Úvod > Aktuality > Na Staroměstském orloji opět září projekce
Na Staroměstském orloji opět září projekce
">
Zážitky

Na Staroměstském orloji opět září projekce

  • Vydáno17. září 2011
Po půl roce mají návštěvníci Prahy možnost zhlédnout projekci na Staroměstském orloji v Praze, tzv. mapping. Projekce jsou naplánované na zářijové a říjnové soboty. Loňská podzimní a letošní jarní projekce ukázali, že podobný projekt Praze dosud chyběl.
Počítačová animace opět představí stavbu orloje od architektonického plánu přes kamenickou práci Petra Parléře, až po umístění kalendářní desky Josefa Mánese. Návštěvníci Staroměstského náměstí budou moci nahlédnout díky optické hře i do útrob orloje.

Projekce také připomene dramatické události z historie orloje – husitské války, popravu pražských pánů či poškození orloje při osvobozování Prahy v roce 1945. Pro další projekce na Staroměstský orloj se výtvarníci rozhodli upravit některé pasáže videa, částečně pomocí střihu zrychlit některé části a vytvořit zcela novou animaci na závěr projekce.

Námět pochází z dílny pražské produkce Tomato Production, výroby videa se zhostili výtvarníci ze seskupení The Macula, které se zabývá převážně mappingovou produkcí. Jejich zatím posledním velkým projektem byl červencový mapping během oslav 100 let Liver Building v Liverpoolu a slavnostního otevření nového muzea Liverpoolu.

Video mapping, nebo-li projekce na budovy, je ve světě stále populárnější umělecké odvětví, které si získává početné publikum také v České republice. Budova, na kterou je mapping připravován, je vždy laserově pečlivě zaměřena, animace se připravují přímo „na míru“ každému domu nebo projekčnímu prostoru zvlášť. Vzniká tak pokaždé unikátní audiovizuální dílo.

Projekci na Staroměstském náměstí zažijete v sobotu 17. a 29. září od 19:30 do 22:00 každou půlhodinu. Každou říjnovou sobotu pak od 19:00 do 22:00. Vstup je zdarma.

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Historické sály s cennými malbami, gotická kaple s pohledem na figury apoštolů, gotická věž s vyhlídkou, orloj i románsko-gotické podzemí radnice s náznakovou historickou expozicí, to vše se skrývá ve Staroměstské radnici.