Úvod > Aktuality > Nenechte si ujít největší dostihový svátek Česka a vyrazte na Velkou pardubickou
Nenechte si ujít největší dostihový svátek Česka a vyrazte na Velkou pardubickou
"> "> "> "> "> "> "> ">
Letní sporty

Nenechte si ujít největší dostihový svátek Česka a vyrazte na Velkou pardubickou

  • Vydáno7. října 2021
Jeden z nejtěžších dostihových závodů v Evropě odstartuje v neděli 10. října. Velká pardubická, sportovní událost s nejdelší tradicí na našem území, se letos oslaví 147 let od prvního startu. Velká pardubická je vrcholem české dostihové sezony a také nejstarším a nejtěžším dostihem v kontinentální Evropě. Vydejte se do města perníku nejen na pardubické závodiště, ale také na tradiční podzimní Městské slavnosti.

PardubickáPardubice pořádají Městské slavnosti nadvakrát. První část se odehrává v září a doprovází motocyklové plochodrážní závody Zlatá přilba, druhá část přichází na řadu v říjnu, v době konání Velké pardubické.

Nejstarší a nejtěžší dostih kontinentální Evropy letos napíše už svou 131. kapitolu. Za Velkou pardubickou stojí celovíkendový program, hlavní dostihy se odehrávají vždy v neděli. Ty v roce 2021 vychází na 10. října. V 10 hodin probíhá slavnostní zahájení a po něm startuje první dostih, letos poprvé o hodinu dříve než v jiných letech. Hlavní závod se očekává mezi 15. a 16. hodinou odpoledne.

Velká pardubická je nejtěžší dostih kontinentální Evropy. Dráha měří 6 900 metrů, má 31 překážek, závodit mohou šestiletí a starší koně. Poprvé se běželo v roce 1874. Rekordmany jsou čtyřnásobný vítěz kůň Železník a mezi žokeji Josef Váňa, který vyhrál osmkrát.

Velká pardubickáNa startovní listině 131. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou je devatenáct koní. Tedy všichni, kteří do legendárního dostihu poslali přihlášky. Na startu se objeví koně z České republiky a Slovenska, jezdci reprezentují pět národností. Dostih je vypsán pro 6leté a starší koně, kteří absolvovali bez pádu a vybočení jeden z pardubických kvalifikačních dostihů nebo obdobný dostih v zahraničí. Vítěz 130. Velké pardubické, kůň Hegnus, má právo startovat bez kvalifikace. Startovní čísla účastníkům dostihu vylosoval potomek zakladatele Velké pardubické hrabě Francesco Kinský dal Borgo.
 

No Time To Lose, klisna Vanesse a bílý Star

velká pardubickáPrvním jménem z osudí byl slovenský Paris Eiffel. Los mu přiřkl startovní číslo 11. Vzápětí byla tažená jediná klisna ve startovním poli Vanesse, která ponese číslo 1. Posledním losovaným byl jediný bílý kůň startovní listiny – slovenský Star, kterému los přidělil šťastnou třináctku. V sedle bude jeho trenér a vítěz Velké pardubické z roku 1992 Jaroslav Brečka.
 
Nejvíce koní do dostihu posílá trenér Josef Váňa. Kromě dvou vítězů Velké pardubické No Time To Lose (Ondřej Velek) a Theophila (Josef Bartoš) bude jeho tréninkovou centrálu reprezentovat mladý, teprve šestiletý Mahe King. Do jeho sedla trenér angažoval velmi zkušeného žokeje a pětinásobného vítěze Velké pardubické Jana Faltejska.
 

Letošní ročník bude konečně s diváky, lístky jsou ještě k sehnání

PardubickáLetošní ročník Velké pardubické by měl znovu být za účasti diváků a bez výraznějších omezení. Návštěvníkům jsou k dispozici vstupenky na všechny typy tribun s různorodou nabídkou služeb v různých cenových hladinách, a to od 350 Kč k stání, až po vstupenky s cateringem na hlavní tribuně za 5 000 Kč. Zatím je ještě několik dostupných lístků na sezení v kryté tribuně 31 za 3 000 Kč a množství míst na kryté tribuně 21 za 2 500 Kč. K dostání jsou také lístky na nezastřešených tribunách E (1 800,1 500 a za 2 000 Kč) a G za 800 Kč. Zakoupíte je na webu závodiště (zavodistepardubice.cz/vstupenky-2/).

Vstupenky na stání za základní cenu 350 korun bude možné zakoupit také na místě v den konání dostihu. Děti do 140 cm výšky a senioři nad 65 let mají vstup zdarma, ovšem bez nároku na sedadlo.

Velká pardubická 2022

9.10.
Velká pardubická 2022

Velká pardubická je společenská a sportovní událost s nejdelší tradicí u nás. Koně musí překonat celkem 31 překážek, z nichž nejznámější je Taxisův příkop – jeden z nejtěžších skoků na světě. V roce 2022 nás čeká již 132. Velká pardubická steeplechase, na kterou se chystají jezdci z celého světa.

Zámek Pardubice – perla města perníku

Zámek Pardubice – perla města perníku

Zámek Pardubice najdete v samém srdci města za mohutnými obrannými valy. Ty jsou samy o sobě výletním cílem – v jejich bujné zeleni najdete kromě odpočinkových zón nejrůznější zámeckou zvěř – pávy, kozy i veverky. Ujít si nenechte zámeckou hlásku, ze které je za dobrého počasí krásný výhled.

Další aktuality

6.10.
2022
Velká pardubická se pojede už v neděli

Velká pardubická se pojede už v neděli

Pardubický kraj | Letní sporty
28.9.
2022
Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Pardubický kraj | Gurmánská turistika