!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Na Šternberku bylo dokončeno restaurování unikátních kachlových kamen
Na Šternberku bylo dokončeno restaurování unikátních kachlových kamen
"> "> "> ">
Památky

Na Šternberku bylo dokončeno restaurování unikátních kachlových kamen

Vydáno 17. října 2020
V srpnu letošního roku bylo na státním hradě Šternberk dokončeno rozsáhlé restaurování unikátního souboru 13 kachlových kamen, které zde shromáždil Jan II. z Liechtensteina. Všechna restaurovaná kamna jsou součástí prohlídkové trasy hradu a návštěvníci budou mít možnost si je prohlédnout v následující sezóně.
Šternberk KamnaRestaurování souboru kamen na hradě Šternberk bylo realizováno v období květen roku 2019 až srpen 2020.
Kamna pochází z různých historických období od renesance přes klasicismus, rokoko či empír až po počátek 20. století. Kolekce je zajímavá i svou různorodou barevností a výzdobou. V průběhu restaurování, které se ukázalo těžším, než se zdálo na počátku, objevily restaurátorky spoustu nových skutečností. Např. to, že většina kamen pravděpodobně pochází ze zahraničí a na Šternberk byla dovezena ze Švýcarska, jižního Německa a z Tyrolska. Ve dvou z nich se vůbec nikdy netopilo.

Další zajímavostí je, že jedny z kamen byly již v minulosti restaurovány. Jedná se pravděpodobně o nejstarší restaurátorský zásah dochovaný na kachlových kamnech v České republice. Dle švýcarských pramenů bylo toto restaurování provedeno koncem 19. století dílnou Josefa Antona Keisera v Zugu a poté byla kamna prodána do liechtensteinské sbírky na Šternberk. Toto historické restaurování bylo velmi kvalitně provedené, a proto bylo při současném restaurátorském zásahu beze změn zachováno, pouze citlivě obnoveno v místech poškození.
 
Jak prozradily samy restaurátorky, Sylva Antony Čekalová, Alžběta Netopilová a Radka Bukovjanová, bylo pro ně restaurování souboru kamen na Šternberku obrovskou výzvou a taky zkušeností. Práce je natolik bavila a nadchla, že se chtějí věnovat dále studiu této kolekce historických kamen, a to zejména získat další informace ze zahraniční literatury a archivů. Nad rámec svých restaurátorských prací provedou i analýzu některých odebraných vzorků hmot např. spárování.
 

Jak vlastně restaurování probíhalo?

Kamna ŠternberkPrvotní je restaurátorský průzkum, následuje fotodokumentace, restaurátorský záměr, čištění, zpevnění, konzervace, úprava spárování, nové spárování, doplnění chybějících částí, restaurování kovových částí a závěrečná retuš. Nejsložitější etapou bylo doplňování, zejména u nejstarších kamen pocházejících  pravděpodobně z Tyrolska a datovaných do 2. poloviny 16. století. Tato kamna s christologickými motivy byla nejvíce poškozena popraskanými kachli a mnohačetným chybějícím původním materiálem.
 
Při restaurování restaurátorkám přálo štěstí. U jednoho z kachlů, který byl velmi poškozen odpadáním glazury, chyběl i celý obličej lovce. Po dlouhém hledání a konzultacích s kolegy ve Švýcarsku se podařilo najít analogii pro tento konkrétní výjev a nakonec i původní dřevorytovou předlohu publikovanou poprvé v roce 1590. Chybějící část motivu tak bylo možné doplnit.

Celou kolekci historických kamen mohou návštěvníci obdivovat na obou prohlídkových okruzích hradu Šternberka od příští  sezóny.
Státní hrad Šternberk

Státní hrad Šternberk

Dominantou města Šternberk na okraji Nízkého Jeseníku je stejnojmenný hrad. Tento moravský hrad se stal kolébkou moravské větve rodu Šternberků a následně i majetkem dalších významných rodů – pánů z Kravař, Berků z Dubé, knížat z Minsterberka a Lichtenštejnů.

Další aktuality

5.1.
2021
V Jeseníkách se upravují první běžkařské tratě

V Jeseníkách se upravují první běžkařské tratě

Střední Morava a Jeseníky | Zimní sporty
10.12.
2020
Netradiční betlémy: z másla, perníku a sena... nebo plyšáků

Netradiční betlémy: z másla, perníku a sena... nebo plyšáků

Střední Morava a Jeseníky | Památky
5.12.
2020
Vánoční trhy v Olomouci lákají na punč a ruské kolo

Vánoční trhy v Olomouci lákají na punč a ruské kolo

Střední Morava a Jeseníky | Zážitky