Úvod > Aktuality > Staroměstská radnice bude mít dveře dokořán
Památky

Staroměstská radnice bude mít dveře dokořán

  • Vydáno10. září 2023
Již podeváté se v sobotu 16. září 2023 zájemcům otevřou běžně nepřístupné prostory jedné z nejoblíbenějších památek v ČR. Akce Radnice dokořán se koná u příležitosti 685. výročí otevření Staroměstské radnice a zve milovníky historie a středověku na bohatý program! Nahlédněte do historických sálů, věže a do podzemí! Letos bude možnost prozkoumat i běžně nepřístupné románské podzemí Staroměstské radnice.

Tradiční akce Radnice dokořán nabídne v sobotu 16. září 2023 zájemcům netradiční prohlídky na Staroměstské radnici. Pro zájemce budou připravené dvě netradiční prohlídky nejstaršími prostorami radnice, letos budou nít zájemci příležitost prozkoumat běžně nepřístupné románské podzemí. Organizátoři si pro ně připravili trasu středověkým podzemím ze Staroměstského náměstí do hlubokého podzemí pod domy U Minuty nebo U Zlatého rohu. Bude to nahlédnutí do časů, kdy ulice Starého Města pražského byly až o 8 metrů níže než dnes. Fascinující labyrint se otevře pouze v tento den, a to v pěti termínech, od odpoledních až po pozdně večerní hodiny.

Vstup do Staroměstské radnice si rezervujte předem přes on-line formulář na webu Prague City Tourism (dříve Pražské informační služby) eshop.prague.eu, počet osob na prohlídce je totiž omezen na 25 lidí. A ještě jedno důležité upozornění: akce je určena pro osoby starší 18 let, děti tedy na prohlídky nemají přístup. Vycházka zahrnuje vstup do neosvětleného podzemí s vysokou vlhkostí a prašností – před vstupem do těchto prostor obdrží všichni zúčastnění respirátory. Doporučujeme také dlouhé oblečení, pevnou obuv a svítilnu. Začátky vycházek jsou v 17:00, 19:30, 20:15, 21:00 a 21:45 hodin, trasa s průvodcem zabere asi hodinu. Vstupenka do tajuplného podzemí stojí 250 Kč.
 

Historické prostory radnice a starobylé podzemí

staroměstská radnice interiérHistorie Staroměstské radnice se začala psát roku 1338, kdy král Jan Lucemburský udělil Starému Městu pražskému privilegium k vytvoření vlastního správního centra. Základem radnice se stal gotický dům bohatého kupce Wolflina z Kamene, k němuž byla roku 1364 přistavěna mohutná věž. Nejcennějším prostorem radnice je tzv. radní síň z 2. poloviny 15. století, kde se odehrávala veškerá důležitá jednání. Samostatnou pozornost si zaslouží sály ve 2. patře, tzv. Jiříkova a Brožíkova síň. K vidění je také pražský orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Přístupný k pozorování přes prosklené dveře je pouze prostor apoštolů, stroj orloje ale ne.

radnice podzemíSložitý systém románsko‑gotického podzemí je starší než radnice samotná. Komplex středověkých sálů, chodeb a tunelů je zároveň největším svého druhu v Praze. Úroveň románského a gotického města byla o několik metrů níže, než je dnes a stejně tak i jeho podzemí. Samotné Staré Město se dříve nacházelo o 2 až 8 metrů pod úrovní dnešních ulic. Tehdejší terén byl však často zaplavován Vltavou a musel být proto uměle zvyšován. Během 13. století se tak z původních přízemí románských domů staly prostory podzemní, které začaly být užívány jako sklepy. Na území Starého Města pražského je dnes známo asi 70 domů, které byly postaveny pod současnou úrovní ulic.

radnice podzemíArchitektonicky nejstarší část Staroměstské radnice tvoří dvoudílný románský sál z 12. století. Jeho zdivo již prošlo několikrát opravami, zcela původní je pouze stěna tvořená pravidelným kvádříkovým zdivem. Její součástí je i románské okénko, které bylo z bezpečnostních důvodů malé a umístěno vysoko nad zemí. Díky jeho trychtýřovitému tvaru do místnosti pronikalo více světla zvenčí. Sál sloužil svému majiteli jako sklad zboží nebo dílna, obýváno bylo tehdy pouze první patro původního domu. Prohlídkový okruh vede několika různými domy, o čemž svědčí nestejná úroveň terénu. Jedna malá místnost v podzemí dokonce původně bývala středověkou uličkou mezi dvěma domy. Při navyšování terénu nebyla zasypána, nýbrž zaklenuta, a gotický dům byl postaven nad ní. Je dlážděna oblázky z okolí řeky.

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Historické sály s cennými malbami, gotická kaple s pohledem na figury apoštolů, gotická věž s vyhlídkou, orloj i románsko-gotické podzemí radnice s náznakovou historickou expozicí, to vše se skrývá ve Staroměstské radnici.

Praha – Staré Město

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (24.2. – 25.2.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Matějská pouť 2024 v Praze, Mezinárodní den průvodců 2024 v Praze, Český ples v Obecním domě, Mezinárodní den průvodců 2024 v Kutné Hoře, Literární pořad Mater speciosa v Koněpruských jeskyních. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Po roce opět na Matějskou: výlet na první jarní pouť a za zajímavými místy v okolí

Matějská pouť se koná tradičně každé jaro v areálu Výstaviště v Praze-Holešovicích. Na dospělé i děti čekají strašidelné zámky, střelnice, kolotoče, houpačky, skákací hrady, houpací lodě nebo lochnesky. Pouť začíná 24. února a trvá do 14. dubna 2024. Mezi hity letošních atrakcí patří 65 metrů vysoký Airborne – největší kolotoč svého druhu v Evropě (s lavicí otáčející se na kyvadle do všech směrů), vodní dráha Big Splash anebo obří řetízkový kolotoč Aeronaut.
Praha | Zážitky

Znáte národní kulturní památky Prahy?

V Praze je památných staveb a míst více než dost. Většina z nich jsou notoricky známá, ale ruku na srdce – dovedli byste mezi nimi najít ty, které se honosí titulem Národní kulturní památka? Definice říká, že se jedná o kulturní památku celostátního významu. Pojďme se společně podívat, jaké Národní kulturní památky v Praze objevíte!
Praha | Památky

Gorilí samička Mobi ze Zoo Praha se ráda vozí mámě na hřbetě

Gorilí samička narozená 2. ledna 2024 v Rezervaci Dja v Zoo Praha dostala jméno Mobi. V dialektu badjoué, kterým se mluví v okolí kamerunské Biosférické rezervace Dja, znamená „dědička“ či „pokračovatelka“. Mládě a ostatní členy gorilí tlupy můžete pozorovat v oblíbeném pavilonu pojmenovaném právě po kamerunské rezervaci. Aktuálně zde uvidíte, jak se malá Mobi vozí na hřbetě své mámy Duni.
Praha | Příroda

Kam ven s dětmi v Praze? Tipy, kde si užít venkovní aktivity a přírodní lokality

Chcete s dětmi vyrazit v Praze někam ven, kde je to bude bavit? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které zaručují dobrou zábavu pod širým nebem od nejmenších, až po ty vzrostlejší děti. A mnohdy outdoorové aktivity pobaví i dospělé. Zajdete do zoo, na venkovní hřiště nebo za přírodními zajímavostmi?
Praha | Letní sporty

Kam za zvířátky v Praze?

Také rádi chodíte s dětmi pozorovat zvířátka třeba do zoo, různých minikoutků a jiných míst? Pokud vás zrovna nenapadá, kam se za zážitky s domácími mazlíčky nebo divokými živočichy vydat, nechejte se inspirovat – dnes vám totiž přinášíme tipy na to, kam se za zvířaty v Praze vypravit.
Praha | Příroda

Naplánujte si návštěvu unikátních technických památek Prahy

Viadukty a mosty, vodárenské věže, železniční tratě, industriální architektura, tunely a další technické stavby potkáváme v Praze na každém kroku. Mají své zvláštní kouzlo, zajímavou historii a nabízejí zpestření běžných pražských procházek. A hlavně jsme vybrali pár takových, kde nemusíte čekat na hlavní sezonu a můžete je navštívit hned.
Praha | Památky

Kde prožijete romantický i originální Valentýn v Praze?

Užijte si svátek sv. Valentýna jako jedinečný víkend snů, který je plný romantiky. Nechte se hýčkat a opravdu okouzlit Prahou! Portál Kudy z nudy má tipy pro ty, kteří jsou zamilovaní, ale i ty co by se teprve rádi zamilovali... každý má nějaké přání a každý by rád, aby se mu splnilo. Vypravte za nejlepšími zážitky v Praze.
Praha | Lázně a wellness