Úvod > Aktuality > Národní galerie v Praze připravila filmy a procházky za architekturou s výstavou Budování státu
Národní galerie v Praze připravila filmy a procházky za architekturou s výstavou Budování státu
"> ">
Kultura

Národní galerie v Praze připravila filmy a procházky za architekturou s výstavou Budování státu

  • Vydáno8. ledna 2016
Výstava Budování státu. Reprezentace Československa v umění, architektuře a designu potrvá v Národní galerii v Praze už jen čtyři týdny. Expozice, představující způsoby, jakými se podílelo vizuální umění na reprezentaci Československa v letech 1918–1939 a 1945–1992, vyvolává řadu diskusí. Poslední měsíc výstavu doplní i doprovodné programy mimo Veletržní palác – projekce filmů v kině Ponrepo (NFA) či architektonické procházky Prahou.
Výstava shromažďuje široké spektrum vizuálních artefaktů, od malířských a sochařských děl slavných umělců po užité grafiky a průmyslový design.
 
Architektonické vycházky s odborným výkladem představily početným zájemcům budovy veřejnosti běžně nepřístupné. Další pak zájemce zavedou za uměním v pražském metru (9. ledna od 14.30 na stanici Dejvická) a 16. ledna do památníku na Vítkově. Významnou roli ve státní reprezentaci sehrály také hrané filmy, jenž uchovává Národní filmový archiv. Ve spolupráci s ním se každou sobotu od 9. ledna do 6. února uskuteční v kině Ponrepo projekce filmů, které jsou zpracovány v katalogu výstavy: Žert podle slavného románu Milana Kundery, klasický film Karla Zemana Baron Prášil i málo známý film Jana z roku 1935 o soužití menšin v prvorepublikovém Československu. Na programu budou také tři československé filmy: předválečné Zem spieva (1933) Karla Plicky a Jánošík (1935) Martina Friče a Nové Slovensko z roku 1970.
Expozice Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Expozice Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác – stálá expozice Umění 19., 20. a 21. století

Národní galerie v Praze – Veletržní palác – stálá expozice Umění 19., 20. a 21. století

Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních dvou staletí. Od roku 2000 jsou zde vystavovány také sbírky umění 19. století.