ÚvodAktualityKouzelník a básník vědy Nikola Tesla – muž, který rozzářil svět v Technickém muzeum v Brně
Zážitky

Kouzelník a básník vědy Nikola Tesla – muž, který rozzářil svět v Technickém muzeum v Brně

  • 17. prosince 2018
Nikola Tesla – vynálezce, který svými objevy zásadně ovlivnil vývoj civilizace na naší planetě. Dodnes bychom možná neznali elektromotor, rádio nebo telefon. Tesla je autorem mnoha vynálezů, které reprezentují tisíce stran textů, za kterými se skrývá neúnavná práce vizionáře a génia, ale i introverta, někdy označovaného dokonce za podivína, který trpěl několika zvláštními fobiemi.
Nikola TeslaNikola Tesla se narodil o půlnoci roku 1856 v městečku Smiljan, za bouřky, jež jako by už tehdy předznamenala jeho život – celý jej věnoval elektřině. Už během dětství celé hodiny cestoval svým imaginárním světem, ve kterém se mu přímo před očima zjevovaly vynálezy, které teprve měly spatřit světlo světa. Po objevu bezdrátové telekomunikace v roce 1893 byl široce respektovaný a slavnější než kterýkoliv jiný vynálezce nebo vědec v historii. Navzdory tomu jméno chorvatského génia v učebnicích příliš často nenajdeme. U Teslových vynálezů stojí jiná jména, těch, kteří je upravili a přizpůsobili pro nové využití.

Tesla neměl podnikavého ducha, a i proto si jeho patenty vzali za vlastní jiní. Např. půl roku po jeho smrti nejvyšší soud USA vydal rozhodnutí, že patenty na Marconiho bezdrátový přístroj patří Teslovi. To bylo v roce 1943. Na sklonku svého života jej lidé vnímali jako nemajetného podivína, jehož představy už málokdo bral vážně. Vždyť kdo by si dovedl představit, že, jak předpovídal, jednou vznikne celosvětová informační bezdrátová síť pro přenos hlasu, textu a obrazu?
 

Teslovy vynálezy

Nikola TeslaVýstava, kterou představí Technické muzeum v Brně od 18. 12. 2018 veřejnosti, je velkým příběhem jeho osobnosti.  S výstavou vstoupí návštěvník do jednoho velkého příběhu, ve kterém pozná život rozpolcené duše génia, která byla navenek často stinná, ale uvnitř absolutně křehká.

V létě roku 1883 zkonstruoval první motor na střídavý proud, v Budapešti vynalezl telefonní zesilovač, v roce 1888 učinil objev, který umožnil vynález asynchronního motoru, o čtyři roky později zkonstruoval transformátor, pak svou vodní turbínu. V roce 1893 jako první na světě veřejně předvedl radiokomunikační přístroj.
 

Colombovo vejce a Teslův transformátor

Nikola TeslaVýstava přináší netradičně koncipovaný životní příběh sestavený z Teslových osobních myšlenek a zápisků, ale taktéž je doplněná o funkční a interaktivní vynálezy – Colombovo vejce a Teslův transformátor. Návštěvníci se pokusí například postavit „vejce na špičku“ či otestovat bezdrátový přenos elektrické energie.

Výstava byla původně zpřístupněna v rodné krajině vynálezce – Chorvatsku, k vidění pak ale byla také v Paříži, Madridu, Helsinkách, Bratislavě či v Petrohradě. Výstava Nikola Tesla – muž, který rozzářil svět budeTechnické muzeum v Brně otevřená veřejnosti 18. 12. 2018 a potrvá do konce dubna roku 2019.
Technické muzeum v Brně Památky

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.

Další aktuality

Kam na zimní výlet v Moravském krasu? Nejen Punkevní jeskyně jsou přes zimu otevřeny

Prohlídková trasa Punkevních jeskyní je během zimních měsíců pro turisty běžně přístupná, otevřeno zde mají mimo pondělí vždy v čase 8:40 až 14:00 hodin. Z důvodu velkého zájmu návštěvníků doporučujeme zajistit si rezervaci předem. Mimořádnou prohlídku jeskyní mimo otevírací dobu, v případě, že to provozní podmínky dovolí, lze provést po předchozí dohodě se správou jeskyní. Skupinu musí tvořit minimálně 10 lidí se 100% příplatkem na každou osobu.
8. prosinec 2024 6:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Prožijte duchovní Křesťanské Vánoce v Brně

Základní myšlenkou projektu Křesťanské Vánoce je přiblížit co nejširší veřejnosti duchovní poselství křesťanských Vánoc možností navštívit betlémy a tematické programy, které nabízejí během adventu a vánoční doby křesťanské farnosti a sbory. Kromě návštěv betlémů bývá součástí programů také vánoční koncerty, půlnoční bohoslužby a mnoho dalšího. Prožijte letošní adventní a vánoční čas blíže původní křesťanské duchovní tradici.
5. prosinec 2024 12:00
Památky, Jihomoravský kraj

Ochutnejte vánoční klobásky na hradě Bítov

O adventním víkendu 7. a 8. prosince 2024 vás hrad Bítov 10:00 do 15:00 hodin přivítá ve vánočně vyzdobených hradních komnatách, opět trochu jinak. V hradní kuchyni pro vás navíc pan kastelán přichystal speciální grilované klobásky.
5. prosinec 2024 8:00
Památky, Jihomoravský kraj

Brněnský orloj vydává o Vánocích speciální skleněnky – chyťte si svou kuličku!

I o letošních Vánocích můžete z časostroje na brněnském náměstí Svobody získat unikátní suvenýr. Během adventu se z něj vykutálí okolo čtyř set skleněných kuliček s vánočním motivem roku 2024. První letošní vánoční kulička vypadla z orloje 22. listopadu, další jí následují až do 24. prosince. Každý den vypadne jedna v 11:00 hodin, během  pátku a o víkendech jich vypadne celkem třináct od 11:00 do 23:00.
3. prosinec 2024 8:00
Památky, Jihomoravský kraj

Nejlepším vínem České republiky 2025 je Ryzlink vlašský z Vinařství Volařík

Absolutním šampionem Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2025, a tedy nejlepším vínem pro následující rok se stal Ryzlink vlašský, pozdní sběr, 2022 z Vinařství Volařík. Tuto prestižní soutěž pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.
30. listopad 2024 12:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Zámek Lednice zve na zimní prosincové prohlídky

Státní zámek v Lednici během prosince opět zve do svých interiérů milovníky památek. O adventních víkendech je možné navštívit I. prohlídkový okruh a skleník, památky jsou otevřeny denně až do 15. prosince 2024. Od 16. 12. 2024 do 31. 1. 2025 bude zámek uzavřen (kromě 26. 12. Štěpánské prohlídky). Zahrady a zámecký park jsou volně přístupné.
30. listopad 2024 11:40
Památky, Jihomoravský kraj

Zámek Valtice se pustil do rekonstrukce předzámčí

Západního předzámčí zámku Valtice prochází od listopadu 2024 rekonstrukcí. Část předzámčí je totiž v havarijním stavu a přilehlá věž má dokonce narušenou statiku. Rekonstrukce dá do pořádku nejen technický stav budov či věže, ale díky ní vznikne nová bezbariérová expozice orientálního umění, nové depozitáře a badatelna. Hotovo by mělo být v listopadu 2027.
29. listopad 2024 12:00
Památky, Jihomoravský kraj

Bojiště u Slavkova opět ožije bitevní vřavou!

Slavkovské bojiště se od pátku 29. listopadu do neděle 1. prosince 2024 stane místem tradiční vzpomínkové akce k připomínce slavné bitvy Tří císařů, která se zde odehrála před 219 lety. Výroční akce Austerlitz 2024 se zúčastní 1000 aktérů a 83 historických jednotek. K rekonstrukci bitvy pod Santonem dojde v sobotu 30. prosince ve 14 hodin a potrvá přibližně hodinu. Na akci budou také probíhat dopolední "manévry" pěchoty, jezdectva a dělostřelectva podle dobových zásad. Slavkovského programu se zúčastní historické vojenské jednotky, reprezentující armády Francie, Polska, Rakouska a Ruska.
26. listopad 2024 16:00
Památky, Jihomoravský kraj