Úvod > Aktuality > Máte rádi pohádky? Navštivte hrad Frýdštejn
Máte rádi pohádky? Navštivte hrad Frýdštejn
"> ">
Zážitky

Máte rádi pohádky? Navštivte hrad Frýdštejn

Vydáno 27. července 2019
Hrad Frýdštejn stojí necelé tři kilometry od toku řeky Jizery severozápadně od Malé Skály a nad jeho zříceninami dodnes vyčnívá daleko viditelná okrouhlá věž. Všichni milovníci filmových pohádek mají Frýdštejn spojený s filmem O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Natáčely se tu scény na hradní věži, čarodějnice i záběry na nádvoří hradu.

Byl to typický skalní hrad, jakých je v této části severních Čech několik, a svou architekturou patří k nejpozoruhodnějším. Původní vstup do hradu vedl přes příkop ve skále po dřevěném padacím mostě branou do předhradí, kde bývala hradní studna v mohutné okrouhlé věži a dřevěné hospodářské budovy pro čeleď a posádku. Z předhradí byl po stupních přístup do hradu s trojúhelníkovým nádvořím, na němž stávaly obytné budovy, a na skále nad ním hlavní věž.

Na hradě Frýdštejn se natáčela pohádka režiséra Zdeňka Trošky O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Hrad je turistům otevřen až do 31. října, a to denně od 10 do 17 hodin. Vstupné stojí dospělého 50 Kč.
 

Vranov-Pantheon láká na vranovský jarmark

dřevěné výrobkyNávštěvu hradu lze krásně spojit s druhým skalním hradem na opačné straně Vranovského hřebenu. Je jím hrad Vranov-Panthenon. Značený prohlídkový okruh vás zavede téměř do všech koutů hradu. Po úzkém skalním schodišti můžete vystoupat na nejvyšší bod pískovcového útesu s nádherným výhledem do okolí – na Věž u Kříže.

Pokud se sem vypravíte v sobotu 27. července, máte možnost navštívit i tradiční hradní jarmark, který nabídne řadu regionálních výrobců a prodejců, dobré jídlo a výbornou muziku. Před letohrádkem si můžete ve 12 hodin poslechnout liberecký sbor Aurea Rosa, prezentovat se zde bude také Maloskalský pivovar a dokonce bude i svatba! Vstupné na jarmark je za 50 Kč.

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka spojuje již dlouhá desetiletí nejkrásnější a nevýznamnější místa Českého ráje. Vine se v celkové délce 119 km krajinou od Mladé Boleslavi do Jičína, překonává údolí, skalní města, vrchy, potoky, ale i středověké hrady a borové lesy.

Naučná stezka manželů Jany a Josefa V. Scheybalových

Naučná stezka manželů Jany a Josefa V. Scheybalových

Jen málo tvůrčích osobností bylo tak bytostně spjato s Jabloneckem i okolním krajem severovýchodních Čech jako Josef V. Scheybal a jeho žena Jana Scheybalová. Obsah naučné stezky vychází z odkazu manželů Scheybalových a je založen na hodnotách, které vyznávali.

Zříceniny hradu Frýdštejn

Zříceniny hradu Frýdštejn

Jedním ze tří hradů na Jablonecku je zřícenina hradu Frýdštejn, která je nejsevernější hradní zříceninou v kraji. Dominantou současné zříceniny je mohutná válcová věž o průměru devět metrů, která bude zpřístupněna veřejnosti.

Půjčovna elektrokol Semily

Půjčovna elektrokol Semily

Nově funguje ve Sportovním centru Semily půjčovna elektrokol. K dispozici jsou čtyři elektrokola zb.BC LUMEN. Jedno dámské a tři pánské provedení. Půjčovna je v provozu každý rok od začátku dubna do konce října. V případě příznového počasí je možnost zapůjčení i mimo tento termín.

Rozhledna Kopanina v Českém ráji

Rozhledna Kopanina v Českém ráji

Roku 1894 ji jako jednu z prvních rozhleden postavil Klub českých turistů.