Úvod > Aktuality > Kouzelník a básník vědy Nikola Tesla – muž, který rozzářil svět v Technickém muzeum v Brně
Kouzelník a básník vědy Nikola Tesla – muž, který rozzářil svět v Technickém muzeum v Brně
"> "> ">
Zážitky

Kouzelník a básník vědy Nikola Tesla – muž, který rozzářil svět v Technickém muzeum v Brně

  • Vydáno17. prosince 2018
Nikola Tesla – vynálezce, který svými objevy zásadně ovlivnil vývoj civilizace na naší planetě. Dodnes bychom možná neznali elektromotor, rádio nebo telefon. Tesla je autorem mnoha vynálezů, které reprezentují tisíce stran textů, za kterými se skrývá neúnavná práce vizionáře a génia, ale i introverta, někdy označovaného dokonce za podivína, který trpěl několika zvláštními fobiemi.
Nikola TeslaNikola Tesla se narodil o půlnoci roku 1856 v městečku Smiljan, za bouřky, jež jako by už tehdy předznamenala jeho život – celý jej věnoval elektřině. Už během dětství celé hodiny cestoval svým imaginárním světem, ve kterém se mu přímo před očima zjevovaly vynálezy, které teprve měly spatřit světlo světa. Po objevu bezdrátové telekomunikace v roce 1893 byl široce respektovaný a slavnější než kterýkoliv jiný vynálezce nebo vědec v historii. Navzdory tomu jméno chorvatského génia v učebnicích příliš často nenajdeme. U Teslových vynálezů stojí jiná jména, těch, kteří je upravili a přizpůsobili pro nové využití.

Tesla neměl podnikavého ducha, a i proto si jeho patenty vzali za vlastní jiní. Např. půl roku po jeho smrti nejvyšší soud USA vydal rozhodnutí, že patenty na Marconiho bezdrátový přístroj patří Teslovi. To bylo v roce 1943. Na sklonku svého života jej lidé vnímali jako nemajetného podivína, jehož představy už málokdo bral vážně. Vždyť kdo by si dovedl představit, že, jak předpovídal, jednou vznikne celosvětová informační bezdrátová síť pro přenos hlasu, textu a obrazu?
 

Teslovy vynálezy

Nikola TeslaVýstava, kterou představí Technické muzeum v Brně od 18. 12. 2018 veřejnosti, je velkým příběhem jeho osobnosti.  S výstavou vstoupí návštěvník do jednoho velkého příběhu, ve kterém pozná život rozpolcené duše génia, která byla navenek často stinná, ale uvnitř absolutně křehká.

V létě roku 1883 zkonstruoval první motor na střídavý proud, v Budapešti vynalezl telefonní zesilovač, v roce 1888 učinil objev, který umožnil vynález asynchronního motoru, o čtyři roky později zkonstruoval transformátor, pak svou vodní turbínu. V roce 1893 jako první na světě veřejně předvedl radiokomunikační přístroj.
 

Colombovo vejce a Teslův transformátor

Nikola TeslaVýstava přináší netradičně koncipovaný životní příběh sestavený z Teslových osobních myšlenek a zápisků, ale taktéž je doplněná o funkční a interaktivní vynálezy – Colombovo vejce a Teslův transformátor. Návštěvníci se pokusí například postavit „vejce na špičku“ či otestovat bezdrátový přenos elektrické energie.

Výstava byla původně zpřístupněna v rodné krajině vynálezce – Chorvatsku, k vidění pak ale byla také v Paříži, Madridu, Helsinkách, Bratislavě či v Petrohradě. Výstava Nikola Tesla – muž, který rozzářil svět budeTechnické muzeum v Brně otevřená veřejnosti 18. 12. 2018 a potrvá do konce dubna roku 2019.
Technické muzeum v Brně

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika