochází zevrubnou rekonstrukcí
Zámek Uherčice prochází zevrubnou rekonstrukcí
"> "> ">
Památky

Zámek Uherčice prochází zevrubnou rekonstrukcí

Vydáno 4. září 2018
Státní zámek Uherčice na Znojemsku je nyní v péči restaurátorů. Projekt Zámek Uherčice – šlechtické sídlo jako divadelní scéna směřuje k záchraně a rehabilitaci tohoto hodnotného zámeckého areálu a je zaměřen na vzorovou památkovou obnovu nejhodnotnějších částí zámku. V severním křídle zámku, ve kterém je reprezentativní Banketní sál, budou restaurovány nástěnné malby, dřevěné podlahy a repasována okna a dveře. Zřízeny budou nové expozice i prohlídková trasa, bezbariérový přístup a odpovídající technické i technologické zázemí.
Zámek UherčiceCílem projektu je památková obnova vybraných částí zámeckého areálu s velkým podílem restaurování, vytvoření návštěvnické infrastruktury i památková obnova zámeckého parku s romantickou zříceninou. Realizace projektu umožní rozšíření nabídky pro návštěvníky - nové expozice, nová prohlídková trasa, bezbariérový přístup. Části zámeckého areálu jsou nyní v havarijním stavebně technickém stavu. Plány na obnovu zámeckého komplexu by se měly uskutečnit do konce roku 2021.

Národní kulturní památka státní zámek Uherčice patří k našim největším zámeckým areálům. Vyniká mimořádně kvalitní architekturou a prostorovou podobou celku, které jsou dány složitým stavebním vývojem. Renesanční vzhled zámku doplňují barokní a neoklasicistní interiéry. Díky řadě dochovaných stavebních a uměleckých epoch je zámek někdy označován jako "učebnice slohů". Bohatá umělecká výzdoba interiérů se i přes částečné degradace, způsobené nevhodným využíváním prostor po 2. světové válce, zachovala ve velmi autentické podobě.
 
Zámek byl postaven na místě pozdně gotické tvrze. Největší stavební rozmach zaznamenal na konci 16. století, kdy se rozrostl do dnešní podoby. V 19. století proběhly interiérové úpravy a vznikl anglický park s drobnými stavbami. Do konce 2. světové války zámek vlastnil italský šlechtický rod Collalto et San Salvatore. V roce 1950 byla v objektu umístěna pohraniční stráž, v 90. letech 20. století zchátralý zámek přešel do vlastnictví města, které však na jeho obnovu nemělo prostředky. V roce 1995 jej převzal do správy Národní památkový ústav.
Zámek Uherčice

Zámek Uherčice

Rozsáhlý renesanční areál zámku se zahradami a anglickým parkem, přestavěný ve stylu baroka významnými italskými architekty a umělci. Díky různým stavebním a uměleckým epochám, které jsou do historie Uherčic vepsány, je dodnes zámek označován jako "učebnice slohů".