Úvod > Aktuality > Hrad Karlštejn zve na zimní prohlídky i adventní akce
Hrad Karlštejn zve na zimní prohlídky i adventní akce
"> "> "> Na Karlštejn mužete i v zime
Zážitky

Hrad Karlštejn zve na zimní prohlídky i adventní akce

  • Vydáno9. prosince 2019
Hrad Karlštejn můžete navštívit i v zimním období, kdy je většina českých hradů a zámku uzavřena. Karlštejn je v tomto období otevřen o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Zatímco v létě je Karlštejn v obležení turistů, v zimě si ho můžete užít se vším všudy. Během prosincových víkendů se také v obci nabízí zajímavý program, k nejoblíbenějším patří Karlštejnský královský advent, který letos proběhne 22. prosince 2019. Mimo to se můžete příjemně vánočně naladit na České mši vánoční či na Štěpánském koledování přímo na hradě Karlštejně.
Hrad Karlštejn zimaMajestátní hrad Karlštejn nechal vystavit císař Karel IV. jako důstojné sídlo k uložení českých korunovačních klenotů, sbírek svatých relikvií a přijímání vzácných hostů. V zimě zde můžete navštívit první prohlídkový okruh, který je otevřen v prosinci o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin.

Kromě prohlídek vánočně vyzdobeného hradu je možné na nádvoří ochutnat také vánoční svařák či punč, vyrazit si vlastní minci u mistra pregéře, nebo zajít na některý z připravovaných vánočních koncertů. V neděli 15. prosince proběhnou hned dvě reprízy České mše vánoční Jana Jakuba Ryby. Poprvé rozezní vánoční hudba Rytířský sál Císařského paláce hradu v 17:00 hodin, podruhé pak v 19:00 hodin. Jako každý rok i letos se mohou návštěvníci těšit na Štěpánské koledování, které proběhne 26. prosince v 18:00 se smíšeným pěveckým sborem Canto Carso. Během večera zazní v Rytířském sále koledy staré Evropy a vánoční písně z českých barokních kancionálů Jaroslava Krčka. Chybět nebudou ani tradiční české koledy pro společné zpívání. Hudbymilovní návštěvníci se mohou do koncertu hrou na zvonečky - nezapomeňte si je proto přinést s sebou.

Hrad KarlštejnI obec Karlštejn nabízí zajímavou vánoční akci, a to oblíbený Karlštejnský advent. Na náměstí pod hradem vyroste na Zlatou neděli 22. prosince historické tržiště, na kterém budou k dostání hračky, dřevěné zbraně, výrobky řezbářů, šperkařů, ozdoby, korále, adventní věnce i spousta dalšího zboží. Nebudou chybět ani nejrůznější laskominy a karlštejnské víno či karlštejnské pivo Karlíček. Letošní Karlštejnský advent se ponese v duchu staročeských Vánoc.

Správnou vánoční atmosféru ve vás určitě vyvolá Muzeum betlémů, kde k největším lákadlům patří mechanické betlémy a Karlštejnský královský betlém, největší loutkový betlém s postavami deseti nejvýznamnějších českých panovníků.
Česká mše vánoční – J. J. Ryba

11.12.
Česká mše vánoční – J. J. Ryba

Tradiční Česká mše Vánoční J.J. Ryby v Rytířském sále Císařského paláce.

Muzeum betlémů Karlštejn

Muzeum betlémů Karlštejn

V muzeu si můžete prohlédnout kolekci starých českých betlémů vyřezávaných ze dřeva, ale je možné vidět i betlémy z raritních materiálů jako např. cukr nebo chleba.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.