Úvod > Aktuality > Máte rádi pohádky? Navštivte hrad Frýdštejn

Máte rádi pohádky? Navštivte hrad Frýdštejn

Vydáno 27. července 2019 Zážitky
Hrad Frýdštejn stojí necelé tři kilometry od toku řeky Jizery severozápadně od Malé Skály a nad jeho zříceninami dodnes vyčnívá daleko viditelná okrouhlá věž. Všichni milovníci filmových pohádek mají Frýdštejn spojený s filmem O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Natáčely se tu scény na hradní věži, čarodějnice i záběry na nádvoří hradu.

Byl to typický skalní hrad, jakých je v této části severních Čech několik, a svou architekturou patří k nejpozoruhodnějším. Původní vstup do hradu vedl přes příkop ve skále po dřevěném padacím mostě branou do předhradí, kde bývala hradní studna v mohutné okrouhlé věži a dřevěné hospodářské budovy pro čeleď a posádku. Z předhradí byl po stupních přístup do hradu s trojúhelníkovým nádvořím, na němž stávaly obytné budovy, a na skále nad ním hlavní věž.

Na hradě Frýdštejn se natáčela pohádka režiséra Zdeňka Trošky O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Hrad je turistům otevřen až do 31. října, a to denně od 10 do 17 hodin. Vstupné stojí dospělého 50 Kč.
 

Vranov-Pantheon láká na vranovský jarmark

dřevěné výrobkyNávštěvu hradu lze krásně spojit s druhým skalním hradem na opačné straně Vranovského hřebenu. Je jím hrad Vranov-Panthenon. Značený prohlídkový okruh vás zavede téměř do všech koutů hradu. Po úzkém skalním schodišti můžete vystoupat na nejvyšší bod pískovcového útesu s nádherným výhledem do okolí – na Věž u Kříže.

Pokud se sem vypravíte v sobotu 27. července, máte možnost navštívit i tradiční hradní jarmark, který nabídne řadu regionálních výrobců a prodejců, dobré jídlo a výbornou muziku. Před letohrádkem si můžete ve 12 hodin poslechnout liberecký sbor Aurea Rosa, prezentovat se zde bude také Maloskalský pivovar a dokonce bude i svatba! Vstupné na jarmark je za 50 Kč.

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka spojuje již dlouhá desetiletí nejkrásnější a nevýznamnější místa Českého ráje. Vine se v celkové délce 119 km krajinou od Mladé Boleslavi do Jičína, překonává údolí, skalní města, vrchy, potoky, ale i středověké hrady a borové lesy.

Naučná stezka manželů Jany a Josefa V. Scheybalových

Naučná stezka manželů Jany a Josefa V. Scheybalových

Jen málo tvůrčích osobností bylo tak bytostně spjato s Jabloneckem i okolním krajem severovýchodních Čech jako Josef V. Scheybal a jeho žena Jana Scheybalová. Obsah naučné stezky vychází z odkazu manželů Scheybalových a je založen na hodnotách, které vyznávali.

Zříceniny hradu Frýdštejn

Zříceniny hradu Frýdštejn

Jedním ze tří hradů na Jablonecku je zřícenina hradu Frýdštejn, která je nejsevernější hradní zříceninou v kraji. Dominantou současné zříceniny je mohutná válcová věž o průměru devět metrů, která bude zpřístupněna veřejnosti.

Půjčovna elektrokol Semily

Půjčovna elektrokol Semily

Nově funguje ve Sportovním centru Semily půjčovna elektrokol. K dispozici jsou čtyři elektrokola zb.BC LUMEN. Jedno dámské a tři pánské provedení. Půjčovna je v provozu každý rok od začátku dubna do konce října. V případě příznového počasí je možnost zapůjčení i mimo tento termín.

Rozhledna Kopanina v Českém ráji

Rozhledna Kopanina v Českém ráji

Roku 1894 ji jako jednu z prvních rozhleden postavil Klub českých turistů.