Úvod > Aktuality > Perníková chaloupka u Pardubic zve na letní medobraní
Perníková chaloupka u Pardubic zve na letní medobraní
"> "> "> ">
Životní styl

Perníková chaloupka u Pardubic zve na letní medobraní

  • Vydáno25. června 2021
Navštivte Království perníku v Perníkové chaloupce nedaleko Pardubic. O víkendu 26. a 27. června 2021 se zde koná oblíbené Medobraní. Příchozí se seznámí nejen s technikou a způsobem odběru plástů ze včelích úlů, ale také s vytáčením čerstvého medu a jeho dalším zpracováním. Chybět nebude ani ochutnávka a prodej vytočeného medu, včetně širokého sortimentu z medu a včelího vosku.
včelaRodinný program Medobraní, připravený ve spolupráci s rodinou včelařky paní Aleny Krupauerové, se uskuteční v expozici "Medárium" s naučnou stezkou o včelách v areálu a v obnovených historických sálech Perníkové chaloupky pod Kunětickou horou u Pardubic.

Na medobraní uvidíte živě a zblízka, jak žijí včely v úle. Dozvíte se, čím se živí a jak vytvářejí svoje produkty med, vosk, propolis, pyl, mateří kašičku a další. Plásty bude včelař vyjímat z úlu a obsednuté včelami je bude s komentářem ukazovat. Medné plásty budou potom převezeny do improvizované medárny v budově. Tam si návštěvníci zkusí odvíčkování a vytáčení plástů v medometu. Vytočený med bude potom stočen do sklenic a ještě teplý nabídnut návštěvníkům ke koupi. Zajímavé budou informace o tom, jak uchovávat med v domácnosti, jak ho rozpouštět a k čemu se dá v kuchyni použít.

MedVítáni budou začínající včelaři nebo i ti, kteří o včelaření uvažují a neví, jak začít. Ti budou mít příležitost se podrobněji seznámit s jednotlivými činnostmi při Medobraní. Témat, které mohou začátečníka po přečtení základní literatury zajímat je velmi mnoho. Na příklad po Medobraní bude již v červenci aktuální léčení proti varoáze. Dále se ozvíte o krmení a přípravě včelstev na jaro příštího roku, jakým způsobem krmit nebo jaké množství zásob včelstvo potřebuje na zimu. Jaké jsou příčiny rojení a je nutné používat mřížku? Na řadu přijde i obměna včelího díla, jak uchovávat souše anebo otázky: Pylové plásty ano či ne? a jak je uchovávat. V neposlední řadě se začátečníci dozví jak ošetřovat použité rámky, nástavky a mřížky anebo jak dělat medovinu.

Chybět nebude ani ochutnávka a prodej vytočeného medu či doplňkový prodej medoviny, svíček ze včelího vosku, propolisu a dalších včelích produktů. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet, jak se z medu, mouky a koření dělají perníky.
Perníková chaloupka – vypravte se do pohádky a za vůní medu

Perníková chaloupka – vypravte se do pohádky a za vůní medu

Původně Lovecký zámeček z roku 1882, který slouží jako výletní místo pro všechny, co dosud nepřestali věřit na pohádky. Uvidíte historii pardubického perníku, výstavu perníků, uslyšíte vyprávění pohádky O perníkové chaloupce a zažijete návštěvu strašidelného pohádkového lesa.

Další aktuality

6.10.
2022
Velká pardubická se pojede už v neděli

Velká pardubická se pojede už v neděli

Pardubický kraj | Letní sporty
28.9.
2022
Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Pardubický kraj | Gurmánská turistika