Úvod > Aktuality > Pražákův palác zve na výstavu finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého
Pražákův palác zve na výstavu finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého
"> "> ">
Kultura

Pražákův palác zve na výstavu finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého

  • Vydáno29. listopadu 2019
V prostorech Pražákova paláce Moravské galerie v Brně si prohlédnete výstavu Cena Jindřicha Chalupeckého 2019. Letošními nominovanými na toto nejvýznamnější české ocenění pro vizuální umělce jsou umělecká skupina Comunite Fresca (Dana Balážová, Markéta Filipová, Marie Štindlová), Andreas Gajdošík, Baptiste Charneux, Marie Lukáčová a Pavla Malinová. Svá díla budou vystavovat až do 19. ledna 2020, jméno laureátky či laureáta bude oznámeno 6. prosince 2019.
comunite frescaNejprestižnější ocenění českých výtvarných umělců, cena Jindřicha Chalupeckého, bude čekat výtvarníky v pátek 6. prosince. Letošními nominovanými na toto nejvýznamnější české ocenění pro vizuální umělce jsou umělecká skupina Comunite Fresca (Dana Balážová, Markéta Filipová, Marie Štindlová), Andreas Gajdošík, Baptiste Charneux, Marie Lukáčová a Pavla Malinová. Svá díla vystavují na výstavě Cena Jindřicha Chalupeckého 2019do 19. ledna 2020. Autorky z uměleckého uskupení Comunite Fresca využily tradiční řemeslo, které dalo název jejich triu, vysoce aktuálním a zároveň veřejně prospěšným způsobem, když realizovaly fresky formou daru v místech působení vybraných charitativních a neziskových organizací.

Ceny Jindřicha ChalupeckéhoAndreas Gajdošík pokračuje ve společensky angažovaném, užitečném umění hraničícím s politickou satirou. Francouzský umělec žijící v Praze, Baptiste Charneux, navazuje na svou dosavadní praxi soustředěného ohledávání prostoru, ve kterém se pohybuje a vystavuje, a testuje hranice možností svého oblíbeného materiálu – keramiky. V audiovizuální instalaci představené na výstavě Cena Jindřicha Chalupeckého 2019 zkoumá Marie Lukáčová přebujelý kapitalismus v době postupující ekologické krize z perspektivy brouků a parazitů. V malbách Pavly Malinové je možné vypozorovat zamyšlení nad mezilidskou a vztahovou komunikací, ztělesněnou ve specifické estetice jejích robustních postav a takřka sochařského tvarosloví.

Zároveň se všichni vystavující kolektivně rozhodli udělat podstatný společný krok, když souhlasili s tím, aby celá výstava byla namísto klasických zdrojů poháněna solární energií.
 

Zahraničním hostem je Tai Shani a její Tragodía

Tai Shani TragodíaZahraničním hostem letošní výstavy Ceny Jindřicha Chalupeckého je britské umělkyně Tai Shani jejíž projekt Tragodía je aktuálně nominován na prestižní cenu Turner Prize. Tvorba Tai Shani je především plná protikladů či paradoxů: na tematické rovině se u ní setkáme stejnou měrou s motivy, jako je smrt, násilí či sebevražda, ale stejně tak s tématem explicitní sexuality a milostných vztahů. Umělkyně sama se zajímá o psychoanalýzu, a tak snad můžeme vyjádřit dialektiku jejích děl jako prolínání produktivního pudu života, Érotu, a destruktivního pudu smrti, Thanatu.

Výstava Tai Shani: Tragodía bude v prostorách Pražákova paláce k vidění do 8. 12. 2019. Poté poputuje do irského Dublinu.
Moravská galerie v Brně – Pražákův palác

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác

Umění od 20. století po současnost, stálé expozice spojené skluzavkou. Krátkodobé výstavní projekty, sochařský park s kavárnou, dětská herna, otevřený depozitář, galerijní knihovna a knihkupectví. To je Pražákův palác Moravské galerie v Brně. Místo pro setkávání s uměním, které žije.

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběr – jako jediné muzeum umění v Česku se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Vlastní čytči architektonicky objekty: Pražákův palác, UMPRUM, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika