Úvod > Kalendář akcí > Historické a vojenské akce > Jaro na dědině ve Valašském muzeu
Historické a vojenské akce

Jaro na dědině ve Valašském muzeu

Připomínkou tradičních jarních prací ožije v sobotu 21. května Valašská dědina. V areálu se budou předvádět činnosti spojené především s domácími pracemi kolem chalupy a v zemědělství.

Při májové procházce Valašskou dědinou se setkáte s hospodyněmi a hospodáři, kteří vám rádi otevřou chalupy, a vy budete moci přihlížet dříve běžným činnostem,  které se dnes již většinou z našich životů vytratily, jako např. střiž ovcí, zpracování ovčí vlny, kutí koní, pletení košů, výroba provazů, opravy plotů či bělení prádla. Zavítáme i do kuchyně, kde se bude odstřeďovat mléko, stloukat máslo, zpracovávat tvaroh a připravena bude ochutnávka pokrmů.

V letošním programu Jaro na dědině se můžeme těšit na baču, který v kolibě z Černé hory bude vyrábět ovčí sýr. K vidění bude zpracování pohanky v pohankovém mlýně a připravena bude ochutnávka tradičních jídel, například pohanková jídla či šrotové pagáče. Na stánisku z Rákošového ovce Valašky shodí vlnu, kterou budou hospodyně hned zpracovávat až po její spřádání na kolovratu. Návštěvníci si sami budou moci vyzkoušet odstřeďovat mléko, následně stlouci a ochutnat voňavé máslo. Hospodyně budou šít košile, plést, pracovat na zahrádce, a jestli sluníčko dovolí, budou na louce bělit prádlo.
 
V dalších chalupách a podsíncích potkáte zručné řemeslníky, např. košíkáře, kováře a  můžete se přiučit, jak se správně kuje kosa a která užitečná bylinka roste v našem okolí. Své produkty a rady nabídnou včelaři z Českého svazu včelařů, výrobci přírodních mýdel, chovatelé koz z místní farmy Zerlina a další odborníci.

Provozovatel

Valašské muzeum v přírodě

Palackého 147
756 61 Rožnov pod Radhoštěm
Tel.:
+420 571 757 114
Email:
kramolisova@vmp.cz
WWW:
www.vmp.cz
GPS:
49,461925 18,150057
 
 

Vstupné

Cena: 200 Kč

Snížená cena: 150 Kč

Rodinné vstupné: 400 Kč

Poznámka:Program probíhá v rámci Mezinárodního dne muzeí, vstup volný.

 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Mikulášský podvečer v Rožnově pod Radhoštěm

Zveme vás do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm k procházce Valašskou dědinou s mikulášskou nadílkou.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě 2022

Sváteční atmosféru valašských vánočních zvyků prožijí návštěvníci v sobotu a v neděli 10. a 11. prosince 2022.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Živý betlém ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Čtvrtý adventní víkend bude v muzeu ve znamení předvánočního rozjímání. Těšit se můžete na lidovou hru o narození Ježíše podle Evangelia sv. Matouše.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Štěpánská koleda ve Valašském muzeu v přírodě

Vánoční koncert v kostele sv. Anny Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Program začíná ve 13:00 a 15:00 hodin. Zpěváky a tanečníky valašského souboru Mezříčan doprovodí Cimbálová muzika Jiřího Nechanického.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Pod ochranou svatého Josefa – stálá expozice v objektu Panské sýpky

Výstava věnovaná historii tesařského řemesla v českých zemích.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Jak jde kroj, tak se stroj – expozice krojů Valašského muzea v přírodě

Stálá expozice o tradičním odívání na Valašsku pro milovníky folkloru připravil skanzen v Rožnově pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě. Bezpočet různorodých krojů ze všech koutů Valašska si prohlédnete v prvním patře Sušáku.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Stálá historicko-etnografická expozici s názvem Městečko pod Radhoštěm ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Přibližuje na modelových situacích z dějin Rožnova pod Radhoštěm historii i běžný život východomoravského městečka v průběhu více než sedmi staletí.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Expozice poštovního úřadu ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm

Expozice poštovního úřadu v areálu Dřevěného městečka Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm je časově vymezena přelomem 19. a 20. století. Spojení tradiční historické expozice na jedné straně a fungující úřad moderní poštovny patří k ojedinělým počinům v českém muzejnictví.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Agh Rožnov pod Radhoštěm

Hotel nabízí příjemné a komfortní ubytování. Ubytovat se můžete v nejrůznějších typech apartmánů – císařský, valašský, zlatý či apartmán Modrá laguna. K nahlédnutí je zpřístupněna vinotéka hotelu s možností degustace vín z celého světa.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Restaurace Posezení u Libuše Rožnov pod Radhoštěm

Restaurace se nachází přímo v srdci Rožnova s výhledem na náměstí. Elegantně a decentně zařízená nábytkem z jemně kovaného materiálu v kombinaci se dřevem a živými květinami nabízí kapacitu 30 míst a v létě venkovní terasa před restauraci.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Grillbar Restaurant Rožnov pod Radhoštěm

Prvotřídní restaurace uprostřed Valašska v samotném centru města s příjemným posezením a obsluhou. Naše nabídka České, Moravské a mezinárodní kuchyně, specialit na grilu, rybích specialit a prvotřídní pizzy, vám naplní vaše chutě.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Beskydský hotel Relax

Areál hotelu nabízí možnost sportovního vyžití ve Fitcentru, tenisových kurtech, vnitřním a venkovním bazénu, kuželně, minigolfu a dětském hřišti.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj