Úvod > Aktuality > Zámek Úsov láká na putování středověkem, pohádkovou výstavu a Nářez
Zámek Úsov láká na putování středověkem, pohádkovou výstavu a Nářez
"> "> "> "> Na zámek Úsov láká velká pohádková výstava
Památky

Zámek Úsov láká na putování středověkem, pohádkovou výstavu a Nářez

  • Vydáno20. července 2020
Stálá expozice Lovecko – lesnického muzea na zámku v Úsově je v letošní sezóně doplněna o atraktivní novinky. Stejně jako loni bude o prázdninách k dispozici speciální dětský návštěvnický okruh, který zahrnuje atraktivní expozici Domácí fauna a lesnictví v druhém patře zámku a k tomu oblíbenou podkrovní expozici Pohádky na zámku Úsov. Na nádvoří zámku doplní dlouhodobou výstavu Hádanky pánů z Vlašimi a Strašidelný labyrint zbrusu nová expozice Nářez, zabývající se nevšedními řezy různých dřevin

Červená KarkulkaLovecko-lesnické muzeum na zámku Úsov nabízí kromě cenou Olomouckého kraje oceněné hlavní expozice i další bonusy. Milovníci klasických českých pohádek by si rozhodně neměli nechat ujít velkou pohádkovou výstavu, která jepřístupná malým i velkým. V podobě instalovaných scén je zde prezentováno 10 klasických českých pohádek, a to O princezně a drakovi, Sedmero krkavců, Šípková Růženka, Čertův švagr, Červená Karkulka, Jak zvířátka stavěla domeček, Ošklivé káčátko, O Budulínkovi, Smolíček Pacholíček a Perníková chaloupka. Návštěvníci se tak seznámí nejen s dnes už mnohdy zapomenutými pohádkami, ale také se zajímavými muzejními exponáty.

zámek úsovExpozice Hádanky pánů z Vlašimi, umístěná v nejstarší části hradu, tzv. Vlašimském paláci,  tvoří součást celkové prohlídky zámku  a je určena dětem, které si mohou po poměrně náročném výkladu vyzkoušet vlastní dovednost a potrápit hlavičky, zatím co rodiče budou relaxovat na terase s občerstvením.

Zajímavostí je pak výstava s názvem Nářez, která se věnuje nevšedním řezům různých dřevin. Autor výstavy Monty Václav Kappel se věnuje rizikovému kácení stromů a mnohdy podle svých vlastních slov žasl nad obrazem, který se mu na pařezu objevil. Proto se rozhodl ukázat tu krásu i dalším lidem. Barvy a tvary na čerstvém řezu stromů jsou pomíjivé, neboť vysycháním dřevěná kolečka popraskají a vyblednou.

Lovecko-lesnické muzeum na zámku Úsov je o prázdninách otevřeno od úterý do neděle od 9:30 do 17:00 hod. Prohlídky jsou organizovány po půl hodině, dětský okruh pak probíhá v 10:45, 12:15, 13:45 a 15:15 hodin.
Zámek Úsov: lovecko-lesnické muzeum

Zámek Úsov: lovecko-lesnické muzeum

Zámek Úsov, původně gotický hrad, patří k nejstarším hradům na Moravě z první poloviny 13. století. V zámeckých interiérech dnes sídlí lovecko-lesnické muzeum, které je ojedinělým muzeem tohoto typu ve střední Evropě, prezentující lichtenštejnské lovecké a přírodní sbírky.

Kaple sv. Rocha v Úsově

Kaple sv. Rocha v Úsově

Na úpatí Jeseníků, na kopci u městečka Úsov, stojí za zhlédnutí kaple sv. Rocha, kde se každý rok kolem 16. srpna koná vyhlášená pouť. Interiér kaple dominuje nádherná malba dokumentující založení kaple.

Stálá galerie Lubomíra Bartoše na zámku Úsov

Stálá galerie Lubomíra Bartoše na zámku Úsov

Ve třetím patře zámku Úsov je umístěna galerie akademického malíře Lubomíra Bartoše představující průřez umělcovou tvorbou. Galerie zde byla zřízena v roce 2002.